iPhone 5 představen: žádné velké překvapení se nekoná

Reklama

Předpoklady se naplnily, Apple před několika okamžiky představil novou generaci iPhonu s označením iPhone 5. Novinka je vyrobena ze skla a hliníku, má větší displej a příjemnější rozměry. Článek průběžně doplňujeme.

Spekulace o novém iPhonu už nějakou dobu kolují internetem, takže dnešní uvedení nepředstavuje až tak velké překvapení. Výrazné změny se neočekávaly ani u designu, nový iPhone vzhledově výrazně navazuje na předchozí modely včetně možnosti zvolit mezi bílou a černou barvu mobilu. Komu vadí současné ostré hrany u 4S, bude zklamán i tentokrát, podle obrázků vypadá novinka opravdu stejně.

K úpravám ale došlo u použitého materiálu, celý mobil je tvořen pouze hliníkem a sklem. I díky tomu se Apple může pochlubit snížením hmotnosti o 20 %, konkrétně na 112 g.

Hlavním rozdílem na těle přístroje bude mnohem menší systémový konektor. Novinka využívá kabel s portem o 80 % menším než je ten současný. Kompatibilu se starším typem příslušenství vyřešil Apple jednoduchou redukcí. A abych nezapomněl, místo změnil i audiokonektor, který je nově umístěn dole.

Konečně máme také jasno ohledně přesných rozměrů displeje. Apple zvolil Retina displej s úhlopříčkou 4 “ a rozlišením 1136 × 640 bodů. V prezentaci byla kromě toho zmíněná lepší saturace displeje a to o plných 44 %. V praxi si asi nejdříve všimnete dalšího řádku s ikonkami v hlavní nabídce. Vejde se jich tam nyní pět.

Určitě vás zajímá, jak se budou chovat staré aplikace na větším displeji. Prozatímním řešením jsou černé okraje kolem takového programu, je ale jisté, že vývojáři velmi rychle zapracují a aplikace budou brzo fungovat na celém displeji.

Zlepšit se samozřejmě musel také výkon nového iPhonu. Novinka nabízí procesor Apple A6, který má dvojnásobný výkon oproti současné verzi A5.

U baterie Apple neuvedl její konkrétní hodnotu, zmínil se ale o osmi hodinách surfování přes 3G a ještě o dvě hodiny navíc u Wi-Fi.

Pojďme se podívat na fotoaparát. Základní vlastnost se nezměnila, opět nabízí rozlišení 8 Mpx (3264 × 2448), kvalita fotek by ale měla být radikálně lepší. Apple se zmínil o 40 % rychlejším snímání (které je už u 4S pořádně rychlé) a také novém panoramatickém režimu, kde by výsledné fotky měly mít rozlišení 28 Mpx!

U videa v HD rozlišení se zmínila lepší optická stabilizace a zapnout samozřejmě nesmíme ani přední kameru v HD.

Radikální změny designu se naopak dočkají sluchátka. Jejich podoba už je ale několik dnů známá.

Specifikace iPhone 5:

  • Rozměry: 123,8 × 58,5 × 7,6 mm, 112 g hmotnosti
  • Displej: 4 “, rozlišení 1136 × 640 rozlišení, o 44 % lepší saturaci
  • Datové a bezdrátové přenosy: GPRS, EDGE, HSPA, HSPA+, LTE, Wi-Fi, Bluetooth 4.0, GPS
  • Fotoaparát: 8 Mpx, fullHD video, přední HD kamera
  • Paměť: 16 – 64 GB
  • Procesor: Apple A6

iPhone se bude prodávat v kapacitách 16/32/64 GB za dotované ceny 199/299/399 dolarů. Opět tedy žádná změna oproti staršímu modelu 4S, historii budou pravděpodobně kopírovat i ceny nedotované. Pro první modely to budete mít nejblíže do sousedního Německa, kde se iPhone bude prodávat od 21. září. V ČR si ale počkáte jen o týden déle, do 28.9.!

Co tedy k novému iPhonu říct na závěr? U mne osobně převažuje zklamání. Design mne nenadchnul ani u 4S, novinka výrazně jinak nevypadá. Možná budou lepší rozměry výrazně lépe působit v ruce, stejně tak jako nový materiál.

Nedočkali jsme se ale microUSB (žádné překvapení), NFC (hodně velké zklamání), většího displeje, nových kapacit paměti. Zkrátka nic výrazného. Jsme zvědav, jak budou na novinku reagovat současní majitelé iPhone 4S.

Reklama