Huawei Ideos X1: rozpolcená mobilní osobnost (recenze)

Reklama

Levný Huawei je favoritem ke koupi u zájemců o malý telefon s podporou surfování v sítích Wi-Fi a 3G s HSDPA. Daní za nízkou cenu je však nedostatečný výkon hardwaru, horší displej a ergonomie ovládání. Osloví tak alespoň GPS a fotoaparát?

 

Huawei Ideos X1 patří mezi nejlevnější Androidy, které najdete v obchodě. Nízká cena se od podzimního uvedení níže nepohnula, stále je k mání za nějakých 2 500 Kč. Telefon koupíte buď v testované černé barvě nebo v odstínu champagne. Huwaei chce nízkou cenou ošálit pozornost zájemců o koupi, zejména výkon procesoru na solidní chod systému moc nedostačuje. Funkční výbava však dokáže i příjemně překvapit, hledali byste v takto levném a nenápadném mobilu třeba Wi-Fi a GPS s navigací?

Související článek

5 tipů na levný telefon s Wi-Fi a HSDPA

Huawei Ideos X1 ve zkratce

  • Malé rozměry, hmotnost pod 100 g
  • Operační systém Android 2.2.2
  • Chybí paměťovka
  • Slabý hardware, trhaný chod v menu i aplikacích
Huawei Ideos X1 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Kapitoly článku:

  1. Obsah balení, konstrukce
  2. Hardware, systém, data, multimédia

Video – obsah balení

Konstrukce

Huawei Ideos X1 designově za srdce moc nechytí. Jde o drobný mobil s plastovou konstrukcí, kterou oživuje snad jen lesklá linka po obvodu. Velikostí udělá radost menším ženským rukám, těm pánským už nikoliv. Nejde o ovládání nebo špatné držení, ale o dotýkání nevelkého displeje, o tom ještě dále v textu. Ženy by určitě uvítaly barevnější provedení X1, ale nedočkaly se.

Už první uchopení mobilu prozradí neduh, který nejde přeslechnout. Zadní kryt baterie testovaného kusu povrzává a nepatrně se hýbe. Jelikož telefon prošel rukama několika recenzentů přede mnou, dá se očekávat podobná vada i u prodejních modelů. Navíc vrzající kryt potvrzují zkušenosti majitelů na internetu.

Čelní stranu z větší části zabral displej s velikostí 2,8″ (44 × 58 mm) s rozlišením QVGA. Kapacitní technologie s podporou více doteků najednou pro zoomování už je samozřejmostí. V tmavém rámečku pod displejem se vyjímají tři senzorová tlačítka s bílým podsvětlením, jdou vidět i bez něj. Podsvětlení reaguje na okolní podmínky, čidlo se schovalo někde v plastu u reproduktoru nad displejem. Čidlo reguluje i jas displeje, když ponecháte automatický, displej je slušně čitelný i při jasném počasí. Osamoceně pod nimi stojí lesklé tlačítko Domů (ukáže hlavní pohotovostní displej) a je to dobře, v řadě by se 4 tlačítka už hodně mačkala. Vedle Domů se nachází mikrofon hovorů. Zatímco vlevo žádná tlačítka nenajdeme, dvojtlačítko hlasitosti je na opačné straně.

Mobil se dobíjí přes microUSB vespod. Trochu netradičně se na horní straně na levou stranu umístil zámek displeje a vypínač mobilu. Většinou jej výrobci dávají vpravo. Nahoře se připojují ještě sluchátka do 3,5mm jacku, přibalené pecky se dají použít jako handsfree s mikrofonem a tlačítkem na kabelu. Na hudbu bych zvolil tradičně lepší sluchátka. Zadní tenký plastový kryt s matným gumovým neklouzavým povrchem se dá sejmout díky výřezu vedle 3,5mm jacku.

Pogumovaný kryt po stole moc neklouže, za tohle můžu výrobce pochválit. Čočka 3Mpx snímače tu čeká na využití, snímači chybí autofokus i LED blesk. Hlasitý reproduktor je slyšet hodně zkresleně, nějaké hudební výkony po něm nechtějte a pro zvonění raději zvyšte hlasitost. I tak spíše rezonuje než hraje.

Pod krytem se odkryje 1 200mAh baterie a teprve pod ni můžete vložit dodatečně zakoupenou microSDHC kartu. Baterie na svém místě drží hodně odhodlaně, já jsem na ni musel jít s nožem, aby se mobilu pustila. Výdrž baterie hodnotím jako průměr, nějaká hudba, SMS, synchronizace přes Wi-Fi, k tomu surfování a hovory a budete dobíjet každý den, na dva dny se dostat dá s nějakým šetřením podsvícení displeje apod.

Kapitoly článku:

  1. Obsah balení, konstrukce
  2. Hardware, systém, data, multimédia

Reklama