Pecková bezdrátová sluchátka jsou dnešním trendem, v uších je má už kdekdo. Kromě kompaktního designu a pohodlní bez drátů navíc nabízejí parádní funkci – aktivní rušení okolního hluku, a to se opravdu hodí! To je případ testovaných pecek Huawei.
Huawei FreeBuds 3 koupíte v černé nebo bílé variantě, cenovka se pohybuje kolem 4 800 Kč, což zapadá ke konkurenci v podobě Apple Airpods ( dobíjecím pouzdrem za cca 5 800 Kč) s testovanými Sony WF-1000XM3 (6 000 Kč). Uvedené Airpods ovšem nemají aktivní rušení hluku, a Sony jsou spíše špunty, než klasické pecky. Každopádně FreeBuds 3 v třetí generaci ukazují konkurenci, že se vydaly na správnou cestu směrem k fanouškům mobilní hudební produkce.
Pouzdro s energií
Sluchátka se dodávají v elegantním dobíjecím pouzdru s průměrem jen asi 60 mm, což je akorát na ještě pohodlné nošení v kapse kalhot nebo bundy. Plusem pouzdra je podpora bezdrátového nabíjení Qi standardu, osobně jsem tak pouzdro pohodlně nabíjel bez připojení USB-C kabelu, který jinak zasunete do konektoru na straně. Dobíjení pouzdra indikuje decentní LED, svítí žlutě při nabíjení a zeleně při dobití (červená je vybito). Na jedné straně má pouzdro nápis výrobce, kovová část se stará o pevné zavření pouzdra.
Po otevření spatříte dvojici zasunutých pecek tyčinkami dolů, stav nabití opět ukáže vícebarevná LED mezi nimi. Sluchátka opět přidržuje magnet, aby po otevření pouzdra samy nevypadly. Ve spojení s pouzdrem se dostaneme na výdrž až 20 hodin (uvnitř je akumulátor s kapacitou 410 mAh), v praxi se opravdu nemusíte starat o to, jestli sluchátka jsou nabitá. Stačí si občas vzpomenout nabít pouzdro a sluchátka dávat do něj.
Sluchátka jsou příjemně kompaktní, ač se to nezdá, obsahují 14mm dynamický reproduktor pro kvalitní produkci. Konstrukce sluchátek umožňuje pohodlné dlouhodobé nošení, ani po 3 hodinách v kuse mě nijak netlačily. Včetně „tyčinek“ měří na výšku každé asi 40 mm, na uchu vypadají celkem decentně, i když bílá barva dost razí i na dálku. Méně odvážní jedinci tak sáhnou asi spíše po černé barvě.
Pecky do hluku
Konstrukce je pevná a vydrží i nějaký ten pád na zem, potěší základní odolnost proti stříkající vodě (a potu) dle normy IPX4. V uších pecky drží velice lehce, nemají problém vás opustit při rizikových pohybech, jako třeba nasazování kapuce, zimní čepice, nebo třeba opření hlavy o souseda v autobusu. Zkrátka musíte na sluchátka dávat pozor, spolehlivě drží při chůzi, při velice lehkém běhu, určitě nezklamou při nošení ve fitcentru, v práci, na cestách v MHD nebo v letadle.
Právě na pobyt v rušném prostředí jsou FreeBuds 3 připraveny bezvadně. Sluchátka se s mobilem spárují přes aplikaci Huawei AI Life (dostupná jen pro Android!). V ní jednoduše aktivujete aktivní potlačení hluku, navíc můžete regulovat jeho sílu. Zapnutí a vypnutí funkce potvrdí anglická hláška do uší, tu si klidně mohl výrobce odpustit, zbytečně ruší. Posuvníkem otočíte sílu rušení a rozdíl hned uslyšíte. Při spuštění hudby tak přijdete o hluk motorů různých prostředků, ale také povídání hlučných spolucestujících. Zkoušel jsem nejrůznější prostředí, dobře se tlumí hluk větru, ruch provozu aut apod. Chytré rušení funkci stále optimalizuje tak, abyste slyšeli z okolí co nejméně ruchů a užili si poslech.
Sluchátka můžete využívat samostatně, každé obsahuje mikrofon, takže se hodí jako handsfree. Po vyjmutí z pouzdra se samy zapnou, což uslyšíte i s potvrzujícím tónem do ucha. Pokud je dáte do pouzdra, přehrávání hudby v mobilu se pozastaví, nemusíte nic řešit. Velkou výhodou je dálkové ovládání s využitím dotykových plošek na sluchátkách. Tuto funkci můžete upravit v aplikaci nebo zcela vypnout, což by ale byla velká škoda. Pro každé sluchátko nastavíte jinou funkci, vždy stačí použít dvojité ťuknutí do „tyčinky“ sluchátka. Já mám pro levé posun o skladbu vpřed, na pravém pak pauzu/play. Ještě jde aktivovat hlasového asistenta, nebo vypínat/zapínat aktivní potlačení hluku. Na povely sluchátka reagují celkem svižně a ochotně, rychlost dvojitého klepnutí vychytáte rychle.
Odolá konkurenci
FreeBuds 3 hrají velice dobře, jsou tu basy, středy i výšky, samozřejmě kvalita poslechu záleží na tom, jak dobře vám pecky sedí v uších. Když prsty sluchátka přitlačíte do uší, aby v nich třeba lépe seděly, budete spokojeni. V kombinaci s rušením hluků si hudbu užijete i venku v rušném prostředí. Potíže nejsou s telefonováním, mikrofony dobře chytají váš hlas a druhá strana byla spokojena s kvalitou hlasu.
Huawei s FreeBuds 3 jasně ukazuje, že hudbě rozumí a umí ji přenést do uší s peckovými sluchátky. Chválím design sluchátek i pouzdra, hodně potěšila výdrž a hodně dobrá kvalita zvuku. Aktivní potlačení hluku je skvělým bonusem, který má svůj důvod, pro městské prostředí a cestování jde téměř o nezbytnou funkci.