Huawei v padesátce nejinovativnějších firem světa

Reklama

Udržujete si pořád v hlavě předsudek, že čínské firmy jen parazitují na cizích patentech? Opakované zařazování firmy Huawei do žebříčku padesáti firem světa, které nejvíc investují do výzkumu a vývoje, to snad pomůže vyvrátit.

O čínských firmách se často tvrdí, že si nedělají příliš starostí s dodržováním autorských práv a zkrátka kradou cizí patenty. To možná platilo před pár lety, ale v řadě oborů dnes i čínské firmy investují miliardy dolarů do výzkumu a vývoje. Možná proto, že roli levných montoven převzaly jiné státy rozvojové části světa.

Například největší čínský výrobce mobilů (a třetí největší výrobce smartphonů na světě) se již potřetí objevila v žebříčku padesáti nejvíce inovativních firem. V letošním roce získala dokonce třinácté místo a má tudíž našlápnuto na vstup do první desítky. Žebříček pravidelně zveřejňuje Fast Company a najdete ho třeba na této stránce.

Čím si toto ocenění Huawei vysloužilo? V uplynulém desetiletí investovalo do výzkumu a vývoje skoro 31 miliard dolarů, jen v roce 2014 to bylo 6,6 miliardy dolarů. Dlouhodobě se snaží investovat do výzkumu a vývoje přibližně 10 % zisků.

Skoro polovina zaměstnanců Huawei (45 %) se podílí na výzkumu a vývoji buď v jednom z 16 R&D center, nebo v 36 sdílených inovačních centrech po celém světě, včetně USA, Německa, Švédska, Velké Británie, Francie, Itálie, Ruska, Indie a Číny. Podle Světové organizace duševního vlastnictví (WIPO) je Huawei celosvětovým lídrem v oblasti mezinárodních patentových registrací.

Reklama