Populární hodinky Huawei se letos dočkaly vylepšeného nástupce, který opět nabídne dlouhou výdrž a stylový design, včetně pár novinek ve výbavě. Nově s nimi můžete třeba telefonovat!
Huawei Watch GT 2 je druhou generací hodinek s fitness funkcemi, které ani nemusíte používat. Hodinky poslouží k pohotovému upozornění na události ve spárovaném mobilu, velkým plusem ja skvěle čitelný displej a hlavně 14denní výdrž na jedno nabití. S těmito hodinkami nebudete otrokem nabíječky.
Výrobce hodinky uvedl před měsícem ve dvou velikostech 42 a 46 mm, nyní jsou v prodeji větší z nich za cenu necelých 6 000 Kč – s černým nebo hnědým koženým páskem. Obsahují shodnou výbavu, jen z těch menších si nezavoláte, nemají mikrofon a reproduktor. Hodinky mají oživený design tím, že se zmenšil rámeček AMOLED displeje, hlavní inovace se však skrývají uvnitř.
Balení a vzhled
Huawei Watch GT 2 jsme obdrželi ve variantě s hnědým koženým páskem, který naživo vypadá docela decentně a je příjemné jej nosit na ruce. Sportovci asi sáhnou raději po hodinkách s černým silikonovým páskem, který si lépe poradí s potem a vodou. Nechybí kulatá magnetická nabíječka, která se propojí s vaší USB-C nabíječkou, hodinky vydrží 14 dní na jedno nabití, pokud necháte zapnutý Always-on displej, tak polovinu. V reálu je to pravda, hodinky mívají po týdnu kolem 55 % baterie, a to jsem je nijak extra nešetřil (měřily trasy, ovládaly Spotify v mobilu, vibrují při každém hovoru, oznámeních apod.). Hodinky jsou 100 % voděodolné dle stupnice 5 ATM, z ruky jsem je vůbec nesundával, i s koženým páskem absolvovaly koupání, sprchování, plavání, se vším se zdárně poperou, kromě hloubkového potápění.
Konstrukce hodinek je příjemně pevná a vypadá odolně, hodně potěší lesklé tělo, v němž se vyjímá velký AMOLED s průměrem 36 mm a hlavně ostrým obrazem s reálnou černou barvou, který je čitelný v každém okamžiku dne. Podsvícení lze nastavit na stupnici 1-5 nebo to nechat automatice, používal jsem manuální jas 3-4 a vždy jsem byl spokojen s čitelností. Displej chrání trvzené sklo s oleofobní úpravou povrchu – sklo je vždy bez otisků prstů, mastných šmouh, vždy po něm steče voda, i když se hodinkami sprchujete, bez potíží.
Pravý bok hodinek obsahuje větší ovládací tlačítka, kterými se dá kroutit jako u klasických hodinek, ale jejich funkce se schovala právě pod stiskem. Spodní tlačítko může mít oblíbenou funkci, osobně jsem zde měl zobrazení posledních notifikací. Horní pak defaultně zobrazí ikonové menu hodinek. Trochu zajímavý pohled je na spodní stranu, kde zeleně poblikává snímač srdečního tepu, zde se nachází piny, které se magneticky připnou k nabíječce.
Systém, funkce
Hodinky obsahují uzavřený systém LiteOS, který se nedá doplnit o žádné aplikace, musíte si vystačit s funkcemi z výroby. K pohybu v prostředí, které je kompletně v češtině se využívají dotyky a tahy prstů, z horního okraje stáhnete menu s ikonami nastavení budíku, always-on funkce, režimu nerušit a funkcí Najdi můj telefon (telefon začne zvonit a vy jej najdete). Dále tu je stav bateire , datum a den, vše pro rychlý přehled.
Od spodního okraje vytáhnete menu s notifikacemi, zde se hromadí upozornění na nové zprávy ve Whatsapp, maily Gmailu a další informace aplikací, jejichž přehled můžete upravit v aplikaci v mobilu. Notifikace můžete smazat najednou tlačítkem, nebo po jedné (tahem doprava), dají se rozkliknout a ukázat pár slov, už ale bohužel chybí třeba časový údaj, kdy dorazily. Nedá se na ně nijak reagovat, jen si je přečíst. O každé z nich budete vědět díky citelným vibracím hodinek.
Hodinky nabízejí zásobu ciferníků, z nichž si snad i vyberete, jiný ciferník (digitální nebo ručičkový) pak může neustále svítit jako Always-on na displeji. Tato funkce je fajn přes den – vždy vidíte, kolik je hodin; ale třeba při spánku i nejnižší jas ciferníku hodně ruší a moc jej nedoporučuji. Pokud chcete šetřit energii, může se ciferník ukázat otočením zápěstí, ale zase pozor na použití v noci, kdy mohou hodinky svítit, když nechcete.
Hlavní ciferník hodinek můžete odsouvat doleva nebo doprava, takto rotují displeje se zobrazením fyzické aktivity, hudební přehrávač, stav počasí, úroveň stresu, měření tepu. Menu hodinek pak obsahuje dlouhý seznam ikon – cvičení, záznam cvičení, stav cvičení, tep, záznam aktivit, spánek, stres, dechové cvičení, hudba, kontakty, protokol hovorů, barometr, kompas, počasí, zprávy, stopky, časovač, budík, svítilna, nastavení.
Co stojí za pozornost
Z výbavy zaujme možnost z hodinek telefonovat, obsahují reproduktor i mikrofon, samozřejmě musíte být v dosahu spárovaného mobilu. Kvalita hovoru je solidní a v některých situacích (např. mobil u domu, vy pracujete na zahradě) by se to dalo využít v praxi. Do hodinek si lze v aplikaci uložit několik oblíbených kontaktů (nikoliv třeba celý seznam), jinak z hodinek nikoho vytočit nelze. Hodinky tak slouží hlavně pro rychlý příjem i diskrétní odmítnutí hovoru.
Dalším krokem ke zlepšení je integrace hudebního přehrávače, přes mobilní aplikaci můžete do hodinek uložit MP3 skladby (místa je 2 GB) a z hodinek je poslouchat do bluetooth sluchátek. Pokud tedy nějakou hudbu v MP3 doma najdete, když se vše poslouchá online. Na běhání si ale díky tomu nemusíte brát mobil a o poslech hudby nepřijdete. Z hodinek lze kromě toho ovládnout hudbu při poslechu z mobilu, takže třeba spolupracuje se Spotify, nemusíte mobil lovit z kapsy.
Hodinky obsahují GPS modul, takže pokud chcete mít záznam trasy, kde jste běželi, jeli na kole nebo jen šli pěšky, nemusíte mít mobil u sebe. Z aplikace Huawei Zdraví, která je obslužnou aplikací nositelných příslušenství Honor a Huawei, pak můžete exportovat mapu a tabulky parametrů výkonu (tepovka, vzdálenosti, převýšení apod.). Už tato data nelze sdílet do jiných aplikací (Endomondo, Strava atp.). Při sportování se zapnutými hodinkami vás může překvapit, že hodinky start, pauzu a konec aktivity ohlašují nahlas anglickými povely, lze je v menu vypnout.
Následují drobnosti – Zajímavou funkcí je pro mě detailní monitoring spánku, líbí se mi analýza hloubky spánku, REM fáze, grafický záznam, včetně přerušení. Fanoušci sledování počasí a měnících se parametrů ocení barometr a vykreslní poklesů tlaku, hodit se může digitální kompas s povedenou grafikou pro navigaci třeba v lese.
Jak bylo zmíněno, hlavní komunikační platformou je aplikace Zdraví, odkud se nastavují funkce hodinek, o této aplikaci jsme psali naposledy u náramku Honor Band5, přehledné rozhraní prozradí detaily naměřených aktivit včetně spánku a další info.
Chcete je?
Pokud hledáte hodinky, které dobře vypadají a nemusíte řešit časté nabíjení, pak jsou GT 2 dobrou volbou. Pochvalu zaslouží vynikající displej i kvalitní provedení konstrukce včetně koženého pásku. Mezi ciferníky bych uvítal i něco konzervativnější modely, převažují spíše ty plné barviček. Hodinky se postarají o pohotové notifikace na nové události, nezklamou při měření vašich běžeckých nebo jiných tréninků.