Huawei Ascend Y530: spolehlivý průměr [test]

Reklama

Cena pod tři tisíce a určitě tisíce spokojených majitelů, tak by se dal stručně vystihnout Ascend Y530. Android pro méně náročné si jednoduše na nic nehraje.

HuaweiY530_11

Huawei Ascend Y530

Rozměry: 133 × 67 × 9 mm, 145 g
Displej: 4,5″, 480 × 854 bodů, 16 mil. barev, TFT LCD
Procesor, systém: 2 jádra, 1200 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 512 MB, 4000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 5 Mpx, video: 720p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena HUAWEI Ascend Y530 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Huawei Ascend Y530 koupíte v bílé nebo černé variantě za sympatické necelé 3 000 Kč. Huawei míří uspokojit zájemce po levném Androidu, kterému nechybí podstatné funkce typu LED blesk, záznam 720p videa, informační LED nad displejem, podsvícená senzorová tlačítka pod displejem a k tomu všemu má nemalý 4,5palcový displej s automatickou regulací jasu. Samozřejmě se někde i šetřilo.

Obsah balení, konstrukce

V krabičce s telefonem dostanete velkou a nevzhlednou nabíječku s odpojitelným microUSB kabelem, rovněž headset s mikrofonem a tlačítkem. Samotný telefon nepřekvapí komplet plastovou konstrukcí, která je ovšem dostatečně pevná a nevrže. Zřejmě jde o kvalitní kus, jelikož na internetu majitelé píší o možném vrzání zadního krytu apod.

HuaweiY530_1HuaweiY530_2

Kompaktní konstrukce trochu překvapivě váží skoro 150 g, alespoň máte dobrý pocit, že něco držíte. Právě pro držení v dlani se hodí matný povrch zadního krytu, nechytá otisky a dobře neklouže po stole. Pogumované plasty jsou i na bocích v plynulém přechodu, pouze přední strana je hladká a kryje displej.

HuaweiY530_3HuaweiY530_7

Displej s velikostí 4,5 palce má dnes obvyklé rozlišení, které však nijak nevadí. Pochvalu zaslouží čidlo osvětlení, můžete tak šetřit energii podsvícení automaticky. Pozorovací úhly nejsou vůbec špatné, něco uvidíte i na přímém slunci.

HuaweiY530_5HuaweiY530_4

Nad displejem nepřehlédnete přední kameru, ovšem skryta zůstala informační LED v levé horní části. Různými barvami a blikáním upozorní na události, rozhodně cenný prvek výbavy. Pod displejem spatříte bílé symboly senzorových tlačítkem, které navíc svítí v přítmí a tmě. Nikde bohužel nelze nastavit delší dobu podsvícení, a tak je budete občas hledat prsty. Krycí sklo displeje není Gorilla Glass, a tak jej lze mírně prohnout, až se dotýká displeje. Reakce displeje jsou spolehlivé, krycí plast se trochu patlá otisky, ale dá se na to zvyknout a obraz displeje je jasný dost.

HuaweiY530_6

Dobře po ruce jsou tlačítka hlasitosti na levé straně, o něco výše je také zámek mobilu. Jiná tlačítka na telefonu nenajdete a tak nemusíte dlouho hledat. Nahoře zbývá 3,5mm jack na sluchátka s rovným konektorem, dole zase upotřebíte microUSB kabel.

Zajímavější je zadní kryt, který je pevně nacvaknutý na konstrukci. Obsahuje objektiv 5Mpx fotoaparátu, jednu LED jako blesk a nouzovou svítilnu v jednom. Nechybí hlasitý reproduktor, jehož výkon zaslouží pozornost a to nemusíte mít nastavenou maximální hlasitost.

HuaweiY530_9HuaweiY530_8

Po vypáčení krytu se dostanete k slotu SIM klasických rozměrů, nemusíte tak měnit karty u operátora za menší. Samozřejmě tu najdete i microSD slot na karty, tu si rovnou kupte, jelikož z vnitřní 4GB paměti po spuštění mobilu moc nezůstane, přesně asi 1,2 GB. A tak důsledně instalujte aplikace a hry rovnou na paměťovku.

Dobrou zprávou je výdrž telefonu, jelikož obsahuje „pouze“ dvoujádrový procesor a nemá více než 5palcový displej, tak baterie s kapacitou 1 750 mAh vystačí i na více jak den plného používání při komunikaci a synchronizaci dat. Pokud se budete v datových přenosech omezovat, tak není problém s mobilem být online i dva dny v kuse.

Systém, funkce

Android 4.3 obsahuje grafickou nadstavbu od výrobce Emotion UI. Rychlost odezvy je slušná, dokud budete udržovat volnou operační paměť RAM s kapacitou jen 512 MB. I tak se telefon občas lehce cuká při animovaných přechodech apod. Rovněž musíte strpět nějaké čekání při náročnějších aplikacích a hrách.

HuaweiAscendY530_displej_1HuaweiAscendY530_displej_2HuaweiAscendY530_displej_5

Z datových přenosů počítejte s 3G s nadstavbami HSDPA a HSUPA, mobil surfuje rychle na Wi-Fi, signál nepadá a chytá jej dobře. Vzhled prostředí si můžete upravit grafickými motivy, podobně jako u nedávno testovaného modelu G700.

HuaweiAscendY530_displej_3HuaweiAscendY530_displej_4

Díky rozhraní Emotion UI se vše odehrává na pohotovostních obrazovkách, kde jsou zástupci (a složky) programů a widgety dohromady. Ve výbavě je od startu povinný základ funkcí od Googlu, zbytek najdete v obchodu Play. Veškeré funkce pracují spolehlivě, s telefonem se dobře volá i píšou SMS.

HuaweiAscendY530_foto_4HuaweiAscendY530_foto_3HuaweiAscendY530_foto_2HuaweiAscendY530_foto_1
Pro focení pracuje 5Mpx snímač s autofokusem, reaguje hodně rychle, klasická spoušť na boku chybí. Určitě pochválím kvalitu 720p videa, nevypadá vůbec špatně a v téhle cenové kategorii mírný nadprůměr.

Závěr

S Huawei Ascend Y530 neuděláte chybu, pokud bude třeba vaším prvním telefonem s Androidem. Pokud už toužíte po něčem rychlejším, sáhněte po jiném modelu s 1 GB RAM. Ucítíte lepší odezvu a zrychlení obsluhy mobilu. I tak Y530 drtí ostatní skvělou cenou a zajímavou výbavou, přičemž dojem udělá výdrž i jas displeje.

Reklama