Jak fotí Nokia 808 PureView

Reklama

Nokia 808 PureView si s sebou už od představení nese pověst zdaleka nejlepšího fotomobilu, který si uživatelé mohou pořídit. Vlastnosti 41Mpx snímače jsme konečně vyzkoušeli také my. Hodnocení vás asi nepřekvapí, lepší mobil na focení se tu zatím neobjevil.

Nokia 808 dosahuje mimořádně kvalitních snímků zdánlivě snadno. Plné rozlišení snímače je sice 41 Mpx, ale takto velké snímky pořizovat nemůžete. Maximem je 38 Mpx při poměru stran 4:3 nebo 34 Mpx s poměrem 16:9. Takto velké snímky mají velikost kolem 10 MB a pro naprostou většinu uživatelů jsou zbytečné. Uvědomila si to i Nokia a tak svému fotomobilu přidala speciální režim nazvaný PureView, který nabízí rozlišení 8/5/3 Mpx. Vtip je ale v tom, že pro tyto „menší“ snímky se stále používá snímač se schopností 41 Mpx. Výsledkem je tak mnohem ostřejší a detailnější fotka.

Nokia 808 samozřejmě nabízí spoušť fotoaparátu na boku přístroje. Při focení si můžete vybírat celkem ze tří režimů. Buď vše necháte plně na automatice, nebo si vyberete scénický režim, kdy můžete volit opět mezi automatickou volbou, dále ale také krajinou, makrem, portrétem, sportem, nočním režimem, nočním portrétem, slabým osvětlením a sněhem.

Třetím a zdaleka nejlepším režimem na telefonu je ten kreativní. Poskytuje nejvíce voleb. Navíc umožňuje uložení tří uživatelských nastavení, které si mobil pamatuje i po vypnutí fotoaparátu. Právě v kreativním režimu si zapnete používání technologie PureView (nebo budete fotit v maximálním možném rozlišení), vybíráte poměr stran, efekty, hrajete si se saturací, kontrastem nebo ostrostí. I když toto menu zabírá většinu displeje, při nastavení konkrétní hodnoty se zesvětlí a vy přesně vidíte, jaký důsledek budou mít změny na pořizovanou fotku.

V boční liště máte dále možnost měnit expozici, vyvážení bílé nebo ISO. Většina fotek v tomto článku je vyfocena právě s režimem PureView v rozlišení 8 Mpx v maximální JPEG kvalitě. Při samotném focení v kreativním režimu také vidíte, které uživatelské nastavení používáte, je možné rychle přepnout na video nebo se podívat do galerie.

Focení

Focení probíhá naprosto klasicky. Spoušť nejprve namáčknete, snímač zaostří a vy pak jen domáčknete. Velmi často se mi stávalo, že jsem snímek pořídil dvakrát, protože jsem spoušť přidržel zbytečně dlouho. Fotky mi také připadaly na displeji mobilu o něco horší než při pozdější kontrole v PC. Některá místa vypadala na displeji až příliš tmavá, v počítači by ale vše mnohem lepší.

Když budete mít štěstí na dobré světelné podmínky, vykouzlí Nokia 808 PureView skutečně nádherné fotky. Jsou perfektně ostré, nemají zbytečně intenzivní barevné podání, někomu budou možná barvy připadat až příliš tlumené.

PureView si dobře poradí s podáním světlejších a tmavších míst na fotografii, vše samozřejmě může vypadat ještě lépe, když se přestanete spoléhat na automatiku a zkusíte, co provedou jednotlivá nastavení.

Telefon si také dobře poradil s focením akčnějších snímků, i když jsem stále zůstal u automatického režimu. Úroveň detailů rozhodně oceníte u snímků, kde je více objektů.

Naprosto ohromen jsem byl z kvality blesku. U následujících dvou snímků asi poznáváte, kde byl blesk použit. Fotka (ano, je to ta vpravo) byla ovšem pořízena v naprosté tmě!

Na co si dávat pozor

Ne vše je ale vždy úplně dokonalé. Následující dva snímky ukazují přibližně stejnou scénu, ovšem s dost odlišnými venkovními podmínkami. Za špatného počasí se určitě nevyplácí spoléhat se plně na automatiku. Některá místa jsou až příliš tmavá.

Telefon má také tendenci používat blesk i v situacích, kdy to není úplně nutné. Typickým příkladem jsou následující dvě fotky. Jsou pořízeny ve stejnou dobu, u levé jsem ale výslovně zakázal použití blesku.

Typickým problémem (nejen u Nokie 808) je také focení v protisvětle. Na automatický režim fotka vypadá, jako by byla pořízena v úplně jinou dobu než ve skutečnosti.

Co mi na focení úplně nevyhovovalo, bylo oddělení kreativního režimu a možnost používání scén. V praxi se vám tak nepodaří vyfotit v kreativním režimu třeba text. Musíte přepnout na scény, zapnout makro a pak teprve fotku pořídit. U scén zas není na první pohled vůbec jasné v jakém rozlišení fotíte.

Celkově ale musím fotomobil hodnotit absolutní známkou. Nokia 808 PureView je opravdu nejlepší a kdo si rád hraje s nastavením fotek, bude z ní nadšen. Žádný lepší mobil na focení si momentálně pořídit nemůžete. Faktem ale zůstává, že za cenu této Nokie si pořídíte levný smartphone i fotoaparát, který stále dokáže poskytnout lepší kvalitu fotek.

Nokia 808 PureView lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Další vlastnosti této Nokie včetně kvality videa probereme v recenzi, na kterou se můžete těšit za pár dní.

Reklama