Huawei Watch 3 Pro: kvalita a rozpaky v jednom [recenze]

Reklama

Soužití s nejnovějšími hodinkami od Huawei přináší pozitivní zážitky i částečné zklamání. Co nám chybí nejvíce?

Huawei Watch 3 Pro si můžete v současné době předobjednat ve výhodné akci navíc s dárkem v podobě ANC sluchátek Huawei Freebuds 4i. Model Pro je sourozencem klasických Watch 3, které jsou jen o 500 Kč levnější. Přímé porovnání ukazuje, že se liší materiálem ochranného skla a rozměr pouuzdra, s tím souvisí odlišná výdrž vestavěné baterie.

Rozdíly výbavy:

  • Watch 3 – až 14 dní výdrž, nerezové tělo průměr 46,2 mm, řemínek kůže nebo silikon, jednopásmová GPS
  • Watch 3 Pro – až 21 dní výdrž, titanové tělo průměr 48 mm, safírové sklíčko, řemínek kůže nebo titan, dvoupásmová GPS

Design

Hodinky Huawei Watch 3 Pro koupíte v krabičce společně s bezdrátovou nabíječkou bez kovových pinů, která se liší od předchozích u modelů GT a GT2 s piny. Už po vybalení je jasné, že hodinky jsou členem nové řady wearables Huawei s HarmonyOS, použití výjimečných materiálů to jen potvrzuje. Na zápěstí jde o dobře vypadající „cibule“, kterých si všimne hodně lidí kolem. Titanové tělo má asi 13 mm na tloušťce, spodek z keramiky skvěle doléhá na kůži a nijak neobtěžuje či nedrhne při nošení.

Matný povrch titanu vypadá velice dobře, po pár týdnech nošení nenosí škrábance a to s hodinkami žiji 24 hodin v kuse. Kožený pásek se šířkou 22 mm můžete snadno vyměnit za jiný, ale pro začátek není nutné. Hodinky se dobře vyjímají na ruce i při sportování, při jízdě v lese na kole nebo na silnici na motorce. Jediné ovládací prvky jsou napravo, přibyla otočná korunka pro procházení nabídek či zoomovaní menu, stiskem se dostanete z menu na pohotovstní displej a zpátky.

Haptická odezva přináší jemné vibrace při jejím točení, můžete tuto akci vypnout v menu. Tlačítko pod korunkou může spouštět oblíbenou aplikaci či ukázat třeba kvalitu spánku, nebo mu můžete fungování zatrhnout. Ale proč to dělat, osobně se mi líbí standardně nastavené spuštění menu pro měření sportovních výkonů.

Zespod se díváme na hladký povrch z keramiky, dobře přilne k pokožce a to pak mohou zabudované senzory kvalitně měřit, co je potřeba. Safírové sklíčko na displeji eliminuje mastnotu nebo spíše zachytí jen lehké šmouhy z prstů, vysoký jas zajistí parádní obraz. Kruhový číselník kolem displeje nemá jiný smysl, než jen dekorační. Jas můžete nechat automatický nebo na stupnici v nastavení najít oblíbenou úroveň.

Celkový dojem z designu? Určitě na velkou jedničku.

Systém

Zatímco hodinky řady GT nesou uzavřenou platformu LiteOS, která je patřičně omezená ohledně instalace aplikací a nastavení prostředí, nová řada Watch 3 dostává HarmonyOS. Operační systém budoucnosti, s nímž má Huawei velké plány. I tak chce nadále rozvíjet hodinky s LiteOS, ale řada Watch 3 je prvním modelem ještě chytřejších hodinek se systémem Harmony.

Princip ovládání hodinek se oproti LiteOS příliš nezměnil, a tak nebudete ztraceni. Je tu však řada novinek a stálic. Tou hlavní je propojenost hodinek s aplikací Huawei Zdraví, musíte mít nejnovější verzi (nepochopitelně není dostupná na Google Play, ideálně stahujte z tohoto QR kódu Huawei). Pak budete sledovat sportovní výkony, upravovat nastavení hodinek, notifikace, ciferníků apod.

Harmony je příslibem budoucích vynálezů Huawei, na podzim se máme dočkat telefonu s tímto systémem a tak se čeká ještě lepší provázanost s hodinkami. Dále bude Harmony v prvcích chytré domácnosti a tak se třeba dočkáme toho, že z hodinek nastavíme teplotu na topení nebo stáhneme žaluzie. Ale to bychom předbíhali. Aktuálně je Harmony přívětivá hlavně k instalacím aplikací z obchodu AppGallery. Ten najdete přímo z hodinek.

Ovládání systému je intuitivní, swipováním prstu stáhnete známou informační lištu, odspodu rolují notifikace, doleva se vydáte na počasí (včetně předpovědi na další hodiny a dny, super!) a doprava na další karty systému s přehledem kvality spánku, úrovně okysličení, stresu či teploty kůže (karty si můžete vypínat sami). Poslední funkce je novinkou tohoto modelu hodinek, má sloužit k orientačnímu přehledu, jak jste na tom s teplotou. Smysl měření teploty povrchu kůže marně hledám, ale fajnšmekři budou třeba nadšení. Většinou mi měří v rozsahu 30-35 °C podle zátěže, prostředí a denní době…

Odezva systému je svižná, navíc se stiskem otočné korunky dostanete do hlavního menu s mřížkou ikon. Ty nelze nijak přeskládat a navíc jim chybí popisky. Takže se budete učit poznávat funkce podle ikonek. Rotováním korunky je můžete zoomovat a oddalovat, třeba je to k něčemu dobré. Pokud mřížka nevyhovuje, přepněte na seznam v nastavení, a hle, stará známá grafika systému LiteOS, kde již popisky ikon vidět lze. Ale proč není seznam třeba alespoň podle abecedy? Děkuji za přehlednost. Korunkou můžete točit na dlouhých seznamech, netřeba tahat prstem po displeji, tohle funguje bezvadně.

Dojem ze systému a prostředí? Vše je přehledné, jako u předchozích modelů hodinek GT, reakce velice rychlé a korunka zdůrazňuje svoji funkci při rolování a ovládání funkcí.

Výbava a aplikace

Notifikace – při 3 týdnech používání je téměř spolehlivé, že hodinky mi tak z 50 % případů pouští notifikace o několik minut později, než dorazí na spárovaný mobil. Je dobrou zprávou, že lišta umí ukázat české znaky a smajlíky, ale toho se dočkám jen u Whatsapp a Skypu. U Messengeru vidím jen, že mám novou zprávu, to samé u Gmailu… Samozřejmě nelze na notifikace nijak odpovědět, ani třeba jednoduchým smajlíkem apod. Žádná změna proti starým Watch GT.

Vibrace – mohou sloužit nejen pro upozornění, ale také pro diskrétní budík. Při každodenním používání se mi z 20 případů stalo, že hodinky začaly vibrovat a nešlo to nijak zrušit než hodinky restartovat…

Volání – hodinky mají hlasité handsfree a mikrofon, druhá strana mi tvrdí, že kvalita hovoru je podobná jako u handsfree v autě. Použitelné to určitě je. A co víc, skvělou zprávou je plný telefonní seznam s českými znaky a oblíbenými kontakty, hurá! Volat se dá přímo z hodinek, netřeba vytahovat mobil, to je jasné. Pokud vám někdo volá, mohou hodinky pěkně zvonit, nebo si zapnete vibrace.

eSIM a LTE – funkcionalita v hodinkách pro přímé volání bez mobilu je, ale čekáme na podporu českých operátorů, snad se dočkáme během léta. Huawei však avizuje rapidní snížení výdrže hodinek třeba na pouhé dva dny, pokud budete eSIM mít trvale zapnuté. Uvidíme.

NFC – hodinky podporují NFC platby, ale opět nikoliv v našem regionu, zatím tedy nepoužitelné.

AppGallery – nabídka aplikací pro hodinky ve vestavěném obchodu není příliš bohatá, můžete instalovat utilitky pro offline navigaci, další předpověď počasí, poslech rádia apod. Nečekejte známé aplikace z mobilu jako komunikační platformy, Spotify, Youtube apod. Huawei se naží obchod naplnit, no jsme s Harmony OS teprve na počátku. U aplikací najdete anglické popisky a malé náhledy, instalace aplikací se někdy zadrhává a nepokračuje, nepřišel jsem na to, proč tomu tak je, když na Wi-Fi hodinky jsou v pořádku.

Ciferníky – v aplikaci Zdraví jich najdete desítky, některé zdrarma, jiné za 9,90 Kč i za 39 Kč například. Přepínání ciferníků na hodinkách je tradičně velice snadné, stačí podržet prst na displeji a vybírat ciferník ze seznamu. Běžně se ovšem stává, že přepnutí ciferníku na jiný zajistí třeba kapky vody při sprchování, nebo si stačí založit ruce a dotykem druhé ruky si je omylem změnit. Možná by se hodil zámek displeje, jako mám třeba ve starších Watch GT.

Wi-Fi – datové připojení funguje dobře, přes Wi-Fi můžete instalovat aplikace, ovšem při aktivní Wi-Fi uniká z hodinek energie a tak ji zapínám, jen když je třeba.

PIN – praktickou funkcí je aktivní PIN, kdy se hodinky zamknou v momentě, kdy je sundáte z ruky. To se určitě hodí, pokud je odkládáte doma, nebo třeba v šatně na bazénu, aby nikdo nelistoval vašimi zprávami a seznamem, v budoucnu pak třeba něco nekoupil s NFC platbou…

Senzory pro zdraví – hodinky navazují na dobrou tradici kvalitního měření sportovních výkonů, nově přidávají vylepšenou GPS pro ještě přesnější záznam trasy. Tu si užijete jen v aplikaci Zdraví, nelze ji exportovat jinam, pouze sdílet třeba animaci průběhu s hudbou. Pokud budete na trase fotit, v aplikaci najdete fotky u význačních bodů, nebo si je doplníte a označíte sami, to je docela šikovné. Kromě zmíněného měření teploty kůže tu nechybí senzory TrueSleep k analýze kvality spánku, což je povedená funkce už známá z předchozích modelů. Dle nechybí kompas, barometre a výškoměr. Pro dobrodruhy lze použít funkci svítilna, kdy se bíle rozzáří displej a posvítíte si na cestu.

Měření sportu – na výběr je více než stovka sportovních aktivit a jsou tu i tréninkové kurzy pro vaši fyzickou zdatnost. Osobně využívám měření tras při turistice, na kole, při jízdě na bruslích. Ačkoliv je menu hodinek v češtině, při sportovním měření na vás hodinky mluví anglicky, oznámí kolik jste ujeli, v jakém čase, kolik máte tepovku apod. Během sportování a měření fungují notifikace a také příchozí hovory, takže je vyřídíte třeba hulákáním při jízdě na kole.

Výdrž – systém Harmony nově nabízí detailní přehled výdrže, spotřebu jednotlivých aplikací a aktivaci úsporného režimu. Pro lepší výdrž si můžete sami ručně vypnout funkce, které nepotřebujete, jako třeba zmíněnou Wi-Fi. Při aktivních senzorech, průběžném měření okysličení, aktivních notifikacích a vibracích se dostávám běžně na 4 – 5 dní, kdy hodinky končí s pár procenty baterie. A odhad výdrže v menu tak odpovídá, u 100 % kapacity píše 5 dní výdrže, aktivujte „ultradlouhou výdrž“ a ukáže 20 dní! To ale počítejte, že vypne všechny senzory, notifikace a další cenné prvky výbavy.

Různé – pro úplnost v menu najdete Poznámkový blok, což je jednoduchý diktafon, dále tu máme stopky a minutku, zkusit si můžete dechová cvičení.

Závěr

Huawei Watch 3 Pro jsou velice pěkné hodinky se sebevědomou cenovkou. Na oplátku budete na ruce mít titanové hodinky s koženým páskem, které mají svižný systém Harmony OS, ale „chytrost“ se proti předchozím „hloupým“ modelům řady GT a GT2 příliš nezvýšila. Systém sice podporuje instalaci aplikací, ale výběr je zatím trochu nezajímavý. Hodinky podporují eSIM, surfování v LTE a platby NFC, ale nic z toho u nás zatím nefunguje.

Hodinky se nenaučily provázání třeba s populárním Google kalendářem, nepřibyly možnosti odpovědí na zprávy (s nějakou aplikací by to snad jít mělo)… Když to shrnu, tak si pořídíte hodinky, které vám kvalitně změří všechno možné, ať už jste v klidu doma, spíte nebo sportujete, nenechají vás ve štychu při volání, aniž byste sahali po mobilu a v aplikaci Zdraví si můžete probírat hromadou naměřených dat. Věřím, že čas systému Harmony ještě přijde, hlavně ve spojení s chytrou domácností, ovšem v aktuální chvíli nevím, zda doporučovat takto drahé hodinky ke koupi, když jejich funkce obsáhne třeba i model Huawei Watch GT2 Pro s cenou do 6 000 Kč a také s titanovým tělem a safírovým sklíčkem…

Reklama