Huawei Ideos X1: rozpolcená mobilní osobnost (recenze)

Reklama

Kapitoly článku:

 1. Obsah balení, konstrukce
 2. Hardware, systém, data, multimédia

Hardware, systém

Mobil svým hardwarovým osazením moc nenadchne. O chod systému Android 2.2.2 se stará procesor s taktem jen 528 MHz a 256 MB RAM. Pro ukládání dat se brzy spotřebuje 512MB vnitřní paměti, dokoupení microSDHC karty je tak nutností, pořiďte si ji hned s mobilem. Přestože máme čest s hodně levným telefonem, můžeme se spolehnout hlavně na rychlá data 3G s nadstavbou HSDPA až do 7,2 Mbps. I když majitelé tohoto telefonu třeba nebudou mít datový balíček, využijí na surfování Wi-Fi. Jak je zřejmé, související synchronizace s Google účtem, ať už se týká e-mailů, kontaktů , kalendářů nedělá mobilu potíže.

Jak jsem pochválil čitelnost displeje na jasném světle, tak je načase napsat výtku na viditelný rastr obrazu. Nižší rozlišení se však v této cenové kategorii dá předpokládat. Trochu mne zaskočila neochota reagování kláves pod displejem, nezřídka je třeba je stisknout několikrát, než se něco stalo. Ono to jednoznačně souvisí s celkovým výkonem mobilu, který není velký. Vidět to je mnoha místech v menu při procházení nabídek, prostředí se zadrhává, otvírání i ukončování trvá několik sekund. Zkrátka nic pro náročného a ještě pospíchajícího uživatele.

Prostředí Androidu 2.2 není pro nezkušené uživatele nijak zákeřně nepřehledné. Na několika displejích se dá umístit widgety a ikony zástupců, vše jen podržením a výběrem z nabídky. Animované přechody doporučuji vypnout v nastavení, pohotovostní displeje se mohou líně přesunovat nebo otáčet na krychli, záleží na vaší vůli. Huawei do X1 vložil jen základní nabídku aplikací a tak se připravte na to, že zpočátku musíte spoustu aplikací doinstalovat. Hlavní nabídka se nachází na několika listech, ty se přidávají dle doinstalování aplikací. Ikony si můžete přeskládat, mobil už třeba nenabídne výpis těch nejpoužívanějších, chybí vyhledávání. Zamykací obrazovka umožňuje rychlou aktivaci tichého režimu s vibracemi, zamknutý displej rozsvítíte jakýmkoliv tlačítkem.

Huawei Ideos X1 v akci

Synchronizace a volání – uložte do účtů přístupová jména a hesla k Twitteru, Facebooku a Gmailu, kontakty se v mobilu spojí dohromady a najednou uvidíte stavy, avatary, jeden seznam tak nabídne vše. Z X1 se volá bez problémů, zvuk je dostatečně hlasitý a mikrofon citlivý.

SMS, MMS, e-maily – editor pro zadávání zpráv funguje díky akcelerometru na výšku i horizontálně. Jen to překlápění opět něco zabere času. Drobná tlačítka QWERTY klávesnice však velkou radost neudělají větším prstům, spíše uvítají ženy. Zprávy se ukládají v konverzacích, tohle už nikoho snad nepřekvapí. Pro e-maily tu je vyhrazená aplikace Gmail a poté aplikace E-mail, která sdruží více účtů. Pro Gmail bohužel není widget na pohotovostní displej. Při psaní opět drobná klávesnice QWERTY.

Sociální sítě – využít se dají předinstalované aplikace pro Facebook a Twitter, obě nabízí widgety na pohotovostní displej, dají se umístit oba na jeden displej.

Internetový prohlížeč – přestože Huawei poskytuje podporu rychlých dat, pomalost systému brzdí i prohlížeč. Stránky se dají zoomovat tahy prstů,

Hudební přehrávač, FM rádio, sluchátka – přehrávač obsahuje hudební knihovnu, automaticky se přidá hudba, kterou máte třeba na své microSDHC kartě, už tu ale chybí ekvalizéry. Menší widgety na displej nabídne název skladby i autora, nechybí ovládací prvky. Přibalená sluchátka hrají podprůměrně, jako nouzovka poslouží. Hudební výstup utáhne i větší sluchátka, v X1 najdete i FM rádio s automatickým laděním, ovšem bez RDS.

Video, Youtube – základní přehrávač zvládne pustit 3GP a MP4, když doinstalujete třeba MX Video Player, budete mít DivX v kapse. Menší výkon hardwaru však neumí zajistit hladký chod DivX videa. Aplikace pro Youtube funguje bezvadně, videa z Youtube se v ní pouští i po odkazu z internetového prohlížeče.

Hry – nejnovější hra Angry Birds Space se mi na X1 vůbec nechtěla spustit, starší verze Rio se rozjela. Když překousnete trhaný chod animací, budete spokojeni, osobně bych hry na X1 moc nezkoušel.

Fotoaparát – pouze pro nouzové účely použitelný 3Mpx snímač produkuje neostré snímky. Několikrát se mi stalo, že se snímky zdeformovaly, zřejmě dlouhou expozicí i když jsem fotil za dobrých podmínek. Absence autofokusu dílo dokonává a tak budou spokojeni jen hodně nenároční majitelé.

GPS a navigace – asi největším překvapení funkční výbavy je právě čip GPS. Z drobného mobilu tak najednou máte v ruce pěší nebo automobilový navigátor, který si umí GPS satelity najít hodně svižně.

Ukázkové fotky v plném rozlišení

Koupit?

Levnému Androidu bych odpustil vrzající zadní kryt, kdyby mne však nezklamal zdlouhavým chodem operačního systému. Raději bych si připlatil pár stovek za více operační paměti nebo vyšší takt procesoru a povedený mobil by byl na světě. Vyčítat výrobci musím špatnou funkčnost senzorových kláves pod displejem, vždyť během dne se používají tolikrát. Kdo hledá telefon na surfování po Wi-Fi a 3G, bude muset strpět pomalejší prohlížeč. Zájemci o sledování sociálních sítí by mohli být spokojení, tedy pokud se nebudou často trápit na malé virtuální klávesnici psaním dlouhých textů. Huawei Ideos X1 jako by zůstal krůček od kvalitního provedení a je to škoda. Drobné rozměry a hmotnost jsou skvělým tahákem ke koupi. Zájemci levný smartphone se však možná porozhlédnou u konkurence, jak jsme psali v našem článku.

Technické parametry

 • Rozměry a hmotnost: 104 × 56 × 13 mm, 96 g
 • Operační systém: Android 2.2.2, multitasking, pohotovostní režim, sdílená paměť pro kontakty a SMS
 • Displej: 2,8 palce (44 × 58 mm), kapacitní, TFT LCD, 320 × 240 bodů, 256 tisíc  barev
 • Datové přenosy: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, Wi-Fi, microUSB, USB 2.0, bluetooth
 • Procesor a paměť: 528 MHz GHz, 256 MB RAM, 512 MB ROM, paměťové karty microSDHC
 • Organizační funkce: Kalendář, poznámky, úkolovník, diktafon
 • Multimédia: 3 Mpx fotoaparát
 • Baterie: 1 200 mAh
 • GPS: ano, A-GPS
Huawei Ideos X1 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Kapitoly článku:

 1. Obsah balení, konstrukce
 2. Hardware, systém, data, multimédia

Reklama