Jak odolný může být odolný mobil?

Reklama

Každému z nás asi občas spadne telefon na zem, většinou to přežije jen s drobnými oděrkami. Horší je to v případě styku telefonu s vodou nebo prachem. Co všechno má vydržet správně odolný mobil, a podle čeho vybírat?

Odolné telefony lze rozdělit do několika kategorií. Za prvé to jsou běžné telefony, které se žádnou odolností nechlubí, ale vydrží ledasco. Příkladem je legendární Nokia 3310 nebo kovový Alcatel One Touch 311, se kterými jste mohli házet po libosti, a vše snesly. Do druhé kategorie můžeme zařadit telefony, které se jako normální tváří, ale přitom mají jisté odolné prvky. Na rozdíl od třetí kategorie, jejíž příslušníci vypadají jako armádní obrněné vozidlo, se za ně nemusíte stydět ani v luxusní restauraci.

Pády, starý nepřítel telefonů

Asi nejčastějším útokem na funkčnost telefonu bude občasný pád a s ním související náraz na zem. Telefony většinou takovou událost vydrží, ale je to spíše otázka štěstí. Hodně záleží na tom, z jaké výšky, na jaký povrch a jakým směrem spadnou.

Když pomineme drobné oděrky, hlavní hrozbou při pádu je zlomení či nalomení základní desky (stává se hlavně při pádu na roh), nebo prasknutí displeje. V prvním případě nezbývá nic jiného, než pořídit nový mobil, základní deska je jeho hlavní součástí a cena za výměnu se v podstatě rovná ceně za nový přístroj. Výrobci se proti tomu mohou bránit pevnější konstrukcí telefonu nebo odpruženým uložením základní desky. Na trhu se setkáte s mobily vybavenými pogumovaným tělem, ty samozřejmě odolávají pádům lépe.

V případě prasknutí displeje pak záleží na míře poškození. Často můžete s telefonem ještě dlouho úspěšně fungovat, zejména pokud namísto displeje praskne jen krycí sklíčko, jindy i jemná prasklina způsobí naprostou nečitelnost. Displej je obecně nejzranitelnějším místem telefonu, a pokud chcete mobil co nejodolnější, volte při výběru displej co nejmenší. Hodí se také displeje zapuštěné hlouběji v těle mobilu, které snáze odolají nechtěnému nárazu.

Odolné sklíčko Gorilla Glass většinou chrání jen proti poškrábání. Ostatně, podívejte se na toto video, jak odolné jsou displeje Samsungů Galaxy S1, S2, S3, S4, S5 a S6.

Voda, voda, prach, prach

Pokud vám nespadne telefon na zem, možná spadne do vody. Internetová fóra jsou plná děsivých historek o pádu telefonu do pisoáru nebo do vany, stejně jako zaručených návodů, jak takový mobil zachránit (nejčastěji se doporučuje vyjmout baterii a uložit mobil přes noc do rýže, která vodu vysaje). Lepší je ale pořídit mobil vodotěsný, a když už jsme u toho, tak raději i prachotěsný.

Informace o ochraně proti prachu a vodě vychází z české a evropské normy ČSN EN 60529 „Stupeň ochrany krytem“ a označují se jako IPX. Označení je tvořeno dvěma čísly, první označuje odolnost proti prachu, druhé odolnost proti vodě. Obecně platí, že čím vyšší dané číslo je, tím lepší ochranou je přístroj vybaven.

Odolnost proti prachu se může pohybovat od 0 (žádná ochrana), přes 5 (částečná ochrana), až po 6 (úplná ochrana). Odolnost proti vodě může nabývat desíti hodnot od 0 (bez ochrany), přes 3 (stříkající voda), 7 (ponoření 30 min do hloubky 1 m), 8 (nepřetržité ponoření), až po 9 (odolnost proti tlakové vodě WAP).

Nejméně odolný mobil pak bude označen jako IP00 (ale spíš IP40, nižší krytí by nejspíš neprošlo schvalovacím řízením), o odolných má smysl uvažovat od IP53, ty nejlepší pak budou mít IP68. Podrobný rozpis jednotlivých kategorií najdete třeba na Wikipedii.

Výrobci proti vodě chrání své telefony přesněji vyrobeným a lépe utěsněným krytem. Nemusí se jednat vyloženě o gumový návlek v barvách stavebních strojů, ochrana může být na pohled velmi decentní. Problematickými místy jsou zejména klávesnice (pod tlačítky zatéká), s nimiž se naštěstí setkáte u dnešních mobilů jen výjimečně, a konektory. Ty bývají často chráněny plastovými záslepkami, a než začnete v hospodě předvádět kamarádům, co všechno váš mobil vydrží, vřele doporučujeme tyto záslepky použít.

Telefony Caterpillar

Firma Caterpillar je v Česku známá především jako výrobce stavební techniky. Přesně na její uživatele pak cílí svými superodolnými telefony. Každý stavební dělník nebo stavbyvedoucí potřebuje mobil, který mu může spadnout z vyčerpaných rukou, který bude fungovat v prostředí plném prachu a poletujícího cementu, a který pak může doma vyprat spolu s montérkami, protože jinak by ho s ním žena nepustila do obýváku. Takový stavařský mobil by pak měl jít v ideálním případě pohodlně ovládat i v pracovních rukavicích. A přesně takový je Caterpillar Cat B100.

caterpillar-cat-b100

Sony Xperia Z3 Compact

Příkladem druhé kategorie jsou telefony Sony řady Xperia Z. Například model Xperia Z3 Compact vypadá na první pohled jako velmi elegantní smartphone s 4,6“ displejem. Při bližším zkoumání parametrů ale zjistíte, že má krytí IP65/IP68 (bez krytek, s krytkami konektorů). Rozhodně se tak nemusíte bát vzít si svůj mobil do deště, do sprchy, nebo do bazénu.

sony-xperia-z3-compact-d5803

Odolné z Číny

Trh odolných telefonů klasičtí výrobci dlouho ignorovali jako nezajímavý. To bylo ovšem skvělou příležitostí pro nejrůznější dovozce brandovaných čínských telefonů, takže si dnes můžete koupit třeba Evolveo StrongPhone X1 nebo Aligator R11 eXtremo. Výhody jsou podobné jako u jiných nákupů telefonů menších výrobců – výrazně nižší cena, pravděpodobně srovnatelná kvalita, různé funkce (typicky dualSIM) navíc.

aligator-r11-extremo

Reklama