Jaký bude mobilní svět v roce 2013

Reklama

Nikdo neumí předpovídat budoucnost s naprostou jistotou, naštěstí lze z dnešních trendů alespoň usuzovat na budoucí události. Pokusili jsme se sepsat naše odhady toho, co se v mobilním světě stane v roce 2013. A máme se na co těšit, jen se podívejte!

Jaké nové telefony?

Začátkem roku se nejspíš i v Česku konečně dočkáme příchodu nových, vlastně už starých modelů Nokia Lumia s bezdrátovým nabíjením. Potom přijde krátká pauza, v únoru se totiž koná v Barceloně tradiční mobilní veletrh, na němž výrobci teprve představí své novinky pro příští rok.

S největší pravděpodobností se letos nedočkáme nového iPhonu, Apple je představuje v dvouletých cyklech a na úspěchu modelu 5 bude ještě nějakou dobu stavět. U ostatních výrobců lze očekávat evoluční vývoj – další mírný růst velikostí displejů někam k pěti palcům, slavný návrat paměťových karet (cloud prostě každému nevyhovuje) a nejspíš větší rozmach vícejádrových procesorů.

K poslednímu jmenovanému bodu je třeba podotknout ještě jednu věc. ZTE přiveze v lednu do Česka první smartphone s procesorem od Intelu. Pokud by tento tradiční výrobce procesorů v mobilním světě zapustil kořeny hlouběji, mohlo by to přinést trochu ozvláštnění.

Analytici očekávají, že celosvětově bude v roce 2013 kulminovat penetrace tabletů. Většina lidí mění počítač za dva až tři roky, což zhruba odpovídá době, kdy se masivně prodávají tablety. Ukázalo se totiž, že mnoho lidí doma počítač vlastně nepotřebuje, náročné záležitosti si vyřídí v práci či ve škole a večer si jen hraje hry nebo brouzdá po internetu. V rámci pravidelné obnovy hardwaru tak místo domácího počítače pořizují právě tablet.

Skončí mobilní aukce

Aukce volných frekvencí měla skončit už na konci listopadu 2012. V době psaní tohoto článku ale stále probíhá a vypadá to, že skončí nejspíš až v roce příštím. To samozřejmě ničemu nevadí, rozdílení a využívání frekvencí je běh na dlouho trať a nějaký ten týden v celém procesu nic moc nezmění.

Je ale jisté, že aukce brzy skončí a operátoři si mezi sebou rozdělí volné frekvence. Nevíme, kdo dostane kolik, ale je pravděpodobné, že uspějí všichni čtyři zájemci – O2, T-Mobile, Vodafone i nováček PPF. Všichni pak musí splnit několik podmínek, které budou českému mobilnímu trhu ku prospěchu.

Předně se objeví nový operátor, PPF. Jakmile pokryje 20 % populace, jsou ostatní povinni zajistit mu zbytek pokrytí ve svých sítích. Jinými slovy, PPF pokryje Prahu, Brno a jejich okolí, horko těžko se dopracuje dvacetiprocentního pokrytí… A okamžitě skočí na 100 %.

Dalším závazkem je budování sítě LTE podle rozvojových kritérií. To znamená, že vítězové aukce musí rovnoměrně pokrývat lukrativní i nelukrativní oblasti. Určitě se tedy můžeme těšit na rychlý internet na relativně velkém území, operátoři již nyní vybírají dodavatele a intenzivně testují modemy a telefony.

Záplava nových operátorů

Na konci roku 2012 rozčeřil stojaté vody českého mobilního rybníka Blesk mobil, první virtuální operátor. Tato příslovečná první vlaštovka sice jaro nedělá, na jaře by ale mohly přilétnout další. Vítězové výše zmíněné aukce totiž budou mít povinnost vpustit do své sítě relativně snadno virtuální operátory.

Je nepochybné, že se tomu budou velcí operátoři bránit, na druhou stranu k nějakému příchodu nových operátorů v roce 2013 s nejvyšší pravděpodobností i přes jejich odpor dojde. Jaký to bude mít vliv na koncové ceny pro zákazníky, to můžeme jen odhadovat, na druhou stranu Blesk mobil dokázal snížit ceny volání na předplacených kartách a i zkušenosti z ciziny ukazují, že virtuálové jistý vliv mají.

Kromě toho je třeba začít znovu počítat i s U:fonem. Má teď nového majitele a žádné dluhy. Jeho hendikepem zůstává nestandardní síť, která nepříjemně omezuje výběr použitelných mobilů, stejně jako nedokonalé pokrytí signálem. Smysl by dávalo spojení s PPF. U:fon by dodal své stožáry a páteřní síť, PPF své frekvenční pásmo, společně by vyměnili nestandardní CDMA technologii za LTE… A rázem bychom ty měli LTE operátora s kvalitním pokrytím. Zní to příliš krásně, co říkáte?

Čeká nás rok mobilní

Co nás tedy v roce 2013 s největší pravděpodobností čeká? Nejzajímavější události se budou odehrávat u operátorů. Objeví se minimálně jeden nový (PPF), skoro určitě několik virtuálních. Současná velká trojka se tak bude muset poprat s nováčky o deset milionů zákazníků (populační explozi neočekáváme, takže víc zákazníků k rozebrání nebude). Doufejme, že jako zbraně použije výhodné cenové nabídky a kvalitní 3G a LTE pokrytí, nikoli tříleté úvazky a malým písmem psané dodatky všeobecných podmínek.

Reklama