iOS 6: nové mapy, chytřejší Siri a integrovaný Facebook

Reklama

Apple Keynote z WWCD 2012 je za námi a tak si můžeme shrnout nejzajímavější novinky. Je jich docela dost, nový iPhone mezi nimi ovšem nenajdete.

Na mobilu se věnujeme především mobilním telefonů a všeho, co se jich týká. Informace o nové generaci MacBook Air či MacBook Pro (s Retina displejem) můžeme zmínit, ale na podrobnosti odkážeme třeba na web smartmania.cz.

Mnohem více nás zajímá představení nové verze iOS, nyní už s pořadovým číslem šest.

Novinky v iOS 6

Jak se dalo předpokládat, první novinky se týkaly především Siri. Ta bude v iOS 6 ještě inteligentnější, zvládne tedy více odpovědí i příkazů. Nově dokáže např. spustit vybranou aplikaci. Nejdůležitější inovace pro náš trh ale zatím chybí, češtinu prozatím Siri neovládá, i když Apple představil integraci dalších jazyků.

Integrace, která se dotkne mnohem větší skupiny uživatelů, se týká Facebooku. Ten bude s iOS6 propojen mnohem více než dřív, dobrým příkladem je zobrazení událostí z této sítě v kalendáři vašeho iPhonu. Nebudou chybět ani zprávy z Facebooku a sdílení informací o oblíbených aplikací.

Druhou zásadní novinkou Keynote se staly nové mapy. Zapomeňte na Google Maps, Apple má nově svoje vlastní mapové podklady. A rozhodně ne ledajaké. Zvládnout 3D zobrazení i navigaci! Ta bude navíc fungovat i na zamčeném displeji a zvládne dodávat i informace o hustotě dopravy. Uvidíme, jak to bude fungovat u nás.

Spousta novinek se týká i telefonování. Kromě přijmutí a odmítnutí hovoru přibudou možnosti odpovědět přes textovou zprávu nebo pozdější připomenutí hovoru, který jste nepřijali.

Apple také zkusí v iOS 6 něco na způsob profilů. Funkce Do Not Disturb zamezí notifikacím i vyzvánění. Z funkce ale existuje výjimka, nebude se týkat oblíbených kontaktů. Profilů se také týká zpráva o rodičovském zámku. Půjdou vám nastavit aplikace, které budou přístupné vašim dětem.

Hodně toužebnou změnou prošel e-mailový klient, který umožní vkládání multimediálního obsahu přímo při psaní. A také zde najdete oblíbené kontakty, nebo přesněji VIP uživatele, jejichž zprávy dostanou výraznější upozornění.

Co jsme se dále dozvěděli:

  • App Store nabízí 650 000 aplikací
  • Počet stažení už dosáhl 30 miliard
  • Vyvojáři už si na Applu „vydělali“ přes 5 miliard
  • Už se prodalo přes 365 milionů iOS zařízení
  • Siri bude fungovat i na iPadech
  • Videohovory Facetime budou fungovat i přes datové přenosy
  • iOS6 bude dostupný pro iPhone 3GS a novější, iPad 2 a 3 a iPod Touch čtvrté generace
  • Vývojáři mají k systému přístup už nyní, uživatelé se dočkají na podzim

Reklama