IoT síť SIGFOX pokrývá 96 % populace

Reklama

Po celém Česku funguje 320 vysílačů sítě SIGFOX, které přenášejí měsíčně skoro 26 milionů zpráv. Používají se pro sledování spotřeby plynu nebo pro přivolání pomoci v nouzi v Brdech.

Sigfox se v Česku buduje zhruba dva roky, za tu dobu se podařilo pokrýt 96 % populace. Partnerem pro výstavbu je mobilní operátor T-Mobile, který na svých mobilních vysílačích poskytuje místo pro potřebné antény. Současně dodává konektivitu, tedy přenáší zprávy těmito anténami přijaté do sítě Sigfox. Velkou výhodou je hustota sítě. Díky překryvu jednotlivých vysílačů je zpráva doručena takřka se 100% jistotou, i když dojde k částečnému výpadku.

Síť Sigfox se používá pro doručování krátkých zpráv, např. informací o poloze, o stisknutí nějakého tlačítka, nebo o stavu vodoměru či elektroměru. Díky přenosu krátkých zpráv a použité technologii se zařízení podporující Sigfox vyznačují extrémně dlouhou výdrží – klidně deset nebo patnáct let.

A jaké zajímavé IoT služby běží v Česku na Sigfoxu? Pojišťovna Direct uvedla službu Echo, která umožňuje na mobilu sledovat, jestli není ve vašem bytě nějaký pohyb, nebo jestli na zem nevytéká voda. Plzeňský kraj rozjel ve vojenském prostoru Brdy tzv. traumabody, kde lze stiskem červeného tlačítka přivolat pomoc. Zrovna v Brdech je to špatné s mobilním signálem i elektrickými přípojkami, takže řešení přes Sigfox je velmi vhodné. Zákazníci společnosti Innogy mohou díky Sigfox čidlům online sledovat spotřebu plynu a včas si upravit zálohy tak, aby se vyhnuli zbytečným přeplatkům nebo nedoplatkům.

 

Reklama