Samsung doplnil svou řadu telefonů Galaxy S4 dalším modelem, který cílí na příznivce fotografování. Na první pohled sice vypadá jako fotoaparát, na druhou stranu ale umí také telefonovat a najdete v něm klasický operační systém Android.
Samsung Galaxy S4 Zoom je pokračovatelem staršího modelu Galaxy Camera, který ovšem neuměl telefonovat, byť měl také v sobě instalován operační systém Android. Ostatně, jeho podrobnější test včetně ukázkových fotek a videí najdete v tomto našem starším článku. Samsung Galaxy S4 Zoom, to je panečku úplně jiná liga. Oficiálně patří do řady Galaxy S4, i když jeho hardwarové parametry se od jiných příslušníků téže řady poměrně liší, takže do něj můžete vložit SIM kartu a bez problémů z něj telefonovat či využívat datové přenosy.
Samsung Galaxy S4 Zoom |
|
![]() |
|
Rozměry: 126 × 64 × 15 mm, 208 g | |
Displej: 4,3″, 540 × 960 bodů, 16 mil barev, Super AMOLED | |
Procesor, systém: 2 jádra, 1500 MHz, Android | |
Paměť, úložiště, karta: 1500 MB, 8000 MB, ano | |
Data: GPRS HSDPA HSUPA Wi-Fi | |
Další konektivita: NFC GPS microUSB 3,5mm jack | |
Fotoaparát: 16 Mpx, video: 1080p autofokus blesk | |
Podrobné specifikace | |
Aktuální cena Samsung C1010 Galaxy S4 Zoom v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, ) |
Za největší problém testovaného přístroje považuji rozměry. Půdorys přístroje sice nijak extrémně nevybočuje z dnešního průměru, jinak je tomu s tloušťkou. Otočíte-li Samsung Galaxy S4 Zoom na záda, objevíte výrazně vystupující objektiv (a to je ještě v zasunuté poloze) a držátko pro snazší uchopení přístroje. Podívejme se nyní na design podrobněji.
Čelní stranu zabírá samozřejmě velký dotykový displej s úhlopříčkou 4,3″. Pod ním pak ovládací hardwarové tlačítko sloužící k návratu na domovskou obrazovku. Vedle něj se v případě potřeby rozsvítí senzorická tlačítka pro kontextovou nabídku a návrat o úroveň zpět. Horní strana přístroje je vyhrazena 3,5mm jacku, vlevo pak najdete závit pro upevnění na stativ (v klidovém stavu schován pod gumovou krytkou) a slot pro vložení microSD karty, kromě toho ještě otvor určený k provlečení poutka.
Na pravé straně je ovládacích prvků ještě více – počínaje zapínacím tlačítkem, přes klávesy určené ke změně hlasitosti, až po spoušť fotoaparátu. Zmínku zaslouží i spodní strana osazená na první pohled jen konektorem microUSB. Po odklopení speciálních dvířek ale odhalíte pečlivě zajištěnou baterii a místo pro zasunutí microSIM karty.
Zadní strana (případně přední, pokud přístroj vnímáte spíš jako fotoaparát než jako mobil) obsahuje výsuvný objektiv s otočným kroužkem okolo. Jeho prostřednictvím lze přibližovat focenou scénu (funkce zoom) nebo vybírat různé režimy focení. Vedle objektivu najdete xenonový blesk doplněný čidlem pro měření vzdálenosti a také mikrofon využívaný při natáčení 1080p videa.
O pohon celého přístroje se stará dvoujádrový procesor taktovaný na 1,5 GHz, k tomu můžete počítat s 1,5GB pamětí RAM. Pro uložení vašich dat je k dispozici 8 GB paměti, z nichž ale přibližně 3 GB zabere operační systém, takže můžete využít něco kolem pěti gigabajtů.
Nemusíte ale zoufat, Samsung Galaxy S4 Zoom podporuje paměťové karty microSD. O spojení s okolím se stará bluetooth, NFC či Wi-Fi, dále pak klasické mobilní datové přenosy až do rychlosti 21 Mb/s. Vytvořené snímky můžete zobrazovat na 4,3″ Super AMOLED displeji.
To nejdůležitější na celém přístroji je ale vestavěný fotoaparát. Jeho rozlišení činí 16 Mpx a umí natáčet až 1080p videa. Je samozřejmě vybaven autofokusem a xenonovým bleskem. Na objektivu si můžete přečíst hodnoty 4.3-43 mm, 1:3,1-6,3, 24 mm. Objektiv je transfokátorový, pomocí tlačítek na obrazovce nebo otáčením kroužku okolo objektivu můžete přiblížit focenou scénu až desetinásobně.
V prvním kroku máte na výběr ze čtyř fotografických režimů. Obvykle nejspíš necháte telefon fotit na automat, můžete si ale zvolit tzv. inteligentní režim (a v dalším kroku volit mezi překrásnou tváří, nejlepší fotografií, panoramatickým snímkem, nejlepším obličejem, fotkou dětí, fotkou na šířku, fotkou úsvitu, sněhu, makro, potravin a dalších a dalších, nabídka je velmi široká).
Podrobné nastavení všemožných parametrů umožňuje režim Odborník, zde lze měnit expozici, jas, clonu, závěrku, vyvážení barev, měření expozimetru nebo třeba ISO. Nemusíte mít strach, nejoblíbenější foto režimy si můžete uložit do čtvrté položky nazvané Můj režim. Při focení pak můžete kliknutím na displej zvolit místo, na které fotoaparát zaostří.
Co se týká fotek, jejich kvalitu můžete posoudit na přiložených snímcích. Všechny, včetně 1080p videa, byly vytvářeny na automatické nastavení bez jakýchkoliv dodatečných úprav v počítači, v různých světelných podmínkách, v různém počasí a v různých prostorech.
Celkově je Samsung Galaxy S4 Zoom špičkově vybaveným telefonem, který ale nezaujme běžné příznivce smartphonů, nýbrž spíše milovníky fotografování. Pokud totiž chcete klasický smartphone s dobrým výkonem, pravděpodobně sáhnete po jiném příslušníku řady Galaxy S4 (nebo samozřejmě telefonu jiné značky). Samsung Galaxy S4 Zoom naopak zvolíte jen v případě, kdy trávíte každý den spoustu času fotografováním.
Přístroj je totiž nepředstavitelně velký a těžký, v běžně velké kapse se prostě nosit nedá a lovit ho neustále z tašky či kabelky není pro běžné telefonování vůbec pohodlné. Nepochybuji ale o tom, že si své zákazníky najde. Přeci jen, díky Galaxy S4 Zoom budete moci prodat starý kompakt a nosit při sobě jen jedno zařízení.
Graf ceny produktu Samsung C1010 Galaxy S4 Zoom poskytuje server Heureka.cz