Huawei Honor: více jader není potřeba (recenze)

Reklama

Kapitoly článku:

 1. Cena, konstrukce, video z vybalení a prostředí
 2. Displej, baterie, hardware, systém, fotoaparát, parametry, závěr

Displej

Ještě se vrátím k displeji. Přestože jde o „nudný“ LCD TFT, na přímém slunci nemohu opomenout vynikající čitelnost. Tento displej není třeba nijak stínit rukou, prostě vše uvidíte patrně díky nějaké reflexní vrstvě. Ať už jde o písmenka nebo grafiku, není problém. Snažil jsem se displej vyfotit, tady máte srovnání s Nokií Lumia 610, která má obyčejný LCD TFT. Třeba u grafiky hlavní nabídky je vidět, že Huawei ukáže vše v pořádku.

Baterie

Možná jste zaznamenali marketingovou kampaň, kterou rozpoutal výrobce ohledně vícedenní výdrže Honoru. Nejenže výdrž slibuje na základě 1 930mAh baterie, jde i o to, že vývojáři dokázali do Honoru vložit určitý software na hranici mezi hardwarem a Androidem, který řídí spotřebu energie. Aplikace hlídá, aby Android nepoužíval hardwarové prvky, které nejsou momentálně potřeba. Součástí Androidu 2.3 v Honoru je také aplikace, která může automaticky přepnout telefon do úsporného režimu, když stav nabití klesne pod 30 % kapacity.

Ona deklarovaná výdrž 3 dny pak není žádným zázrakem, ale realitou. Při testování, které obnáší neustálé zkoušení aplikací, hraní her, fotografování a podobných aktivit, to Honor ustál na jednom dni. V běžném režimu používání pro data, synchronizaci, volání, psaní SMS, poslechu hudby opravdu není problém míjet nabíječku 2 dny v kuse. A to se počítá!

Hardware

V útrobách Honoru pracuje jednojádrový procesor Qualcomm 1,4 GHz, kterému sekunduje operační paměť 512 MB. Huawei tak nepočítá jádra, tenhle mobil se zaměřil na efektivní chod a zmíněnou výdrž. Pro zdárných chod Androidu 2.3 totiž uvedený hardware dostačuje, samozřejmě nesrovnáváme plynulost s dvoujádrovými kolegy. Výrobce již nyní slibuje Android 4.0, takže se myslí dopředu. Hladký chod systému mohu potvrdit po týdnu používání a instalování všeho možného, nezažil jsem ani jedno zamrznutí, zaseknutí. Určitě se zájemcům bude líbit 4GB vnitřní paměť, dost místa na aplikace. Telefon to samozřejmě myslí vážně s datovými přenosy, a tak ve výčtu nechybí nic podstatného. Uvedu pro pořádek Wi-Fi, bluetooth 2.1, 3G sítě s HSDPA, HSUPA, GPRS, EDGE, taktéž GPS.

Systém

Jak už to bývá, ani Huawei si neodpustil na holý Android namontovat grafické rozhraní, které obsahuje lepší ovládací prvky a pár speciálních aplikací. Už zamknutý displej potěší jasným rozcestníkem, který tažením prstu spouští vybrané aplikace (zprávy, fotoaparát, volání či prosté odemknutí). Na jeden z pětice pohotovostních displejů umístíte widgety, vybírat budete z těch „klasických“, nebo od Huawei. Listování displeje je nekonečné, takže to jde stále dokola; jeden je primární, tam odkazuje tlačítko Home (s domečkem). Výrobce tak nachystal třeba widget Moje konverzace, kde se sdružují všechny zprávy a hovory. Také tu máme integrované Datové proudy pro Facebook, Twitter a další sítě. Když se vám nebudou líbit (jako mě), navštívíte obchod Google Play.

V informační liště si můžete nechat zobrazené přepínače datových přenosů, takže neplýtváte místem na pohotovostní obrazovce. Z aplikací mne zaujal měřič datových přenosů, který odpočítává zadaný měsíční FUP apod. Také se může hodit jednorázové přepnutí do úsporného režimu. Další odkazy na aplikace nabízí trojice zástupců sdružených u spodního okraje.

Hlavní nabídka vše eviduje na vedle sebe ležících listech, není to tedy nekonečný seznam. Hodilo by se nějaké třídění aplikací. Huawei nezapomněl na aplikaci kompletní zálohy telefonu třeba na microSDHC kartu. Zajímavě vypadá Bezpečnostní strážce s bílým a černým seznamem kontaktů, kdyby vás někdo obtěžoval, tak mu to zatrhnete a týká se to i zpráv!

Tradiční odkazy Androidu poskytují přístupy k e-mailovým schránkám, Google hledání, Google Mapám (Honor má digitální kompas), navigaci, Latitude. Instalovat nemusíte správce souborů či správce úloh, toho zobrazíte podržením tlačítka Home. Za zmínku stojí virtuální klávesnice TouchPal, která by měla usnadnit zadávání textů na všech možných místech. Umí napovídání, slovník T9, posunutím do strany se změní její vzhled a znaky. Její vzhled vidíte na screenshotech. Osobně jsem ponechal klasickou Androidí.

Hardware s Androidem 2.3 společně zvládají graficky náročnější hry jako Angry Birds, spustí se bez potíží HD videa, DivX v doinstalovaném přehrávači MX Player s titulky. Ve volném či pracovním čase třeba oceníte Documents To Go jako editor kancelářských dokumentů.

Zmínit určitě musím přítomnost dvojice hudebních přehrávačů, je tu hudební knihovna s náhledy obalů alb. Huawei do sluchátek hraje solidně, i ta přibalená nejsou vyloženě na vyhození. Za poslech stojí i hlasitý reproduktor. Se sluchátky naladíte FM rádio, bohužel bez RDS.

Fotoaparát

Z fotoaparátu mám smíšené pocity. Zkušenosti jiných uživatelů na internetu ukazují na barevné fleky přes fotky, v mém případě si stěžuji na neostrost na některých místech scén. Funkce HDR také není žádný zázrak, i když použitelná je pro nadšené mobilní fotografy.

Přečtěte si článek s fotografiemi HDR a ukázkovým videem v podání Huawei Honor!

Parametry Huawei Honor

 • Rozměry a hmotnost: 122 × 61 × 11 mm, 140 g
 • Operační systém: Android 2.3, multitasking, pohotovostní režim, sdílená paměť pro kontakty a SMS
 • Displej: 4 palce (51 × 90 mm), kapacitní, TFT LCD, 480 × 854 bodů, 16 milionů barev
 • Datové přenosy: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, Wi-Fi, microUSB, bluetooth 2.1
 • Procesor a paměť: 1,4 GHz, 512 MB RAM, 4 GB ROM, paměťové karty microSDHC
 • Organizační funkce: Kalendář, poznámky, úkolovník, diktafon
 • Multimédia: 8 Mpx fotoaparát s autofokusem, blesk, HD video, HDR, přehrávání DivX
 • Baterie: 1 930 mAh
 • GPS: ano, A-GPS

Koupit?

Z Huawei Honor jsem nadšený. Líbí se mi design, pevná konstrukce se zvýrazněným zadním krytem, také dobře čitelný displej za všech okolností. Cením si informační diody, dobrého zvukového výstupu, hlasitého reproduktoru pro výrazné zvonění. Hvězdným prvkem výbavy je právě baterie a související výdrž. Zlobit majitele bude pohasínání tlačítek a horší výkon fotoaparátu.

Kapitoly článku:

 1. Cena, konstrukce, video z vybalení a prostředí
 2. Displej, baterie, hardware, systém, fotoaparát, parametry, závěr

Reklama