Jedete na dlouhou dovolenou? Pozor na euroroaming!

Reklama

Prázdniny jsou za rohem a s nimi i výjezdy do ciziny. Díky regulacím Evropské unie můžeme v zemích EU volat i datovat za stejné ceny jako v Česku, má to ale jeden háček. Nesmí to trvat moc dlouho.

Roaming typu RLAH (roam like at home) známý též jako eurotarif je v podstatě zrušením dříve obvyklého roamingu. Pokud se pohybujete po území Evropské unie, váš operátor vám účtuje stejně, jako kdybyste leželi doma na kanapi. Platí všechny volné jednotky, ceny i způsob účtování. Má to ale dva háčky.

První spočívá v tom, že operátoři mohou kromě standardního eurotarifu nabízet ještě další typy roamingu. Ty mohou být výhodnější pro častější cestovatele nebo třeba pro lidi, kteří jezdí i do mimoevropských zemí.  Je na operátorovi, na jakou výhodu své zákazníky naláká, a je na zákaznících, aby uvážili, zda se jim tato výhoda vyplatí třeba výměnou za horší podmínky v EU.

Druhý háček se odborně nazývá politika přiměřeného užívání. Operátoři jsou oprávnění sledovat, jestli využíváte roaming při občasných cestách do zahraničí, a většinu času trávíte v Česku, nebo jste si objednali např. polskou SIM kartu a žijete ve falešném roamingu celou dobu.

ČTÚ k tomu říká: „V rámci politiky přiměřeného využívání může operátor monitorovat a kontrolovat objem služeb využitých v roamingu za poslední 4 měsíce. Pokud zákazník v tomto období byl více v zahraničí než doma a využíval mobilních služeb častěji než doma, má operátor právo spotřebitele kontaktovat a požádat o vysvětlení situace, a to ve lhůtě 14 dnů. V případě, že ze strany účastníka dochází i nadále k nadměrnému či trvalému využívání roamingu, je operátor oprávněn nad rámec domácí ceny začít účtovat i roamingové poplatky.“

Reklama