IoT od Vodafonu pomůže řídit dodávku tepla od Veolie

Reklama

Vodafone navázal spolupráci s firmou Veolia. Pomocí NB-IoT senzorů a ovládacích prvků bud dodávka tepla od Veolie efektivnější.

Narrow Band IoT (NB-IoT) je jedna z možností, jak vyřešit komunikaci v rámci internetu věcí. Nejrůznější čidla a ovládací prvky komunikují v rámci již existující mobilní sítě, není potřeba složitě a draze stavět novou. Využívají ale jen velmi malé datové objemy, tedy velmi úzké části frekvenčního pásma.

Využívat již existující síť má kromě finančních výhod i různé jiné. Frekvenční pásmo, ve kterém fungují mobilní sítě, je totiž regulované a státem hlídané, tudíž je výrazně menší pravděpodobnost, že ho někdo bude rušit.

Veolia Energie otestovala několik různých technologií a nakonec se rozhodla právě pro NB-IoT od Vodafonu. Svou roli hrál také fakt, že čidla s touto technologií mají signál i uvnitř budov nebo dokonce ve sklepeních. Právě tam je dodavatelé energií potřebují nainstalovat nejčastěji.

A k čemu taková čidla slouží? Hlavním cílem je měřit aktuální stav sítě, tzn. zjišťovat, jestli teplo putuje tam, kam má. V případě poruchy, jako je například prasklé potrubí, se najednou průtok teplé vody zvýší nebo někde naopak přestane, a dodavatel může hned reagovat. Komunikace v rámci NB-IoT může být obousměrná, takže není problém na dálku například otevírat či zavírat kohouty.

Zpočátku bude instalováno asi tisíc NB-IoT měřičů tepla v Praze a Ostravě, které budou kontrolovat spolehlivost a bezpečnost dodávek.

 

Reklama