Jak se bránit marketingovým hovorům

Reklama

Český telekomunikační úřad podal ve své monitorovací zprávě informaci o tom, jak se bránit nevyžádaným marketingovým hovorům.

Možná se vám to stalo taky. Někdo volal na vaše číslo, aniž byste mu ho předtím dali, a nabízel pojištění, levnější plyn nebo investice do zlatých mincí. Na vině jsou takzvané účastnické seznamy, které vytvářejí mobilní operátoři.

V těch se nachází vaše jméno a příjmení (popř. firma), adresa, telefonní číslo a souhlas s marketingovým oslovováním. Ten je u většiny operátorů dáván automaticky při velkém odsouhlasování smluvních a obchodních podmínek, a k jeho odvolání je potřeba akce v nějaké formě internetové samoobsluhy.

Pokud jste si jisti, že v seznamu máte výslovně uvedeno, že si nepřejete být kontaktování z marketingových důvodů, a přesto vás někdo kontaktoval, jedná se o správní delikt hrozící pokutou 100 000 Kč za každé takové volání, pro firmy dokonce pokuta dosahuje až 20 milionů korun za jedno volání. ČTÚ doporučuje obracet se na Úřad pro ochranu osobních údajů, který má za tímto účelem dokonce on-line formulář.

Reklama