Telefony Huawei se stihli za poslední rok na českém trhu docela zabydlet. Uživatelé si mohli ověřit, že se nejedná o žádnou nespolehlivou značku, naopak mohou těžit z kombinace nižších cen a nadprůměrné výbavy. Je takový i Huawei Ideos X3?
Huawei Ideos X3 rozhodně není nový mobil. Huawei se ale zatím na našich stránkách příliš neobjevuje, testovali jsme pouze jeho tablet. Proto není na škodu pořádně si prohlédnout i nabízené telefony. Jako první vám servírujeme model Ideos X3. Výbavou a funkcemi patří do nižší třídy, přesto má řadu zajímavých vlastností, které dokážou zaujmout. A cena je také velmi lákavá.
Design, obsah balení
Vzhled Ideos X3 opět dokazuje, že se dá něco zajímavého vymyslet i u dotykové placky. Pod displejem totiž nejprve najdete tři docela velká dotyková tlačítka, pod nimi je ve stříbrném lemu ještě hlavní hardwarové tlačítko. Opravdu ideální řešení v situacích, kdy výrobce nechce vyrobit maximálně velký displej.
Ale ne vše je zcela ideální. Hlavní ovládací tlačítko, stejně jako ostatní klávesy na těle telefonu, se vyznačuje poměrně výraznou tuhostí a také z těla mobilu takřka nevystupuje. Hodně nepříjemné je to především u titěrné zapínací klávesy na horní hraně. Tam se ještě nalézá audiokonektor. Na spodu telefonu naleznete microUSB a pravý bok si zabralo spojené tlačítko pro úpravu hlasitosti.
Na většině fotek na internetu najdete Huawei Ideos X3 v nudné šedivé barvě. V praxi pak budete mile překvapení, v balení se totiž nacházejí tři různé kryty. Kromě nudného tmavého, je tu ještě červený a bílý, se kterými telefon vypadá hned o něco atraktivněji. Zadní kryt částečně zasahuje i na přední stranu, pod ovládacím tlačítkem tedy můžete mít různobarevný proužek.
Kryty, ostatně jako celý telefon, jsou plastové, při výraznějším tlaku začnou po čase lehce skřípat. Zadní strana toho jinak moc nenabízí. Je zde pouze osamocený objektiv fotoaparátu a hlasitý reproduktor. Nevyniká ani hlasitostí, ani kvalitou. Na nejvyšší úroveň už zvuk moc příjemný není.
V balení k telefonu najdete kromě krytů ještě jednoduchý návod, nabíječku, sluchátka a kabel.
Displej, hardware
Hardwarové specifikace přístroje jasně naznačují, že zde máme levný mobil, který seženete ani ne za čtyři tisíce. Procesor má 600 MHz, operační paměť musí stačit 256 MB. Všude ve specifikacích se píše o 512 MB interní paměti, systém mi ale ukazoval pouze 130 MB. Ono na tom zas tak nezáleží, stejně budete potřebovat paměťovou kartu, pro jejíž umístění stačí sundat pouze zadní kryt. Baterie s kapacitou 1200 mAh může zůstat na místě. Její výdrž se pohybuje na rozmezí jednoho až dvou dnů, jako obvykle záleží na způsobu používání.
Ani levný smartphone si dnes už nemůže dovolit ignorovat jakýkoliv typ datových přenosů a nechybí ani Wi-Fi. Ve výbavě dostanete i GPS nebo bluetooth.
Displej určitě neohromí svou úhlopříčkou 3,2“, rozlišení 320 × 480 bodů je ovšem solidní. Displej si ale nedokáže příliš poradit s ostřejším slunečním světlem, také pozorovací úhly jsou jen průměrné.
Ovládání, systém
O tužším hardwarovém tlačítku už jsem se zmiňoval na začátku, k ovládání mám ale bohužel více připomínek. Zůstanu ještě chvíli u tohoto tlačítka. Na jednu stranu je dobré, že je skutečně velké, na druhou stranu mi vadí, že se dá jakoby promáčknout na více místech. Po stisku se tedy klidně ozve hned několik klapnutí. Menší klávesa by tlak soustředila do jednoho bodu a ovládala by se přirozeněji. Problém by mohla představovat i tři dotyková tlačítka pod displejem. Jsou sice skutečně velká, ale žádným způsobem jsem je nepřinutil, aby se rozsvítila. Bílé piktogramy jsou na světle viditelné dobře, běda ale ve tmě. Neuvidíte nic a na řadu přijde systém pokus-omyl.
Huawei Ideos X3 byl prvním telefonem, ve kterém jsme mohli vidět prostředí Androidu (v telefonu najdete verzi 2.3.4) upravené přímo od výrobce. Na jednu stranu se ztratila grafická strohost, na druhou ale můžete používat několik příjemných vylepšení. Horní lišta nabízí přepínání bezdrátových modulů, telefon má mnohem větší nabídku widgetů a graficky bude pro většinu uživatelů bezesporu atraktivnější. Specialitou Huawei je například způsob přepínání mezi pohotovostními obrazovkami. Dá se mezi nimi listovat, otáčet jako by byly součástí krychle a mnoho dalšího. Obrazovek může být až sedm, lze také vybrat, která bude výchozí. A ještě jednu skvělou vlastnost tenhle telefon má. Všechny efekty a barvičky se dají vypnout a vrátit se k původnímu prostředí Androidu!
Hlavní nabídka už zdaleka tolik vychytávek nenabízí. Mezi mřížkami s ikonami se přesouváte pohybem do stran, ikonky se dají jakkoliv přeskládat. Huawei zaslouží pochvalu, grafické změny se výrazněji dotkly i prostředí v telefonu, původní vzhled Androidu zůstal jen na málo místech.
Systém reaguje vzhledem k hardwarovým parametrům poměrně dobře. Rozdíl oproti 1GHz mobilům ale poznáte okamžitě. Zapomeňte na komplikovanější hry a doporučuji vypínat aplikace na pozadí.
Funkce
Na řadu funkcí se můžete podívat díky přiloženým screenshotům. Kromě obvyklé nabídky, kterou naleznete v každém Androidu, bych ale rád zdůraznil několik zajímavých položek. Na prvním místě je to velice chytře řešený správce dat. Umožňuje kompletní vypnutí datových přenosů a nastavíte si s jeho pomocí limity pro přenášená data. Zvlášť dokáže spočítat Wi-Fi a klasické datové přenosy.
V telefonu najdete také aplikaci pro zálohu dat a jednoduchého správce souborů. Potěší i přítomnost Documents to Go, ovšem jen s možností náhledu pro dokumenty Office.
Zbývající funkce už patří do standardu a objevíte je i na desítkách jiných mobilů. Vícepoložkové kontakty, registr hovorů s filtrováním, budík, kalkulačku, kalendář a pochopitelně několik funkcí od Google. Využívat budete pravděpodobně mapy a Gmail, nechybí ani samostatný přístup pro YouTube, vyhledávání a samozřejmě Android Market.
Textové zprávy využívají dvou typů klávesnice, ve zprávách se dá hledat a můžete je také hromadně mazat. Konverzace se zobrazuje v barevně odlišených bublinách, opět funguje mazání.
Pro větší multimediální využití musíte nejprve dokoupit paměťovou kartu microSDHC. Fotografie určitě neohromí, mají průměrné podání barev a místy jsou lehce rozmázlé. Upřímně jsem ale čekal horší výsledky, takže jsem nakonec docela spokojen.
Video má trochu atypické rozlišení, kvalitou mírně pokulhává za fotografiemi.
Hudební přehrávač nabízí spolehlivé třídění skladeb, pokud nemáte vyplněné ID3 tagy, dá se hledat i podle umístění souborů ve složkách. Problémem není vytvořit si vlastní seznam skladeb, nikde jsem ale nenašel nic jako ekvalizér.
Závěr
Huawei Ideos X3 správné sází hlavně na cenu a docela zajímavý design. Hardwarovou výbavou příliš zaujmout nemůže, jeho opravdovým problémem je ale spíše průměrné ovládání. Pokud si na něj dokážete zvyknout, telefon vám bude sloužit spolehlivě. Konkurenci představuje např. ZTE Blade s nepatrně větším displejem, takový Samsung Galaxy Mini už je ve spoustě ohledů horší a přitom se prodává za podobnou cenu. Největším problémem je asi Sony Ericsson Xperia Mini, který za pár stokorun navíc nabídne mnohonásobně větší výkon, ale i menší displej.
Technické parametry a funkce Huawei Ideos X3
- Rozměry a hmotnost: 110 × 57 × 11 mm, 104 g
- Operační systém: Android 2.3.4, multitasking, pohotovostní režim, sdílená paměť pro kontakty a SMS
- Displej: 3,2 palce (68 × 45 mm), kapacitní, TFT LCD, 480× 320 bodů, 262 tisíc barev
- Datové přenosy: GPRS, EDGE, HSDPA, Wi-Fi, microUSB, USB 2.0, bluetooth
- Procesor a paměť: 600 MHz, 256 MB RAM, 130 MB ROM, paměťové karty microSDHC
- Organizační funkce: Kalendář, editace dokumentů Office
- Multimédia: 3 Mpx fotoaparát, 800 × 480 video
- Baterie: 1 200 mAh
- GPS: ano, A-GPS