Jak získat microSIM? Operátoři SIM stříhají i vyměňují

Reklama

Uvažujete o novém telefonu nebo tabletu, které vyžadují microSIM? Poradíme, kde a jak si nechat zmenšit používanou SIM na potřebné rozměry. I malou microSIM můžete zpětně použít jako SIM, stačí mít adaptér.

Lumia 800, 710, Iphone 4, Nokia N9, Motorola Razr a další telefony mají jedno společné. Všechny se do sítě GSM přihlásí jedině s microSIM. Nelze tedy použít SIM kartu tradičních rozměrů, ale právě tu zmenšenou.

 

Tradiční SIM karta má rozměry 25 × 15 mm a microSIM měří 12 × 15 mm. Funkčně jsou na tom stejně, jen se zmenšil plast, v němž je zalisován samotný čip SIM karty. Čip nesmí být zmenšováním zasažen, karta by pak nemusela správně nebo vůbec fungovat. Pokud přemýšlíte nad zařízením, které vyžaduje microSIM, máte několik možností, jak si microSIM obstarat. Buď znáte někoho, kdo si pořídil speciální kleště na ostřihnutí SIM a tuto práci za vás udělá na počkání. Jestliže nikoho takového nemáte po ruce, určitě se nepouštějte do stříhání SIM sami. Vaše kroky by měly směřovat k operátorovi, jehož služby využíváte. Jaké jsou cesty k microSIM u operátorů, to jsme zjistili za vás.

Aktualizováno 30. 1. – Po návštěvě dalších prodejen operátorů v centru Brna jsem zjistil, že stříhání SIM jiného operátora mají u T-Mobilu zakázáno a v obchodě Vodafonu mi ochotně zastřihli SIM stejného operátora svými kleštěmi. Jak je vidět, situace se stříháním SIM se může lišit od prodejny, nenechte se případně odradit.

Vodafone nemá kleště

Zákazníci Vodafonu mají jednou za rok nárok na bezplatnou výměnu své stávající SIM karty za novější micro SIM kartu. Stačí zajít na operátorskou prodejnu nebo zavolat linku *77 nebo 800 77 00 77, a dostanete microSIM se stávajícím číslem. Aktivace probíhá okamžitě, starou kartu si můžete schovat nebo vyhodit. Pokud byste chtěli ostřihnout stávající SIM, na prodejnách Vodafonu nepochodíte, nemají příslušné kleště.

O2 mění zdarma

O2 mění a stříhá SIM karty na počkání na prodejnách, všechny jsou vybaveny střihacími kleštěmi. Musí však jít o novější typ s menším čipem. Pokud by šlo o SIM s velkým čipem, vymění ji na počkání zdarma za microSIM. Neměl by být problém zajít do O2 prodejny i se SIM kartou jiného operátora. Osobně jsem to vyzkoušel na jedné brněnské pobočce a ochotný personál s tím neměl potíže.

T-Mobile chce zaplatit

Také prodejny T-Mobilu jsou vybaveny kleštěmi na SIM karty a na požádání zastřihnou i karty jiného operátora, záleží na uvážení personálu a majitele karty. Opět musí jít o kartu s menším čipem. Pokud byste chtěli SIM rovnou vyměnit za microSIM, T-Mobile vám naúčtuje citelných 480 Kč!

MicroSIM jako SIM

Zpětné použití microSIM je možné za použití adaptéru nebo rámečku, který vám zbyl po zmenšení SIM (pokud jste nechali ostřihnout). Adaptéry se běžně prodávají za pár desetikorun, osobně používám adaptér Muvit.

Adaptér Muvit z micro SIM na SIM karty lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Reklama