Aligator S4540 Duo: jako kostičky Tetrisu [recenze]

Reklama

Opět se mi dostal do ruky mobilní telefon z rodiny Aligatorů, strávili jsme spolu přes Vánoce necelých čtrnáct dní, musím říct, že to byly příjemné svátky.

AligatorS4540_9

Aligator S4540 Duo

Rozměry: 133 × 67 × 9 mm, 136 g
Displej: 4,5″, 540 × 960 bodů, 16 mil. barev, TFT IPS
Procesor, systém: 4 jádra, 1300 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 1000 MB, 8000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 8 Mpx, video: 720p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Aligator S4540 Duo v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Displej a zpracování

Tentokrát jsem si zkoušela soužití s telefonem Aligator S4540 Duo, tedy opět telefon s možností vložit dvě SIM karty, což se určitě hodí těžce pracujícím. Já měla možnost ozkoušet si černou (zezadu spíš tmavě modrou) variantu. Pro slečny a příznivce elegantnosti jsou k dispozici ještě růžová a bílá varianta. Zadní strana působí dojmem jako by byla sestavena z malých kostiček hry Tetris, což je opravdu pěkný efekt. Otisky prstů nejsou příliš viditelné, pouze pokud to budete hodně zkoumat a natáčet určitou stranou, tak to uvidíte. Velmi pěkným detailem je tenký stříbrný proužek, který se táhne po bocích a hranách telefonu a dodává mu elegantní nádech.

AligatorS4540_1AligatorS4540_5

Telefon je příjemně tenký, ale ne tolik, aby to ztěžovalo jeho ovládání. Přední strana je celá černá, ve spodní části tři stříbrně vyvedená dotyková tlačítka na ovládání (Menu, Domů a Zpět).

AligatorS4540_3AligatorS4540_2

Displej je pěkný, barvy jsou krásné a dívat se na video nebo hrát nějakou hru je opravdu potěšením. Bohužel v průběhu testování nebyla příliš možnost vyzkoušet čitelnost displeje na přímém slunci, ale při běžném denním světle, to nečinilo žádné velké problémy. Navíc jas je i při nastavení na nejnižší úroveň celkem velký. Otázka je, zda to není na úkor výdrže baterie.

AligatorS4540_4AligatorS4540_6

Prostředí a ovládání

Mobil se celkem příjemně drží i v jedné ruce, možná má zbytečně široké okraje na horní a dolní straně, což ho dělá ještě větším, ale na velikost displeje to nemá vliv. Po zapnutí vás přivítá klasické prostředí operačního systému Android.

Aligator_S4540_Duo_displej_1Aligator_S4540_Duo_displej_2

Díky tomu, že mám celkem malé ruce, jsem měla ale s ovládáním pouze jednou rukou docela problémy. Horní lišta se vysunovala velmi těžce a dosáhnout palcem na opačný okraj telefonu (např. na Instagramu tlačítko Srdce) byl problém. Velmi často se mi stávalo, že jsem dotykem spustila něco, co jsem opravdu nechtěla.

Aligator_S4540_Duo_displej_3Aligator_S4540_Duo_displej_4

Psaní na QWERTZ klávesnici na výšku pro mě bylo doslova utrpením, často se mi stávalo, že jsem zmáčkla jiné tlačítko, než jsem původně chtěla. Musela jsem se proto uchýlit k psaní horizontálnímu, které bylo sice úspěšnější, ale pro někoho, kdo je zvyklý psát jednou rukou, nepohodlné. Jsem zvyklá na možnost nastavit si na výšku klasickou 3 × 4 klávesnici a ta u tohoto telefonu chyběla.

Aligator_S4540_Duo_displej_5 Aligator_S4540_Duo_displej_6

Výkon

Výkon telefonu mě mile překvapil, pracuje rychle, na nic nečekáte a ani při přepínání mezi více aplikacemi (hra, prohlížeč) se za celou zkušební dobu neseknul ani jednou.

Při hraní her jsem nepostřehla žádné zamrznutí nebo sekaný pohyb. Sledování videa je díky plynulosti a kvalitě displeje příjemným zpestřením použití tohoto mobilního kousku. Reproduktor umístěný na zadní části telefonu je velmi dobrý a naprosto dostačující, zvuk videa je srozumitelný i při nízké hlasitosti.

I přesto, že uvnitř nalezneme výkonný procesor, mobil se nijak extrémně nezahřívá (jako tomu bylo u jeho kolegy Aligatoru S5000 Duo), pouze lehce v horní části krytu, a to jen při delším používání a navíc si toho při klasickém držení ani nevšimnete.

Baterie a výdrž

Jak už tomu u mobilů s velkým displejem bývá, nečekejte nijakou extrémní výdrž. Vše se odvíjí od toho, co a jak dlouho s telefonem děláte. V průběhu testování se mi povedlo vyzkoušet si oba extrémy.

Pokud jsem telefon přiváděla k činnosti pouze pro poslání SMS, rychlého prohlédnutí co je na internetu nového, což zahrnovalo kontrolu Facebooku, mailu a Instagramu (přibližně 4× až 5× denně), vydržel mi nabitý 3 dny a 3 hodiny.

AligatorS4540_7AligatorS4540_8

Na druhou stranu jsem si i vyzkoušela přivádět ho k činnosti velmi často (tak 1× za hodinu) a vyřizovat veškerou agendu pouze s jeho pomocí tzn., že mobil zůstával v činnosti i několik desítek minut (sledovala jsem videa na Youtube, prohlížela všechny příspěvky na Facebooku a Instagramu) výdrž se pohybovala okolo 15 hodin, což si ale myslím, že i tak je pěkný výsledek. Oba tyto testy byly provedeny se zapnutou funkcí automatické regulace jasu, kterou mobil nabízí a já ji využila.

Wi-Fi a fotoaparát

Aligator_S4540_Duo_foto_5

S příjmem Wi-Fi signálu jsem neměla za celé období žádné problémy. I v našem zděném domě se dvěma patry jsem chytala signál v horním patře od spodního routeru.

Aligator_S4540_Duo_foto_1Aligator_S4540_Duo_foto_2

Co mě ale zklamalo, byl fotoaparát, ani přední ani zadní fotoaparát, který udává kvalitu 8Mpx nebyl žádný zázrak. Pokud nemáte dokonalé světlo, které přiznejme si to, většinou nemáte, tak jsou fotky neostré a působí, jako byste fotili za mlhy. Pokud se vám pěkná fotka přece jen povede, má zvláštně zkreslené barvy. Je možné to upravit v nastavení, ale kdo na to má při focení čas.

Aligator_S4540_Duo_foto_3Aligator_S4540_Duo_foto_4

Foťáku v mobilu dokážu odpustit nedokonalosti, ale v případě, že můj vlastní mobil s 5Mpx má lepší fotky než tento Aligator s 8Mpx tím jsem nebyla schopna se smířit. Přední fotoaparát je na tom s rozlišením ještě hůře, ale na pár selfie nebo na videohovory určitě postačí.

Aligator_S4540_Duo_foto_6Aligator_S4540_Duo_foto_7

Závěr

Dva týdny s tímto telefonem byly příjemným zpestřením vánočních svátků. Jako u minulé recenze musím říct, že mě mobil velmi příjemně překvapil. Je skvělým společníkem na procházení internetu, sledování videa nebo hraní her. Ovšem s focením už to taková hitparáda není a sluchátka přiložená v balení jsou spíše na vyhození, což ale není problém v dnešní době, kdy má většina lidí svá vlastní a lepší už dávno doma.

Plusy: Příjem signálu wi-fi, čitelnost na slunci, displej, kryt, výkon, reproduktor, výkon, plynulost ovládání, dvě SIM karty, výdrž, nezahřívá se

Minusy: Klávesnice, horní ovládací lišta, fotoaparát, sluchátka, velikost

Reklama