Telefony HTC One představují novou modelovou řadu výrobce a nový by měl být i fotoaparát. V dřívějších smartphonech HTC byla kvalita snímků docela kritizována, podaří se tedy novince konečně důstojně obstát?
Fotoaparát v HTC One S nabízí maximálně 8 Mpx rozlišení, tj. 3264 × 1840 bodů. Snímky ale mohou mít i pět, tři nebo jeden megapixel, nejmenším možným rozlišením je VGA. Pro pořádek uvedu, že pokud kliknete na kteroukoliv z ukázkových fotek, dostanete se na její plné rozlišení. Upozorňuji předem, že fotky jsou velké.
Hned na začátku nepotěší chybějící hardwarové tlačítko spouště, fotoaparát tedy spustíte buď ze zamčené obrazovky, nebo ikonou z nabídky. Ovládání prošlo evidentními změnami, ale zorientujete se docela rychle. Tři ikony jsou v levé části obrazovky. Horní ovládá blesk, prostřední vstupuje do nastavení a dolní ovládá fotografické režimy.
Ikony v pravé části displeje už jsou podstatně větší. Slouží pro pořízení snímku a videa, v dolní části získáváte přístup do galerie, nejhornější ikona nabízí ke snímkům nejrůznější efekty. Ještě se jim budeme věnovat.
Nejprve ale k režimům snímání. Vše můžete ponechat na automatice, na výběr je ale také HDR, panorama, portrét, krajina, makro, focení bílé plochy a konečně snímání při slabém osvětlení. Horší světelné podmínky jsou jednou ze situací, kde by si měly nové snímače v telefonech HTC rozhodně poradit lépe než dřív. A to nejenom díky přítomnosti výkonného blesku.
Na prvním snímku jsem zkoušel panoramatický režim. Vytváření je velmi jednoduché, stačí mobilem pohybovat do strany a rámeček uvnitř displeje vám jasně naznačuje, že udržujete přímou linii.
Při pořizování fotek jsem mohl vyzkoušet kvality fotoaparátu při horších podmínkách i za slunečného dne. V prvním případě se občas na snímcích dalo poznat, že mají potíže s vyvážením bílé barvy. Rozhodně to ale neplatilo pro všechny případy.
Velmi dobře naopak hodnotím, jak si fotoaparát poradil se snímáním pohybujících se objektů. Obě auta na fotkách jsou krásně ostrá i když byly foceny při jízdě.
Následující fotky už měly větší štěstí na slunečné počasí. Vlevo je vždy snímek pořízený na automatiku, vpravo jsem použil režim denní světlo. Na tomto místě se tedy sluší doplnit, že kromě výše zmíněných režimů nabízí fotoaparát i změnu vyvážení bílé barvy, ISO, změny expozice, kontrastu, sytosti. Pokud si s fotkami rádi hrajete, tady máte opravdu dobrou příležitost.
Dávejte si ale pozor. Zatímco režimy focení si telefon nepamatoval, vyvážení bílé zůstalo uloženo i po deaktivaci fotoaparátu.
U focení rozhodně oceňuji možnost zvolení délky náhledu snímku, pochválit musím i skutečně bleskové ukládání. Sekvenční snímání takřka není nutné, snímat můžete jeden obrázek za druhým. Rychlost je skutečně neuvěřitelná, když budete držet spoušť, bez potíží pořídíte tři fotky za sekundu!
Bez výhrad musím hodnotit i focení z větší blízkosti, na nesledujících dvou fotkách jsem nepoužil makro, šlo mi jen o zachování čitelnosti textu, což se myslím podařilo na výbornou.
Následují dvě fotky interiéru. První s dostatkem světla, druhá pořízená za úplné tmy. Na kratší vzdálenosti je blesk opravdu výkonný.
Na závěr testování fotoaparátu jsme vyzkoušeli několik nabízených efektů.
Pominout jsme samozřejmě nemohli ani kvality videa. Následující dvě ukázky jsou pořízeny ve fullHD rozlišení. Nahrávat můžete i v pěti nižších rozlišeních, minimum je 176 × 144 bodů. Největší zajímavostí je možnost pořizovat fotografie i v průběhu natáčení. Je to docela jednoduché, protože ikonka foťáku stále zůstává na ploše. Dokud nevypnete samotné video, na fotoaparát nepřepnete, fotit ale můžete.