Jak se žije s Nokia Lumia 900? [zkušenosti]

Reklama

Už nějaký pátek používám vlajkovou loď Nokie a tak se mohu podělit o své dojmy ze společného každodenního soužití. Okolí se sice většinou podivuje, proč používám takové „pádlo“, ale já bych asi neměnil.

Už před příchodem Nokie Lumia 900 se nám marketing výrobce snažil vytlouct z hlavy, že dosavadní Lumia 800 už nikdy více nebude vlajkovou lodí. Poté se „podařilo“ zveřejnit, že Lumia 900 nedostane systém Windows Phone 8 a také že batmanovsky gravírovaných je v republice jen stovka. Nástupní pozice nové vlajkové lodi tak nebyla příznivá, velký zájem nepodpořil ani fakt, že novinka přišla se stejným hardwarovým výkonem jako Lumia 800. Lumia 900 tak cenovku o nějaké tři tisícovky obhajovala hlavně větším displejem, podporou datových přenosů HSPA+ (kdyby to někoho zajímalo nedaleko Prahy), přední kamerou na videohovory (kdyby to snad někdo někdy použil, dobře, na Skype se hodí) a funkcí sdílení internetu (update Lumií 800 toto již vyřešil).

Nokia Lumia 900

Rozměry: 128 × 69 × 12 mm, 160 g
Displej: 4,3″, 800 × 480 bodů, 16 mil. barev, AMOLED
Procesor, systém: 1400 MHz, Windows Phone
Paměť, úložiště, karta: 512 MB, 16000 MB, ne
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 8 Mpx, video: 720p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Nokia Lumia 900 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Proč Lumii 900 chtít?

 • Tenká pevná konstrukce s Gorilla Glass
 • Velký displej s kvalitním obrazem
 • Solidní výdrž
 • Svižný chod systému
 • Hodně použitelné funkce systému
 • Pár vylepšení se hodí (viz níže)
 • Balík Office pro dokumenty
 • Plná GPS navigace
 • Dobrý internetový prohlížeč
 • Přední kamera

Proč ji nechat být?

 • Není NFC, HDMI
 • Vyčnívá šuplíček microSIM
 • Poškrábaný plíšek u fotoaparátu
 • Slabá sluchátka
 • Nedotažená Nokia Autem 3.0
 • Jednotné ovládání hlasitosti
 • Nelze nastavit své vyzvánění
 • Málo odlišností od Lumia 800

Nokia Lumia 900 se prodává ve třech barvách, já mám v moci tu černou se zdrsněným povrchem. Hladká bílá vypadá ve skutečnosti velmi exkluzivně, za pozornost stojí i modrá pro uživatele, co se chtějí odlišit.

Související články

Konstrukce

Opět plasty, a pořádně ztěžkly. Lumia 900 o sobě dává vědět 160 g a to už je dost. Velikost také není zanedbatelná, ve volné kapse si může při chůzi nebo běhu poletovat. Vynikající je tloušťka, mobil se stále dobře drží. Velikost konstrukce vyhovuje mým delším prstům, přece jen však Lumii raději ovládám oběma rukama pro dosažení různým prvků na displeji. Ovládací prvky na pravém boku vyhovují rozmístěním i velikostí, na spoušť se nezapomnělo. Na horní straně dost nepatrně vyčnívá krytka šuplíčku na SIM kartu a nelze to nijak napravit; přitom jsem jej použil snad dvakrát. Na zádech mobilu se snad během prvního dne používání poškrábal štítek u objektivu, a to vůbec nevypadá hezky! Senzorová tlačítka pod displejem reagují ochotně a přesně, tady problém není. Hlasitý reproduktor hraje dostatečně, určitě si všimnete nápisu Made in Korea. Marně hledám HDMI výstup, vždyť tohle měla už N8, E7 a použitelné by to bylo i nyní! Lumia 900 nejde s dobou a kašle na NFC, snad to výrobce napraví u jiného modelu.

Displej

Rozloha a kvalita displeje zaslouží uznání. Ve srovnání s Lumia 800 je 900 obří a osmistovka se krčí v koutě. S tímto mobilem už nebudete řešit to, že si něco raději vyřídíte na displeji počítače. Tady je prostě místa dost na surfování, psaní e-mailů, prohlížení fotek, filmů. Displej září jasně, čitelnost na slunci je výborná, pochvala za opravdovou černou je na místě. Ochranné Gorilla Glass snese hodně. Třeba odolá špičce nože, ostrým klíčům, na zem bych mobil raději neházel. Dokonce s ním snad i někdo zatloukal hřebíky.

Baterie

Jelikož mi mobil neustále běží na datových přenosech a synchronizacích e-mailů, dobíjím buď raději denně, nebo ob den. Nokia vestavěla 1 830 mAh baterii a řekl bych, že je to znát. Klasické vybíjení v mém případě probíhá hovory, zprávami, e-maily, zjišťováním počasí, jízdních řádů, surfováním po internetu, poslechem hudby, stahování a instalací aplikací, hraním her a dalších činnostech. Při tom všem není potřeba dobíjet denně, takže dobrá zpráva. Jelikož lze synchronizaci snadno přepnout na manuální spořič baterie, tak s Lumií nemusíte k zásuvce třeba tři dny v kuse.

Systém

Jedna radost, Windows Phone 7.5 mi učaroval už před nějakou dobou, baví mě sladění hardwaru a systému, vše běhá plynule a svižně. Není potřeba x jader a obrovské operační paměti, není důvod. Uvítal jsem provázanost sociálních sítí, přehledný Outlook na e-maily, otevřu si dokumenty Wordu, Excelu, Powerpointu. Jelikož používám SkyDrive, automaticky se mi přesouvají do cloudu a díky desktopové aplikaci i do počítače. Cokoliv tak dostat z mobilu není problém. S programem Zune komunikuji pouze kvůli přesunu nové hudby, takže mě nijak neobtěžuje. Totálně mě rozčiluje jednotné ovládání hlasitosti. Takže na mě řve telefon při hraní her, při zvonění, buzení a to proto, abych jej slyšel zvonit na ulici. Velké mínus.

Vylepšení

Během používání jsem se dočkal aktualizace Nokia Autem 3.0, které trochu vylepšují dosavadní velmi kvalitní navigaci. Je tu automatika na přepínání denního, nočního režimu, skvělou volbou jsou oblíbená místa. Ta se nabízí při zadávání cíle a dají se připnout na pohotovostní displej. Dost věcí však stále chybí, třeba vyhnutí se úseku, výběr typu trasy apod. Snad příště a brzy. Přečtěte si náš článek.

Fotoaparát Lumia 900 je dost kvalitní a tak potěšila aplikace Doplňky fotoaparátu. Dají se s ní vytvořit panoramata, nová je samospoušť, skupinový portrét, akční snímek vytvoří 8 fotek a vyberete tu nejlepší. Podívejte se do našeho článku.

V systému hodně chyběla možnost odeslání vizitky, sdílení kontaktů. Také toto vyřešila aplikace, stačí vybrat kontakty, i pouze jeden a odeslat přes SMS, e-mail. Funguje to a zase jsme o kousek blíže dokonalosti. Více v článku.

Reklama