Jaký bude mobilní rok MMXV?

Reklama

Čtrnáctý rok s dvojkou na začátku už skoro skončil a nastává tak čas rekapitulování. Přesněji řečeno rekapitulování a věštění z křišťálové koule. Pojďme si tipnout, co nás v příštích dvanácti měsíci potká.

Hlavní události roku 2014 byly tři. Definitivní zánik Nokie, rozmach virtuálních operátorů a start LTE v Česku. Převod Nokie pod křídla Microsoftu byl završen odklonem od pokusů s Androidem a uvedením prvních přístrojů bez slova Nokia v názvu. Tržní podíl operačního systému Windows Phone pozvolna roste, prodeje telefonů Nokia/Microsoft/Lumia taky, takže se v podstatě nic významného nestalo.

Virtuální operátoři, kteří si nesměle oťukali terén v roce 2013, se v uplynulém roce rodili jako houby po dešti. Vzniklo jich podle různých odhadů až několik desítek. Jejich úspěšnost je různá od několika tisíc zákazníků až po několik set tisíc oveček. Zatím ještě stále čekáme na konsolidaci trhu (jinými slovy mohutné krachy a mohutné slučování), až na pár výjimek všichni na trhu setrvávají. Výjimkou, která zaslouží vyzdvihnout, je veleúspěšný operátor Gorilla Mobile, který na svůj úspěch doplatil tím, že ho zakoupilo a následně zařízlo O2.

Koncem roku 2013 skončila aukce mobilních frekvencí, na kterou (pod knutou ČTÚ) navázalo mohutné budování sítí LTE. Operátoři O2 a T-Mobile spojili své síly a začali stavět síť společně, Vodafone je na to sám, proto přistoupil k využití nestandardních frekvencí s nižší rychlostí. Síť LTE se v českých luzích a hájích rozrůstá solidním tempem a doufáme, že tomu tak bude i nadále.

2015: změna sem, změna tam

Z nadnárodního hlediska je nejdůležitější událostí jmenování nové Evropské komise. Komisařku pro telekomunikace Neelie Kroes nahradil Günther Oettinger. Některá média poukazují na jeho náklonnost velkým nadnárodním korporacím, jiná zase kritizují odcházející komisařku za neschopnost cokoliv systematického prosadit. Lze očekávat, že Evropská unie bude i nadále prosazovat snižování roamingových cen až k jejich srovnání s cenami národními, což ovšem zavedla už předchozí eurokomisařka Redingová.

Český telekomunikační trh formuje spíše ČTÚ, který aktuálně dohlíží na rychlé zavádění LTE. Mobilní operátoři, kteří se zúčastnili předloňské akce, mají předepsáno, v jakém pořadí a jakou rychlostí mají republiku pokrývat rychlým internetem, a zatím se jim to jakž takž daří. Určitě v tom budou pokračovat i v roce 2015.

Na druhou stranu ČTÚ poněkud selhává v prosazování nižších cen. Operátoři se vyhnuli regulačním zásahům tím, že do svých sítí vpustili virtuální operátory. Ti ale zatím nejspíš nebyli schopno oslovit významně utrácející zákazníky. Velcí operátoři se tak zbavili „obtížných“ málo bonitních klientů a ponechali si jen ty finančně zajímavé (na druhou stranu se tato změna neprojevila růstem průměrné útraty).

Otázkou zůstává, nakolik se změní trh s virtuály. Jejich provozní náklady jsou pravděpodobně nízké, takže nepotřebují miliony zákazníků. Na druhou stranu nemá smysl, aby na našem malém trhu působilo více než řekněme deset virtuálů. Třeba se dočkáme velkého spojování a skupování, třeba také ne.

Rozvoj rychlých dat a vyčerpanost „lidského“ mobilního trhu dává tušit, že v roce 2015 dojde k dalšímu rozvoji „internetu věcí“ nebo také M2M komunikace. Operátoři se pokusí prodat své SIM karty do chytrých spotřebičů, elektroměrů nebo třeba sledovačů polohy vozidel. O to se již snaží deset let a zatím se jim to daří jen částečně, uvidíme, jak uspějí v příštím roce.

Ještě nudnější bude situace na trhu s přístroji.Androidi je jasně korunovaným vládcem v oblasti mobilů i tabletů. Telefony bez systému si nekoupí (v rozvinutých zemích) už skoro nikdo, a pokud se systémem, pak pravděpodobně s Androidem. Apple padá po úmrtí Steva Jobse podobně strmě dolů jako tehdy, když byl Jobs ostatními akcionáři vyštípán. Microsoft se sice snaží, dokud ale bude Windows Phone uzavřeným systémem (rozuměj: dokud se na něj nebudou moci vrhnout levní čínští výrobci), Android pokořit nemůže.

Microsoft je tak ve velmi svízelné situaci. Dominuje trhu s osobními počítači, který ale rychle umírá. Lidé si při pravidelných obměnách hardwaru stále častěji kupují tablet nebo velký mobil. A spolu s tím opouštějí klidné vody Microsoftu a vstupují do rozbouřené řeky Androidu. Pokus prosadit Windows Phone je snahou Microsoftu o záchranu alespoň části prchajících zákazníků.

Když už jsem zmínil tablety. Rok 2014 byl historicky prvním rokem, kdy prodeje tohoto typu zařízení nerostly dvouciferným tempem. Může za to výdrž tabletů, které se neobměňují po roce a půl jako mobily, a také zvětšování displejů telefonů. Vývojáři všech výrobců si jistě lámou hlavu s tím, jak slibně se rozvíjející trh zase nakopnout a je docela možné, že právě v roce 2015 se dočkáme nějakého toho „tabletu s vodotryskem“, který nás zase všechny pošle do kolen.

Reklama