Huawei P30 Lite – ten levnější z řady [recenze]

Reklama

Poutavý design, parádní displej, solidní výkon hardwaru a kvalitní fotoaparát. Hlavní přednosti odlhečeného modelu P30 jsou jasné, kde se tedy šetřilo a co si odnesete z obchodu za necelých 9 000 Kč?

Huawei P30 Lite patří do nejvyšší řady modelů P, kde dělá společnost P30 a P30 Pro (jeho recenzi najdete zde). Jde o nejlevnější pé třicítku, v obchodech stojí doporučených 8 990 Kč. Jde o příjemně lehký telefon se stylovým vzhledem díky barevnému přechodu na zádech, gradient má odstíny fialové a modré. Součástí telefonu (může být také bílý nebo černý) je v krabičce nabíječka s proudem 18 W, nezbytný USB-C kabel a bohužel ne moc kvalitní pecková sluchátka.

Huawei P30 Lite

Rozměry: 153 × 73 × 7 mm, 159 g
Displej: 6.15″, 1080 × 2312 bodů, 16 mil. barev, IPS
Procesor, systém: 8 jader, 2200 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 4000 MB, 128000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi LTE
Další konektivita: NFC GPS 3,5mm jack
Fotoaparát: 48+8+2 Mpx, video: 1080p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Huawei P30 Lite v českých e-shopech: Kč - Kč (Zdroj: Heureka.cz, )

P30 Lite má přesné rozměry 152,9 × 72,7 × 7,4 mm při hmotnosti jen 159 g a tak jde o kompaktní telefon s příjemnou hmotností. Mobil má plastovou konstrukci pokrytou sklem na přední straně díky displeji a vzadu pak na hladkých zádech. Za styl se u mobilu platí tím, že hladký povrch chytá otisky a tak někdy bývá mobil nehezky upatlaný z obou stran. Telefon při silnějším tlaku nepatrně pruží, absence kovu je tak poznat. Úspory se dotkly provedení konstrukce, chybí totiž norma krytí IP68 pro vniknutí vody a prachu, kterou mají modely P30 a P30 Pro.

Na displeji o velikosti 6,15 palců je nalepena z výroby ochanná folie, která dobře přenáší dotyky prstu, reakce jsou bleskové. Displej je opět IPS technologie, dražší modely P30 mají AMOLED. I tak přináší vynikající obraz a to i venku na sluníčku, mobil nemusíte hnedka stínit druhou rukou. Vysoké rozlišení Full HD+ má na svědomí jemný obraz, na který je radost koukat, tady můžu telefon určitě hodně pochválit. Kapkový výřez u horního okraje signalizuje selfie kameru 32 Mpx, která slouží k pohodlnému odemykání obličejem. Telefon vás pozná, aniž byste se museli pozorně a dlouho dívat, většinou rozpoznání funguje okamžitě. Roztažení displeje k okrajům je hodně slušné (zabere 90 %  přední strany), jen u spodního okraje zbylo pár milimetrů tmavého proužku plastu.

V ruce se mobil drží bez potíží, hrany jsou decentě zaoblené a příjemné na dotek, levá strana je prostá jakýchkoliv prvků, takže tlačítka ve stejné barvě jako záda sídlí napravo. Tam najdete zámek mobilu a ovládání hlasitosti, nic víc není potřeba. Tlačítky hlasitosti se dá tradičně fotografovat. Horní strana obsahuje šuplík pro 2x nanoSIM a nebo microSD kartu, dole pak upotřebíte USB-C uprostřed. Vedle sídlí 3,5mm jack sluchátek s kvalitním výstupem, připomínky nemám k hlasitému reproduktoru. Hudbu nahlas neposlouchám a k poslechu při sledování videí na Youtube určitě postačí.

Na zádech nepřehlédnete kulatou čtečku otisků prstů, ta nahrazuje u vyšších modelů osazenou ultrazvukovou v displeji. Čtečka reaguje výborně na přiložení prstu, ani není třeba nijak tlačit nebo snímat celý prst, reaguje i na jeho část. Dominantou zad moblu je však trojitý modul fotoaparátů, tomu dělá společnost blesk s jedinou LED. Modul ční nad povrchem a má trochu ostrý okraj, po položení mobilu je pak viditelně nakřivo a může se po dotyku houpat.

Další úsporou, která se dala čekat, je absence bezdrátového nabíjení, kterou mají kolegové P30 a 30 Pro. Pro nabití 3 340mAh akumulátoru se využije nabíječka s proudem 18 W, které stačí asi půl hodiny na nabití do polovinym hodí se tak pro rychlé dobití. Ohledně výdrže se jedná o „klasiku“, doporučuji dobíjet každý den, pokud se trochu omezíte, vydržítě přes víkend. Běžný provoz s poslechem hudby Spotify, psaním mailů, zpráv na Facebooku a Whatsappu, plus občasné focení a natáčení klipů, to vše je na jednodenní využití baterie.

Hardware a systém

Huawei P30 Lite pohání procesor Kirin 710 s 8 jádry na 2,2 GHz, kterému pomáhá 4 GB RAM a doplňuje 128 GB vnitřní paměti. Paměti je dost i po spuštění mobilu, bezmála 100 GB pro uživatele zbyde. Reakce při práci systému Android 9 s grafickou nadstavbou jsou nepatrně přibržděné, trochu může drhnout otevírání aplikací, i po odemknutí mobilu na pohotovostní obrazovce se mobil trochu cukne. Naštěstí to není nijak fatální pro každodenní používání, všiml jsem si toho během současného používání výkonnějších telefonů v redakci (např. Galaxy S10+).

Výrobce do mobilu vložil tradiční nadstavbu EMUI pro líbivější rozhraní pro ovládání. Nechybí ani šikovné aplikace jako správce souborů, záznamník, LED svítilna, ale také třeba FM rádio. Měnit můžete grafické motivy, stahovat další grafiku z obchodu, najdete tu e-mailového klienta pro více účtů, stejně tak možnost psát si a sdílet poznámky. Správce telefonu optimalizuje aplikace a nepoužívaný obsah pro nejlepší chod mobilu.

Velký důraz se u tohoto telefonu klade na kvalitu fotek. Trojitý fotoaparát obsahuje tři snímače – hlavní 48 Mpx, 8 Mpx širokoúhlý a doplňkový 2 Mpx pro hloubku a rozostření pozadí. Telefon se pro focení jednoznačně hodí, fotky odpovídají barevně, na jedničku pracuje autofokus. U videí v maximální kvalitě 1080p při 60 snímcích za sekundu by se hodila stabilizace, jsou viditelně rozklepaná.

Závěr

Huawei P30 Lite je určitě povedený telefon, který má co nabídnout jak pro každý den používání, tak pro focení. Nezklame výkonem, nepřekvapí výdrží, potěší přibalenou rychlonabíječkou. Moc s ním nepočítejte na nahrávání videí, například 4K podpora chybí. Velkým plusem je velký a výborný displej, velkou pozornost strhává testovaná modrá varianta s gradientem na zádech.

Huawei P30 Lite – fotogalerie

Huawei P30 Lite – 1080p videa

Reklama