Je to tady, i Vodafone spouští své LTE

Reklama

Vodafone spustil LTE síť v testovacím provozu v centru Karlových Varů. Komerční start je naplánován v průběhu léta, o rozšíření do dalších měst zatím operátor nehovoří. Síť prozatím běží na stávajících frekvencích, přesto dosahuje rychlostí až 100 Mb/s.

O2 i T-Mobile už svou LTE síť spustili v centru Prahy, Vodafone až doposud tvrdil, že provádí testování v zahraničí a do Česka nasadí až finální odladěnou technologii. Nyní se ale rozhodl jinak, LTE nasadil zhruba na 20 vysílačů v centru Karlových Varů. Signál by tak měl být dostupný zhruba pro 44 tisíc obyvatel. Veřejně by měla být síť LTE přístupná už v průběhu léta.

Aktuálně běží LTE na frekvenci 1 800 MHz, kterou Vodafone vlastní a obvykle používá pro sítě GSM. Operátor prohlašuje, že je schopen dosáhnout rychlostí až 100 Mb/s. Vodafone poskytuje také hlasové hovory prostřednictvím technologie CS FallBack. Ta funguje tak, že na telefonu připojeném k síti LTE převede hlasový hovor do 3G, případně 2G sítě. Výhodou je, že síť LTE tak mohou využívat nejen datové karty, ale i běžné mobilní telefony s podporou LTE.

Ptáte se, proč zrovna Karlovy Vary? Vodafone je již řadu let partnerem Mezinárodního filmového festivalu, tradičně proto město vždy před prvním červencovým týdnem, kdy se festival koná, pokrývá nejrychlejší dostupnou technologií. Karlovy Vary tak měly jako jedno z prvních měst síť 3G, loni před festivalem získaly HSPA+ 42, letos tedy LTE.

Dodavatelem technologie je, stejně jako v případě zbývajících dvou operátorů, Huawei. O dalším rozšíření není v tiskové zprávě žádná zmínka, nejspíš to bude záviset na výsledcích stále odkládané aukce volných mobilních frekvencí.

 

Reklama