Jak fungují Sony Smart Tags

Reklama

O technologii NFC se v poslední době mluví stále víc, pořád si ji ale většina uživatelů zatím nemohla nijak vyzkoušet. Sony Smart Tags jim ovšem tuto možnost nabízejí. Chcete zjistit, jak fungují a k čemu je dobré NFC?

Nejprve si zopakujme, co vlastně znamená NFC. Citovat klidně můžeme z našeho slovníku. NFC Pochází z anglického výrazu Near Field Communication. Umožňuje bezdrátovou komunikaci mezi dvěma zařízeními pouhým přiblížením k sobě. Začíná se používat pro platby mobilem.

Možnosti NFC jsou ale samozřejmě mnohem širší. O platbách se mluví nejvíce, protože jsou perspektivně nejvýnosnější, ale přes NFC můžete přenášet písničky, sdílet levely v oblíbené hře nebo také rychle měnit nastavení telefonu. A právě to umí Sony Smart Tags.

Dva tyto přívěšky, štítky, nebo chcete-li žetony, jsme nalezli také u nové Xperie Sola, jejíž recenzi pro vás momentálně chystáme. Jedná se o dva velmi lehké žetony, které na sobě mají pouze popisek a otvor pro poutko. Můžete je tak snadno kamkoliv doma zavěsit a neztratí se vám.

Smart Tagy potřebují pro nastavení své funkčnosti mobilní telefon. Pokud se ale domníváte, že Xperia Sola bude mít v menu samostatnou položku, aby zdůraznila zajímavost svého příslušenství, hrubě se mýlíte. Na začátku vám bude chvíli trvat, než objevíte, že se potřebné údaje nacházejí pod položkou Správce LiveWare.

Štítkům můžete upravit název, co je ale hlavní, přiřadit jim speciální funkci. Určitě vás potěší informace, že štítek zvládne telefonu předat pokynů hned několik najednou. Jejich výběr je celkem dlouhý, doporučuji podrobně prohlédnout přiložený screenshot.

Takže štítek máme nastavený, a co dál? V telefonu jsem marně hledal nějaký návod, proto jsem na základě informací o NFC štítek jednoduše přiložil k mobilnímu telefonu a čekal, co se stane. Vůbec nic! Teprve po podrobnější pátrací akci jsem zjistil, že se štítek musí přiložit někam na úroveň loga u telefonu Xperia Sola. Ale pozor, u jiných mobilů může být NFC umístěno jinak, takže alespoň krátký popis by se hodil.

Úspěšném spojení telefon indikuje vibrací, na displeji se také zobrazí, co všechno se v mobilu přenastavilo. A to je vlastně vše. Jakmile pochopíte tyto základy, kouzlo NFC je vám odhaleno. Není ale všechno tak dokonalé, jak byste možná očekávali. Hodně mi například vadilo, že se zhasnutým displejem zkrátka telefon na přiložený Smart Tag nijak nezareaguje. Naštěstí se aspoň nemusí odemykat displej, i tak je to ale docela otravné. Schází mi také podrobnější vysvětlení fungování Smart Tagů, leckterý uživatel by to jistě přivítal.

A nakolik je používání štítků praktické? Pokud si je umístíte na správná místa, mohou opravdu urychlit používání mobilu. Stačí pár příkladů…štítek u postele bude obsahovat vypnutí vyzvánění a Wi-Fi, Smart Tag u televize zase spustí aplikaci s TV programem. Možností využití je spousta, snad je začne výrobce také více propagovat a toto sympatické příslušenství najdeme u telefonů častěji.

Reklama