Je výhodnější Blesk mobil nebo neomezené tarify?

Reklama

Nové neomezené tarify přilákaly do prodejen operátorů desetitisíce nadšených Čechů. Řadě z nich by ale možná stačila předplacená karta Blesk mobilu. Podívejte se na srovnání.

Nejprve malé shrnutí článků o „mobilní revoluci“:

  • nejprve nové tarify představilo O2 – článek
  • T-Mobile a Vodafone okamžitě oznamují, že něco podobného plánují v řádu týdnů – článek
  • tlak zákazníků donutil k rychle spíchnuté nabídce nejdřív Vodafone – článek
  • a o den později T-Mobile – článek
  • kompletní nabídku jsme pak pro vás srovnali – článek

Všichni operátoři zkrátka představili nějakou verzi neomezeného tarifu a pak dva tarify nižší. O2 a Vodafone dávají navíc vybrat mezi variantou s dvouletým úvazkem a variantou bez úvazku, T-Mobile zákazníky povinně uvazuje. Oproti těmto tarifům jsme postavili předplacenou kartu Blesk mobilu – 2,50 Kč/min hovoru, 1,50 Kč za SMS. Pro jednoduchost ignorujeme datové přenosy. Blesk mobil je má totiž nevýhodné (100 Kč za 100 MB, 50 Kč za dalších 100 MB); kdo chce data, zajistí si je přes Wi-Fi nebo se upíše velkým operátorům.

O2: 12 minut denně

Neomezený tarif se jmenuje O2 Free CZ a stojí 899 Kč/měsíc bez úvazku nebo 749 Kč/měsíc s dvouletým úvazkem. V případě použití karty Blesk mobilu by vám tato částka vydržela na 360 minut (respektive 300 minut u varianty s úvazkem, která ovšem v tomto případě nedává moc smysl, jelikož Blesk mobil je také bez úvazku).

Tarif O2 Free O2 Plus stojí 649 Kč měsíčně (499 Kč měsíčně s dvouletým úvazkem) a obsahuje 120 minut do všech sítí a bezplatné volání do O2. V případě Blesk mobilu byste za tuto částku pořídili 260 minut (200 minut u varianty s úvazkem) do libovolné sítě.

Do třetice je tu tarif O2 Free O2 s cenou 399 Kč (varianta s úvazkem stojí 249 Kč) a nabídkou bezplatného volání do sítě O2. Blesk mobil vám za tuto cenu nabídne 160 minut (100 minut u varianty s úvazkem) na volání do všech českých sítí.

T-Mobile: jedině s úvazkem

Neomezený tarif T-Mobilu se jmenuje T-Mobile S námi síť nesíť, stojí 749 Kč měsíčně a nabízí se jen s dvouletým úvazkem. Oproti tomu předplacená karta Blesk mobil vám umožní kdykoliv odejít a ještě můžete za stejnou cenu provolat 300 minut.

T-Mobile S námi 590 Hit byl zlevněn na 472 Kč měsíčně, ovšem při podmínce dvouletého úvazku. V této ceně dostanete 220 minut, 100 SMS a bezplatné volání do vlastní sítě mimo špičku. Počítejte se mnou: 220 minut á 2,50 Kč, to máme 550 Kč, k tomu 100 SMS á 1,50 Kč, to je 150 Kč, celkem by vás podobná nabídka (bez uvážení mimošpičkového volání zdarma) vyšla s Blesk mobilem na 700 Kč měsíčně.

T-Mobile S námi 390 Hit aktuálně stojí s povinným dvouletým úvazkem 273 Kč, obsahuje 56 minut a 30 SMS plus neomezené volání mimo špičku do vlastní sítě. Opět to srovnáme s cenou u Blesk mobilu: 56 minut, to je 140 Kč, 30 SMS představuje 45 Kč, celkem 185 Kč. To je méně, než si účtuje T-Mobile, za zbylých 88 Kč můžete provolat ještě dalších 35 minut, lhostejno zda ve špičce nebo mimo špičku.

Vodafone: s úvazkem nejlevnější

Tarif Vodafone Neomezené volání do všech sítí stojí s dvouletým úvazkem 691 Kč, což je nejméně na trhu, bez úvazku 901 Kč. Blesk mobil za tuto cenu nabízí 360 minut volání, respektive 276 minut při variantě s dvouletým úvazkem.

Operátor dále nabízí tarif Neomezené volání v síti za cenu 597 Kč (s úvazkem 399 Kč) a nabídkou 50 volných minut do ostatních sítí. Za tuto cenu můžete s Blesk mobilem provolat 239 minut (respektive 160 minut s úvazkem).

Komentář Mobinfo.cz

Pokud se zaměříme jen na neomezené tarify bez úvazku (Blesk mobil také žádný úvazek nevyžaduje), volíme mezi tím, zda oněch cca 900 Kč odevzdat operátorovi a nestarat se, kolik provoláme, nebo zda raději dobít ve stejné výši kredit a provolat cca 12 minut denně. Nespornou výhodou Blesk mobilu přitom není jen to, že nepožaduje žádné dvouleté úvazky, ale také fakt, že neprovolaný kredit vám zůstává do dalších měsíců. Zatímco u O2, T-Mobilu i Vodafonu platíte stejnou částku bez ohledu na to, jestli vůbec voláte, u Blesk mobilu můžete klidně jeden měsíc volat málo, druhý hodně, třetí třeba vůbec, protože jste na dovolené…

Na druhou stranu mají ostatní operátoři lépe vychytané datové přenosy. Zejména u neomezených tarifů nemusíte data vůbec řešit, 600-1000 MB vám s největší pravděpodobností bude v mobilu stačit. V případě použití Blesk mobilu budete zoufale lovit každou volnou síť Wi-Fi. Na druhou stranu, při běžném dni, kdy se pohybujete mezi domovem, prací či školou a večerní hospodou s kamarády, asi zase tolik času mimo dosah Wi-Fi sítí nestrávíte.

Dalším argumentem hovořící pro neomezené tarify je pohodlí. Pokud jste dosud utráceli některý měsíc 600, další 800 Kč a pak jste třeba jednou museli dokupovat dodatečný FUP nebo měli více hovorů a přetáhli jste tisícovku, dokážu pochopit, že je pro vás jednodušší aktivovat si volání za 749 (u Vodafonu 691 Kč) měsíčně a nic neřešit.

Na druhou stranu nechápu hysterické výlevy zákazníků a zákaznic platících za mobil 4-5 tisíc měsíčně, které se objevují v televizním zpravodajství. I před touto revolucí existovaly neomezené tarify. I když jejich cena se pohybovala okolo 3,5 tisíc Kč (v případě O2 ale pod 2 tisíce Kč), nikdo přece nemusel utrácet za volání pět tisíc.

A ještě jedna perlička na závěr – průměrná útrata (ARPU) zákazníka s tarifními službami se pohybuje okolo 500-600 Kč, což skoro odpovídá ceně nových neomezených tarifů.

Reklama