Jediný s klávesnicí: BlackBerry Q10 [recenze]

Reklama

Chcete telefon s QWERTY klávesnicí? Pak moc na výběr nemáte, všichni dnes vyrábějí černé placky s obřími dotykovými displeji. Jednou z mála výjimek je BlackBerry Q10. Nemusíte se bát obskurního systému ani nutnosti zvláštního serveru.

Jak jste si mohli přečíst už v tomto starším článku, Blackberry Q10 je variantou dříve prodávaného BlackBerry Z10. Oba přístroje mají naprosto totožný hardware i systém, liší se jen velikostí displeje (Q10 má pochopitelně menší) a přítomností plnohodnotné klávesnice (tu má také model Q10). Tato recenze se tedy zaměří především na design a konstrukci, pro podrobnosti ohledně ovládání a systému odkáži na starší recenzi BlackBerry Z10.

BlackBerry Q10

Rozměry: 120 × 67 × 10 mm, 139 g
Displej: 3,1″, 720 × 720 bodů, 16 mil. barev, Super AMOLED
Procesor, systém: 2 jádra, 1500 MHz, BlackBerry
Paměť, úložiště, karta: 2000 MB, 16000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: NFC GPS microUSB 3,5mm jack HDMI
Fotoaparát: 8 Mpx, video: 1080p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena BlackBerry Q10 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

BlackBerry Q10 má rozměry 120 × 67 × 10 mm, váží 139 g. Rozhodně tedy nepatří k mrňousům, je to prostě velký a těžký smartphone, jako bývaly smartphony kdysi. Vzhledem k vyšší ceně se nemusíte bát nekvalitní konstrukce, na těle přístroje nic nevrže, vše je dokonale pevné a skvěle lícuje. BlackBerry je celé vyrobeno z plastu, zadní kryt má na sobě zajímavý decentní vzor, který vzhled přístroje ozvláštňuje.

BlackBerry_Q10_01BlackBerry_Q10_02

Když jsme začali popisem zadního krytu, nějakou dobu se tam ještě zdržíme. V jeho horní části totiž najdete čočku 8Mpx fotoaparátu s autofokusem a diodovým bleskem. Pokud vás zajímá, jak fotí, podívejte se do speciálního článku, který jsme na toto téma připravili. Přibližně uprostřed zadního krytu je pak stylizované logo BlackBerry ve stříbřitém provedení.

BlackBerry_Q10_03BlackBerry_Q10_04

Na horní hraně najdete 3,5mm jack pro připojení sluchátek a zapínací tlačítko, kterým také celý přístroj probudíte z letargie. Postupujeme po směru hodinových ručiček – na pravém boku jsou tlačítka pro změnu hlasitosti spolu s potvrzovacím středem, spodní hrana je prázdná, na levé pak najdete konkektory microUSB a HDMI.

BlackBerry_Q10_05BlackBerry_Q10_06

Pod zadním krytem se ukrývá baterie, která je (prostor na fanfáry) výměnná. Do stejného prostoru se pak vkládá SIM karta ve formátu microSIM a paměťová karta microSD. V krabičce pak kromě telefonu najdete ještě sluchátka, krátký kabel s USB na jednom konci a microUSB na druhém a sympaticky malý síťový adaptér, který se po připojení zmíněného kabelu promění na nabíječku.

BlackBerry_Q10_07BlackBerry_Q10_08

Nejzajímavější je ale strana přední. Vpravo nahoře se ukrývá čočka čelního fotoaparátu. Pod ní najdete čtvercový displej s úhlopříčkou 3,1″ a rozlišením 720 × 720 bodů. Zobrazuje až 16 milionů barevných odstínů a samozřejmě je dotykový. Dejte si pozor, je potřeba nacvičit několik specifických ovládacích gest, BlackBerry OS se ovládá poněkud jinak, než jste z jiných systémů zvyklí. Opět odkazuji na recenzi BlackBerry Z10.

BlackBerry_Q10_09BlackBerry_Q10_10

Pod displejem je pak umístěna plnohodnotná QWERTZ klávesnice. Rozměr tlačítek je takřka 7 × 7 mm a i když jsou namačkána těsně u sebe, díky přiměřenému zdvihu určitě nebudete mít s jejich ovládáním sebemenší problém. Na klávese D (5) je dokonce mírně vystouplá tečka usnadňující psaní na klávesnici poslepu. Mobil se při psaní drží velmi přirozeně, ukazováčky položíte pod zadní kryt, palci pak obouruč vyťukáváte, co máte na srdci.

BlackBerry_Q10_11

O chod systému BlackBerry 10 se stará dvoujádrový procesor s taktovací frekvencí 1,5 GHz, programy běží v 2GB paměti RAM. Pro ukládání vlastních dat máte k dispozici kartu microSD nebo vnitřní paměť o kapacitě 16 GB. BlackBerry Q10 samozřejmě podporuje veškeré možné datové přenosy, k navigaci poslouží přijímač signálu GPS.

BlackBerry_Q10_displej_01BlackBerry_Q10_displej_08BlackBerry_Q10_displej_07BlackBerry_Q10_displej_06

Pokud si pamatujete BlackBerry z dob, kdy jste k jeho provozování museli do firemní infrastruktury nainstalovat zvláštní BlackBerry Information Server, který přeposílal služební e-maily do zařízení BlackBerry, můžete na to rovnou zapomenout. Nic takového (už konečně) nepotřebujete, BlackBerry Q10 podporuje všemožné typy e-mailových serverů, aniž byste museli pořizovat drahý server.

BlackBerry_Q10_displej_05BlackBerry_Q10_displej_04BlackBerry_Q10_displej_03BlackBerry_Q10_displej_02

Jinými slovy, máme před sebou špičkově vybavený mobil, který zvládá pracovat s e-maily, aniž by k tomu potřeboval nějaké extrémní investice do e-mailových serverů. Jako snad jediný aktuálně prodávaný smartphone (nepočítáme-li jednoduché smartphony řady Nokia Asha) má navíc plnohodnotnou klávesnici, což je přesně ta funkce, po které uživatelé marně volají. Na druhou stranu si za tyto výhody náležitě připlatíte. BlackBerry (obecně) rozhodně nepatří k nejlevnějším značkám, musíte dobře zvážit, zda vám za to QWERTY klávesnice skutečně stojí.

Graf ceny produktu BlackBerry Q10 poskytuje server Heureka.cz

Reklama