Huawei U8650: princ střední třídy Androidů (recenze)

Reklama

Dalším telefonem Huawei, který jsme mohli otestovat, je model U8650 Sonic. Zájemce láká především na nízkou cenu a velmi příjemnou rychlost celého systému.

Značení telefonů Huawei je prozatím možná trochu zmatené, podle prvních modelů se totiž dalo usuzovat, že budou mít přídomek Ideos. Výrobce ale od této charakteristiky velmi rychle upouští, novinka se vám bude nejlépe pamatovat jako Huawei Sonic. Jedná se o něco lépe vybavený model, než je Huawei Ideos X3. Pořád ale před sebou máme velmi levný telefon, který ovšem v některých ohledech velmi příjemně překvapí.

                  

Design, rozměry

Vzhled telefonu se dá označit za povedený. Za důležité určitě považuji, že i když v rukou rozhodně nemám nový přístroj, jeho konstrukční kvalita zůstává na velmi vysoké úrovni. Znovu proto opakuji, že Huawei už dávno není nějaký nedůvěryhodný čínský výrobce, ale jedna z nejzajímavějších mobilních značek současnosti.

Kompletní černé provedení přístroje narušuje lesklý pruh ve spodní části, který se pak táhne po všech bocích přístroje. Na telefonu najdete pouze dvě hardwarová tlačítka. Na levém boku to je korekce hlasitosti, horní hrana nabízí velmi zapuštěné tlačítko pro zapnutí přístroje. Na zmáčknutí se musíte soustředit, dokud se neozve mírné cvaknutí, zapuštěná klávesa nezareagovala.

Do mřížky reproduktoru nad displejem se ukryla informační dioda, ovládání obstarávají čtyři klasická dotyková tlačítka pod displejem.

Zadní strana telefonu není ničím zajímavá, snad až na její pogumovaný povrch. Najdete na ni osamocený objektiv fotoaparátu a na opačném konci hlasitý reproduktor. Systémový konektor microUSB je umístěný na spodu telefonu, audiokonektor zase najdete nahoře. Ani jeden není chráněn žádnou krytkou.

Zadní kryt jde sundat docela jednoduše, paměťovou kartu microSDHC umístíte (po jejím dokoupení) bez nutnosti vyjmutí baterie. Pro vložení SIM karty už se baterky zbavit musíte. Baterie má kapacitu 1400 mAh, při nijak intenzivním používání se s výdrží dostanete na hranici tří dnů.

Telefon určitě patří k těm středně velkým. Na výšku má 116 mm, tloušťka je necelých 12 mm. Hmotnost 120 g je pro smartphone tak akorát.

Displej, hardware

Displej má menší velikost 3,5“ a rozlišení 320 × 480 bodů. Čitelnost TFT na slunci je průměrná, hodně ji můžete vylepšit vytažením jasu na maximum. V takovém stavu displej skutečně září. Nastavit si můžete běžné věci, jako je zákaz přetáčení obrazovky, vypnutí animací a interval vypnutí. Obojí přispěje k delší výdrži baterie.

Hardwarová výbava už je na dnešní dobu slabší, telefon ale nabízí docela rychlé reakce i odladěné prostředí, které vás při práci určitě zdržovat nebude. To stejné jsem mohl tvrdit o modelu Ideos X3, Huawei tedy evidentně dokáže vytěžit i ze slabších parametrů solidní výkon. Přitom 600Mhz procesor a 256 MB RAM opravdu nejsou nijak zázračné hodnoty. Horší výkon přístroje se ale projeví jen u náročnějších her a aplikací.

Datová výbava telefonu nepostrádá nic důležitého, k dispozici máte také GPS nebo kompas. Více zklamáni budete spíše z parametrů fotoaparátu, kterému chybí automatické zaostřování nebo blesk. Ani rozlišení 3,2 Mpx není žádné terno.

Operační systém, prostředí

Huawei Sonic funguje s Androidem 2.3.3, který je obohacen o grafickou nástavbu výrobce. Ta nabízí vlastní widgety, více úprav pohotovostního displeje nebo třeba přepracované ikony hlavní nabídky. Protože se jedná o stejné změny jako u Huawei Ideos X3, dovolte, abych citoval z dřívější recenze.

Na jednu stranu se ztratila grafická strohost, na druhou ale můžete používat několik příjemných vylepšení. Horní lišta nabízí přepínání bezdrátových modulů, telefon má mnohem větší nabídku widgetů a graficky bude pro většinu uživatelů bezesporu atraktivnější. Specialitou Huawei je například způsob přepínání mezi pohotovostními obrazovkami. Dá se mezi nimi listovat, otáčet jako by byly součástí krychle a mnoho dalšího. Obrazovek může být až sedm, lze také vybrat, která bude výchozí. A ještě jednu skvělou vlastnost tenhle telefon má. Všechny efekty a barvičky se dají vypnout a vrátit se k původnímu prostředí Androidu!

Hlavní nabídka už zdaleka tolik vychytávek nenabízí. Mezi mřížkami s ikonami se přesouváte pohybem do stran, ikonky se dají jakkoliv přeskládat. Huawei zaslouží pochvalu, grafické změny se výrazněji dotkly i prostředí v telefonu, původní vzhled Androidu zůstal jen na málo místech.

Funkce

Nabídka funkcí se opět velmi podobá modelu Ideos X3, bohužel ale chybí jakákoliv možnost práce s dokumenty Office. I tak ale Huawei nabízí několik zajímavostí, které v jiných Androidech obvykle nenajdete.

Na prvním místě je to velice chytře řešený správce dat. Umožňuje kompletní vypnutí datových přenosů a nastavíte si s jeho pomocí limity pro přenášená data. Zvlášť dokáže spočítat Wi-Fi a klasické datové přenosy. V telefonu najdete také aplikaci pro zálohu dat a jednoduchého správce souborů.

Zajímavé jsou také Datové proudy, kde si zadáte svoje přihlašovací údaje na Facebook a Twitter a telefon vám bude ukazovat aktualizace z těchto sítí nebo nahraje přátele mezi standardní kontakty v adresáři. Nenašel jsem ale žádnou možnost propojení více účtů pod jednu osobu.

Nadbytečný je snad jen Hi Space, což je vlastní nabídka doporučených aplikací. Obchod ale fungoval hodně pomalu a několikrát úplně spadl.

Na samotném telefonním adresáři není nic speciálního, při psaní zpráv potěší nabídka dvou verzí klávesnice a opět bych rád zdůraznil velmi dobré reakce celého telefonu.

Organizační funkce dostaly kromě obvyklých položek navíc poznámky, zbytek obstaráte z Android Marketu. Dalšími Google aplikacemi jsou Gmail, Mapy, Latitude nebo YouTube.

Fotoaparát je pravděpodobně nejslabší stránkou přístroje. O parametrech už jsem mluvil, z nastavení umí pouze měnit velikost, vyvážení bílé a zoom. Nic z toho ale fotkám nepomůže k nějakým výrazně lepším výsledkům.

Hudební přehrávač je stejný jako u Ideos X5. Hudební přehrávač nabízí spolehlivé třídění skladeb, pokud nemáte vyplněné ID3 tagy, dá se hledat i podle umístění souborů ve složkách. Problémem není vytvořit si vlastní seznam skladeb, nikde jsem ale nenašel nic jako ekvalizér.

Závěr

Huawei Sonic mohu doporučit. Oproti jiným telefonům v této cenové kategorii nabízí podstatně větší displej, i přes slabší hardware má rychlé reakce a nezdržuje vás. Vlastně ani fotoaparát není tak špatný, srovnáme-li ho s přímými konkurenty. Mezi nejvážnější soupeře se zařadí ZTE Blade, o třídu výš pak stojí LG Optimus Hub, má už ovšem také vyšší cenu.

Huawei U8650 Sonic lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

ZTE Blade lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

LG E510 Optimus Hub lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Technické parametry a funkce Huawei Sonic U8650

  • Rozměry a hmotnost: 116 × 61 × 12 mm, 120 g
  • Operační systém: Android 2.3.3, multitasking, pohotovostní režim, sdílená paměť pro kontakty a SMS
  • Displej: 3,5 palce (74 × 49 mm), kapacitní, TFT LCD, 480× 320 bodů, 262 tisíc barev
  • Datové přenosy: GPRS, EDGE, HSDPA, Wi-Fi, microUSB, USB 2.0, bluetooth
  • Procesor a paměť: 600 MHz, 256 MB RAM, 512 MB ROM, paměťové karty microSDHC
  • Organizační funkce: Kalendář, poznámky, diktafon
  • Multimédia: 3,2 Mpx fotoaparát, video 480 × 320 bodů
  • Baterie: 1 400 mAh
  • GPS: ano, A-GPS

Reklama