Huawei MediaPad: oprávněně respektovaný tablet [recenze]

Reklama

Rozhlížíte se po tabletu, vyhýbáte se iPadu 2 a chcete se vejít do 10 000 Kč? Tablet od Huawei si popularitu získává vysokým výkonem, kvalitním displejem a také Androidem 2.3. Kromě Wi-Fi si poradí s 3G, právěm patří mezi nejlepší tablety na trhu.

 

 

Huawei MediaPad přichází jako alternativa k tabletům Applu a Samsungu a pokud nechcete třeba Asus Transformer nebo Motorolu Zoom, skončíte u Huawei. Pro vás to vůbec špatná zpráva, tablet je to nepochybně špičkově vybavený a hodně použitelný, ať už je řeč o multimédiích, internetu, e-mailech. Slabá místa se však samozřejmě najdou.

Huawei MediaPad 8GB lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Konstrukce

Na designu tabletů snad nejde vymyslet nic zajímavého (pomineme zmíněný Transformer). Takže čest máme s hliníkovým tělem, do něhož se vsadil 7″ displej. Viditelná plocha 150 × 94 mm je dostatečná pro čtení textů i použití tabletu jako luxusní fotorámeček. Celkové rozměry 190 × 124 × 11 mm při 390 g hmotnosti kapsu moc nepotěší, prostě jej v ní nosit nelze. Doporučuji nějakou tašku nebo batoh, výrobce ani k takto drahému zařízení žádné pouzdro nepřidal. Při popisu na výšku se na horní straně vyjímají drobné reproduktory a 3,5mm jack.

První fotky Huawei MediaPad najdete v našem preview.

Repráčky hrají samozřejmě dle jejich velikosti, při sledování na šířku trochu mate zvuk jen z jedné strany. Huawei asi nechtěl experimentovat s kvalitou nějakých sluchátek a tak si je musíte koupit sami. Vpravo nahoře se nachází tlačítko zapnutí/zámku tabletu, hned vedle pak dvojtlačítko hlasitosti. Kabelové spojení obstará microUSB na spodní straně, nedá se z něj tablet nabít. Pokud seženete redukci na klasický USB, k MediaPadu připojíte díky funkci USB host třeba flash disk či jinou periferii. K nabíjení je tu asi 2mm konektor síťové nabíječky. Tablet spojíte s TV přes microHDMI, kabel si musíte obstarat sami.

Záda tabletu jsou vyvedena v matném hliníku, černé doplňky designéři udělali z plastu. Horní díl obsahuje čočku 5Mpx fotoaparátu, jeho výsledky bohužel nejsou nijak oslnivé, na nějaké nouzové cvakání to stačit bude. Spodní černá krytka se dá vypáčit a pod ní se zpřístupní sloty microSDHC karet a SIM. Paměťovku můžete vložit za chodu, systém to zvládne a hned uvidíte její obsah, navýšíte tak kapacitu vnitřní 8GB paměti. U SIM probíhá restart a rázem se tak dá surfovat nezávisle na Wi-Fi. Tablet se nijak neptá, přes co se připojit, když nenajde známou Wi-Fi, spojení probíhá přes 3G sítě. Z tabletu se nedá nijak volat a posílat zprávy.

Nové barvy MediaPadu vypadají zajímavě, brzo bude aktualizace na Android 4.0, psali jsme v článku.

Někde pod krytem se schovala Li-Pol baterie s kapacitou 4 100 mAh a přestože se to zdá hodně, zkušenosti uživatelů hovoří o výdrži při velké zátěži kolem 6 hodin. Já jsem tablet používal na video, nějaké surfování, e-maily a pár her, nemusel jsem dobíjet dva dny. Je jasné, že svítící kapacitní displej si energii ukousne pořádně, myslím, že s výdrží na tom tablet není zle.

Hardware, Android

Huawei dokáže ohromit skvělým displejem, který navíc ochotně reaguje na dotýkání. Rozlišení 1 280 × 800 bodů je adekvátní, hodně chválím sílu podsvícení. Zabudovaný akcelerometr přetáčí obraz v mžiku a to všemi směry! Pokud by vás to zajímalo, uvnitř tabletu pracuje dvoujádrový procesor s taktem 1,2GHz, kooperuje s 1 GB RAM. Hlavní sdělení je to, že na nic se nečeká, vše plyne a reaguje rychle.

Tabletový Android 3.2 Honeycomb vypadá příjemně a nenutí vás do hledání nějakých složitých nastavení. Hlavní prostředí se dělí na 5 pohotovostních displejů, kam si umístíte odkazy na aplikace či rovnou aktivní widgety. Změnit se dá tapeta společná pod všemi displeji, přecházení mezi nimi probíhá klasických tažením prstu. Animovaný přechod je efektní, podržením se objeví nabídka widgetů a aplikací. Ikony podržením přesunete na libovolný displej, pokud je na něm místo. Výrobce přeinstaloval jen to nejnutnější, takže na řadu přijde Market. U widgetů můžete upravovat nejen jejich pozici na displeji, ale také jejich velikost. Jedním klepnutím zobrazíte rámeček widgetu a tažením si jej zvětšíte/zmenšíte, praktické.

Za pozornost stojí horní lišta, kde je přímý odkaz na hledání v Googlu, buď můžete psát, nebo funguje hlasové zadávání. Jakmile tablet zaslechne heslo, nabídne shody a vy si vyberete. Podstatnou roli v ovládání hraje spodní lišta, levá trojice ikon funguje pro návrat, zobrazení hlavního pohotovostního displeje a zobrazení spuštěných aplikací na pozadí. Multitasking nabízí postupné vypnutí aplikací, nebo se mezi nimi jen přepnete. Pravý dolní roh je vyhrazen notifikacím nových událostí, tady se drobnými ikonami prozrazují příspěvky na Facebooku, nové e-maily, upozornění, stav signálu, nabití baterie. Odsud nejrychleji zapnete datové přenosy, deaktivujete otáčení displeje, upravíte jas nebo rovnou vstoupíte do nastavení.

Práce a zábava

Tablety si lidé pořizují pro pohodlnější čtení a zpracovávání elektronické komunikace, ať už probíhá na sítích nebo v e-mailech. V Androidu čeká aplikace Gmail, odkud si stáhnete aktuální kalendář a obsah schránky, také synchronizuje kontakty. Další e-maily zprovozníte v aplikaci E-mail. Psaní na virtuální klávesnici chce trochu cviku, přece jen se roztáhla přes celý displej při psaní na šířku. Pro nějaké dlouhé vypisování to moc není, není nad klasickou klávesnici. Datové přenosy využije internetový prohlížeč, který mne hodně bavil a rozhodně jsem neuvažoval o nahrazení Operou Mini. Surfování na více záložkách, flashová videa, ukládání hesel, flashová videa, sdílení záložek mezi počítačovým Chrome, 5 velikostí písma, blokování vyskakovacích oken, zoomování prsty, co víc si asi přát.

Hudební přehrávač může měnit zvukový výstup s prostorovým efektem SRS nebo ekvalizéry. Hraje na pozadí, jeho ikona se objeví u hodin. Poslechu doporučuji do sluchátek. V tabletu není FM rádio, ale to as chybět moc nebude. Videopřehrávač zvládl spustit seriál v DivX s titulky, kde ovšem vypadly české znaky, ale nějakou úpravou to půjde vyřešit. Jinak doinstalujte externí aplikaci z Marketu. Fotící tablet, to sice není novinka, použitý 5Mpx snímač však celkem ano. I přes autofokus je docela umění vyfotit slušný snímek, fotky hodně šumí, však se podívejte sami. Dokonce jsme se dočkali 720p videa. Multimédia se tradičně soustředí do Galerie s náhledy, procházení a spouštění opět nijak nezdržuje.

MediaPad obsahuje ještě GPS modul, takže se můžete nechat navigovat domů nebo na výlet. Prohlížení map na velké displeji je oproti mobilu fajn změna. Tablet umí budit, k tomu má několik alarmů. Také standardně obsahuje kalkulačku, správce souborů, záznamník.

Koupit?

Huawei Mediapad zanechal více než dobrý dojem hlavně z pevné konstrukce, adekvátní výdrže, kvalitního displeje a rychlého hardwaru. Když opomenu chybějící sluchátka, pouzdro, spojovací kabely, paměťovku, tak tu máme tablet, na nějž je spolehnutí. Sice se z něj nedá telefonovat, ale data dostihnete všude, kde je pokrytí. Navíc potěší funkce USB host a HDMI výstup, využití najde třeba při prezentacích.

Ukázkové snímky v plném rozlišení

Technické parametry a funkce Huawei MediaPad

  • Rozměry a hmotnost: 190 × 124 × 11 mm, 390 g
  • Operační systém: Android 3.2, multitasking, pohotovostní režim, sdílená paměť pro kontakty
  • Displej: 7 palců (150 × 94 mm), kapacitní, IPS LCD, 1 280 × 800 bodů, 16 milionů barev
  • Datové přenosy: 3G modem, HSDPA, HSUPA, Wi-Fi, microUSB, USB 2.0, bluetooth, microHDMI
  • Procesor a paměť: 1,2 GHz dual core, 1 GB RAM, 8/16 GB ROM, paměťové karty microSDHC
  • Organizační funkce: Kalendář, budíky, diktafon
  • Multimédia: 5 Mpx fotoaparát s autofokusem, HD video, přehrávání DivX; přední 1,3 Mpx kamera
  • Baterie: 4 100 mAh
  • GPS: ano, A-GPS
Huawei MediaPad 8GB lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Reklama