Huawei P40 Lite – elegán bez aplikací Googlu [recenze]

Reklama

Fešák střední třídy to hraje na city – neokoukaná zelená konstrukce, slušná fotovýbava, svižný hardware a hodně paměti. Jenže marně budete hledat jakoukoliv aplikaci Googlu. A to bude při rozhodování zda koupit fatální.

Huawei P40 Lite najdete v prodeji v černé nebo zelené variantě, vždy s cenovkou 6 499 Kč. Patří tak do nabité střední třídy, kde rozhodují nejen megapixely. Telefon s 6,4palcovým IPS displejem se přijemně zaoblil a do ruky padne velice ochotně. Displej podává solidní výkon i na slunečním světle, rozlišení fullHD je samozřejmostí, chválím živé barvy. Hladký povrch plastového těla však láká otisky, jak je snadno ke spatření na našich detailech. Na výšku má telefon skoro 160 mm, na tloušťku pak pod 9 mm, hmotnost 183 g nikoho trápit nebude. Odolnost konstrukce se s ohledem na cenu samozřejmě nekoná.

Telefon se v zeleném odstínu na první pohled umí zalíbit. Na čelní straně je kromě displeje nezbytná selfie 16Mpx kamera, tentokrát mírně odsunutá do rohu. Na levé straně se vkládá nanoSIM (vejde se i druhá nanoSIM nebo paměťová karta výrobce NM Card), napravo se pak vyjímá čtečka otisků s vypínacím tlačítkem v jednom. A pak ještě dvojtlačítko hlasitosti. Osobně mám čtečku otisků na boku nejraději, umístění je ideální pro obě ruce a jeden prst.

Odezva čtečky je blesková, mobil se odemyká pohodlněji než psaním PIN nebo gesty. Potěší také 3,5mm jack sluchátek dole společně s USB-C. V balení najdete sluchátka i nabíječku v bílé barvě. Velikost nabíječky napoví, že jde o výkonnou 40W a baterii s kapacitou 4 200 mAh tak nabije hodně rychle (mírně se zahřívá). Podporu bezdrátového nabíjení už u P40 Lite nenajdeme.

Také při pohledu zezadu umí telefon zaujmout, a to hlavně čtvercovým modulem fotoaparátu. Ten doprovází LED blesk, sestava obsahuje hlavní snímač Sony 48 Mpx, k němu patří 8 Mpx širokoúhlý, 2 Mpx pro makro a 2 Mpx pro potréty. Maximem pro video je 1080p jen při 30 snímcích za sekundu. Obraz je velice kvalitní, při focení se hodí AI nebo širokoúhlý režim i zoom. Dobré jsou fotky zblízka a makro. Pro video by se hodila nějaká stabilizace, ač mám pevnou ruku, obraz se viditelně chvěje, viz ukázka.

Pro Android 10  prostředím EMUI 10 pracuje 8jádrový Kirin 810 a 6 GB RAM. Součástí je dostatečná vnitřní paměť 128 GB a možnost paměťové karty NM Card navíc. Systém je velice svižný, ale zcela postrádá podporu Google služeb a aplikací, nenajdete tak zde známé aplikace typu Google Play, Gmail, Google Mapy, ale také Whatsapp, Facebook, Facebook Messenger, Viber, nic z toho. A v obchodě AppGallery, který umožňuje instalaci aplikací, najdete jen pár kousků, které stojí za pozornost – počasí, TikTok a pár dalších (naposledy Mapy.cz), vč. her.

S takovým hendikepem je opravdu těžké někomu telefon vůbec doporučit ke koupi. Sice do mobilu dostanete kontakty například cestou přenosu z jiného mobilu, P40 Lite můžete běžně používat na volání nebo posílání SMS. Kontakty se ale už nijak neaktualizují, jedině ručně. K e-mailu Googlu, nebo třeba k Fotky Google se dostanete v internetovém prohlížeči, ale je to příliš složité a komplikované. Chybí triviální aplikace pro Youtube a jiné platformy, přes prohlížeč je to krkolomné, i když to nějak používat jde. Zálohování fotek a jiného obsahu je tak záležitostí mnoha kroků. Telefon tak určitě nemůže používat doslova každý, kdo se dosud trochu orientoval v prostředí Androidu. Nepošle si zprávu na Whatsapp, nepřečte si jednoduše e-mail v Gmailu apod.

Kvůli uvedenému se dá telefon doporučit snad jen na to focení, telefonování  a posílání SMS. Samozřejmě k surfování v prohlížeči a hledání pomalu přibývajících aplikací v AppGallery. Vyhlídka na instalaci aplikací Googlu je však marná a tak je potřeba k tomuto mobilu přistupovat.

Huawei P40 Lite – fotogalerie

Huawei P40 Lite – 1080p video

 

 

Reklama