Internet v zahraničí 2018: Kolik si účtují jednotliví mobilní operátoři?

Reklama

Vysvitlo sluníčko, teploty poskočily o několik stupínků a většina lidské populace omámena dávkou vitaminu D už prohledává katalogy společnosti Čedok, případně Invia, a po očku pokukuje po dovolenkových destinacích. Je tedy nejvyšší čas prozkoumat, jak je to letos s internetem v zahraničí a kolik vás bude stát, když se rozhodnete do kufru přibalit nějaké ty gigabajty k dobru. Přinášíme vám shrnutí, co nabízí největší trojka mobilních operátorů.

Pokud se chystáte do jedné ze zemí Evropského hospodářského prostoru (veškeré země Evropské unie + Island, Lichtenštejnsko, Norsko), nemusíte si vůbec dělat vrásky. Od loňského června totiž platí regule Roam like at home. Svůj tarif tedy můžete využívat úplně stejně jako „doma“, není třeba se bát žádných extra příplatků.

V případě, že plánujete výlet do poněkud exotičtějších destinací, připravte se ovšem, že vás využívání internetu může vyjít pekelně draho. Ceny se odvíjí od toho, v jaké se nacházíte roamingové zóně. A aby to nebylo tak jednoduché, každý operátor řadí jednotlivé země do zón trochu jinak a samozřejmě zóny i odlišně zpoplatňuje. A některé balíčky lze zakoupit jen k určitým paušálním tarifům.

Účtování po kilobajtech vás vyjde poměrně draho

První možností, jak můžete internet v zahraničí využívat, je nechat si účtovat jen to, co opravdu využijete, tedy každý megabajt zvlášť. To se ovšem vyplatí, jen když surfujete velmi málo. Pro představu, T-Mobile si za 1 MB ve 2. zóně účtuje 75 Kč a ve 3. zóně dokonce 360 Kč. Vodafone je o krapet levnější. Za 1 MB ve 2. zóně u něj zaplatíte 7,70 Kč a ve 3. zóně 302,50 Kč. Pokud jste klientem O2, 1 MB ve 2. zóně vás bude stát 240 Kč, ve 3. zóně 300 Kč. Všechny uvedené ceny jsou včetně DPH.

Operátoři nabízí také výhodné datové balíčky

Aktivnějším datařům doporučujeme vybrat si jeden z nabízených datových tarifů. Sice si budou muset hlídat, kolik megabajtů spotřebují, ale udělá jim to výrazně menší díru do peněženky. T-mobile nabízí dva druhy předplacených balíčků: internet v zahraničí na den ve variantě 5 MB nebo 30 MB a časově neomezený balíček 100 MB. U Vodafone si můžete sjednat tarif na 24 hodin se 100 MB za 199 Kč a v nabídce nechybí ani 5–50megabajtové balíčky, jejichž ceny se liší podle roamingových zón, ve kterých je můžete využívat. Klienti O2 mají výběr trochu omezenější. Operátor nabízí pouze jeden druh předplaceného balíčku, který lze pořídit jednorázově, nebo s měsíčním plněním.

Na co si dát pozor?

I když platí regule o využívaní tarifů v rámci EU stejně jako doma, množství dat, které můžete využít bez jakéhokoli příplatku, je omezené. Hranice se však určuje pomocí poměrně složitého výpočtu. Cenu vašeho stávajícího tarifu bez DPH vydělíte číslem 0,2 což je stanovená cena za 1 GB v korunách, výsledek pak ještě následně vynásobíte dvěma. Pokud překročíte FUP limit, operátor vám naúčtuje příplatek: 0,20 Kč bez DPH za 1 MB dat.

Reklama