Huawei P40 Pro: král, který kvůli Googlu kulhá [recenze]

Reklama

Letošní vlajková loď výrobce to má hodně těžké. Promo materiály chrlí údaje o špičkových fotoaparátech a atraktivním designu, zamlčují ale totální absenci Google služeb. Bude to vůbec zájemcům o koupi vadit, či snad si mobil jde užít bez nich?

 

Huawei P40 Pro se ukázal na konci března společně s modely P40 a P40 Plus. Do rodiny P40 patří již uvedené modely P40 Lite (naše recenze) a P40 Lite E. Šéf Huawei mluvil cv prezentaci hlavně o vynikajícím designu a obrovském fotočipu, který pak stojí za výbornými fotkami. A měl pravdu, na fotky a video jsme se zkoumali v tomto pohledu, tady určitě vládne spokojenost. A jak si mobil stojí dál?

Design

Vlajková loď roku 2020 stojí oficiálních 25 999 Kč ve variantě 8 GB RAM a 256 GB paměti. Ke koupi je u nás černá nebo zajímavější bílá, tu jsme obdrželi na recenzi. Telefon vypadá na první pohled docela luxusně, prim hrají mírně zaoblené hrany a celá přední stran pokrytá displejem s velikostí 6,58 palců OLED technologie. Opravdu radost pohledět na tu velkou plochu, která plynule přetéká k okrajům. Hrany nejsou vůbec ostré, je velice příjemně přes ně přejíždět prsty.

V ruce je telefon hned dobře zabydlený, je dobře vyvážený a pocitově mírně těžší, však je taky řádně narostlý a plný technologií. Skoro bych netipnul, že má 209 g při velikosti 158,2 × 72,6 × 8,95 mm. Je dobré vědět, že mobil dostal normu krytí IP68 proti vodě a prachu, takže se nemusítě bát deště ani omývání mobilu v umyvadle. Nebo ho klidně vemte jarem, abyste z něj dokonale odstranili otisky, které se velice ochotně zachytávají na zadní straně. A zadní strana je díky provedení Ice White v atraktivním odstínu, kde vládne bílá barva, avšak s duhovými či vícebarevnými odlesky na světle. Skvělá podívaná, která připomíná vzhled perel.

V displeji se nachází okénko s přední kamerou a skenerem obličeje pro pohodlné odemykání. Funguje to skvěle rychle, nemusíte hledat tlačítko zámku nebo ťukat PIN, stačí se na mobil podívat (a to ani nemusíte zpříma!). Fajnšmekři ocení optickou čtečku otisků v displeji, ale tohle řešení osobně moc rád nemám, využíval jsem právě sken obličeje. Levá strana je prázdná, nahoře najdete infraport a mikrofon, napravo pak tradiční sourozence – zámek/vypínač a kolébku hlasitosti (s možností využít jako spoušť).

Menší spodní hrana je naopak zajímavější, je tu výkonný mono reproduktor, USB-C s podporou rychlonabíjení akumulátoru 4 100 mAh (v balení je 40 W zdroj), a pak slot na nanoSIM. Možná je podpora dualSIM pro dvě nanoSIM nebo doplnění paměťové karty NM Card do kapacity 256 GB k jedné nanoSIM. Baterii v mobilu lze dobíjet i bezkontaktně v rámci Qi nabíječky.

Hardware a systém

Pod „kapotou“ pracuje pro chod Androidu 10 procesor HiSilicon Kirin 990 8jádrový, s podporou 8 GB RAM. Výkon hardwaru je příkladný, odezva systému blesková, takže za tohle chválím. Vnitřní paměti je spousta od začátku, je to právě 256 GB. A právě v systému je háček, nebo spíše větší překážka. Té jsem se věnoval již v recenzi stájové Huawei P40 Lite. Chybí podpora Google Mobile Services, místo toho se díváme na Huawei Mobile Service. V praxi je to tak, že systém vypadá jako známý Android, ale nenajdete v něm jedinou aplikaci na Google služby. Chybí tak zcela triviální věci typu Google Kalendář nebo Kontakty, ale také Gmail, Google Mapy, Youtube a další a další. Například tu nemáme Spotify, Waze, Facebook, Whatsapp a další…  Navíc počítejte s tím, že v obchodě AppGallery najdete zatím jen pár aplikací, které známe ze světa „plnotučného“ Androidu. Naposledy mě potěšily například Mapy.cz.

Součástí výbavy je však například oblíbené počasí Accuweather, balík kancelářských programů Office, nebo použitelný prohlížeč internetu (i když Google Chrome to není). Jak jsem psal u Huawei P40 Lite, v mobilu se jde tak nějak zabydlet přesunem kontaktů z jiného mobilu, nebo třeba ručně zálohovat fotky na Google Fotky v rámci prohlížeče. Ale tohle vás bude bavit jednorázově, nikoliv pravidelně.

Do mobilu jednoduše nedostanete Messenger Facebooku, nedostanete zprávu Whatsapp… Jak všem lidem okolo vysvětlíte, že vám mají raději posílat e-maily, než psát v rámci oblíbených „kecálků“? I když jsou neoficiální cesty, jak určité aplikace do mobilu dostat, tohle běžný uživatel řešit nebude a nechce, když dá za mobil 26 000 Kč. Útěchou jsou zprávy, že Huawei masivně investuje a podporuje vývojáře aplikací, aby vytvořili verze pro jeho platformu. Takže musíme jim držet palce, aby to bylo brzo.

Fotografování

V této kategorii recenze nezbývá dodat, že Huawei potvrzuje svoje fotoschopnosti opět na plné čáře. Zadní masivní modul vypadá po stránce designu dost nekompromisně. Hlavní snímač má 50 Mpx, společnost mu dělá širokoúhlý 40Mpx a 12 Mpx teleobjektiv. Posledním je ToF senzor, změří vzdálenosti objektů a zajistí bokeh efekt. Je tu optická stabilizace, takže fotky jsou většinou nemázlé a perfektní. Fotky mají odpovídající barvy i zaostření, fotit můžete na automatiku, s aktivní AI nebo si nastavíte ruční parametry.

Pro zoomování slouží primárně teleobjektiv s 5x přiblížením, další zoom se pak počítá také digitálně – hybridní zoom jednoduše zvolíte na 10x přiblížení. A  to je teprve paráda. Podívejte do galerie, jak dobře si zoom vede, mobil se dá s přehledem použít místo dalekohledu. Zoomem 5x můžete fotit detaily klidně metr od předmětů!

Pro video je maximem 4K a 60 sn./s, můžete aktivovat vylepšení „krása“ pro obličeje lidí, ale to režim přepne na 1080p. K doladění barevnosti videa můžete zapnout jeden z dvacítky filtrů, třeba živější barvy apod. Videa jsou dobře stabilizovaná s kvalitním záznamem zvuku, pro efektní záběry si můžete vybrat různé možnosti zpomalení. Zajímavou funkcí je duální video s polovinou záběru se zoomem a druhou polovinou běžným videem té samé scény.

Závěr

Telefonem, který je premiantem při focení i hodnocení vzhledu. To je Huawei P40 Pro určitě. Další pochvala míří za výkonný hardware a dobrou výdrž, líbí se určitě i IP68 u konstrukce. Pro běžné použití ale telefon není, vždyť se hodí maximálně na volání, posílání SMS a focení. Nabídka aplikací obchodu AppGallery je zatím dost omezující na to, aby šel telefon bez větších výhrad doporučit ke koupi.

Huawei P40 Pro – fotogalerie

Široký záběr – 4:3

5x zoom – 10x zoom

Široký záběr – 4:3

5x zoom – 10x zoom

4:3 – 5x zoom

4:3 – 5x zoom

Mix fotografií

Huawei P40 Pro – 4K video

Reklama