Jelito, Mobito, platí to

Reklama

V Česku se objevila další platební metoda zvaná Mobito (neplést s Mobinfo :-)). Jeho výhodou je funkčnost na všech typech telefonu, možnost propojení s účty několika bank nebo dobíjení platební kartou a převodem z účtu. Uvidíme, jak rychle se rozšíří platební místa.

Mobito je platební systém, za nímž stojí všichni mobilní operátoři – O2, T-Mobile a Vodafone – a čtveřice bankovních domů – Česká spořitelna, GE Money Bank, Raiffeisenbank a UniCredit Bank. Provozovatelé, firma Mopet, může právem tvrdit, že zastupuje 100 % mobilního a 60 % bankovního trhu v Česku.

V rámci platebního systému se identifikujete za pomoci vlastního telefonního čísla, ať už je soukromé nebo služební. Pokud z nějakého důvodu nechcete rozdávat své číslo na potkání (například jste sličná blondýna a nechcete čelit zamilovaným esemeskám obchodníků, jímž jste zaplatila), můžete požádat Mobito, aby vám vygenerovalo nějaké jiné číslo.

Registrace – instalace – platba(ce)

Nejprve se musíte zaregistrovat, k tomu máte hned tři možnosti. Pokud jste zákazníkem některé ze zapojených bank (Česká spořitelna, GE Money Bank, Raiffeisenbank, UniCredit Bank), můžete se zaregistrovat přímo ve svém internetovém bankovnictví. Pokud máte mobil s iOS nebo Androidem, stáhněte si z aplikačního obchodu aplikaci Mobito a zaregistrujte se jejím prostřednictvím. No a do třetice je tu možnost registrace na webových stránkách.

Majitelé mobilů s Androidem nebo iOS si mohou nainstalovat platební aplikaci, ostatní se budou muset spokojit s ovládáním přes nabídku telefonu, která se objeví po vytočení kódu *135*# (schválně si to zkuste – pozor, nepodporují mobily s Windows Phone).

 

Následně bude Mobito fungovat v jednom ze dvou režimů. V tom prvním se chová jako platební karta k vašemu účtu, veškeré transakce přes Mobito se okamžitě zaúčtují přímo v bance. To samozřejmě funguje pouze u čtyřech zmíněných bank, o případném zapojení dalších zatím nepadlo ani slovo.

Druhý režim připomíná předplacenou kartu. Jedním ze dvou způsobů si na Mobito nabijete libovolnou částku, následně můžete provádět platby až do vyčerpání kreditu. K nabití lze použít převod z propojeného účtu (proběhne okamžitě) nebo z libovolného účtu u libovolné banky (proběhne ve standardních lhůtách pro mezibankovní převody), dále pak dobití platební kartou, a to opět buď propojenou s vaším účtem Mobito nebo libovolnou platební kartou.

Pozor, dobíjení kartou je zpoplatněno 1,5 % z dobíjené částky a 3Kč poplatkem. Dobíjení převodem z účtu je zdarma, platíte jen případné náklady účtované za převod vaší bankou.

Schválit nebo poslat

Mobito nabito dostatečným množstvím peněz nebo propojeno s účtem může být použito dvěma cestami. Při platbě můžete sdělit své telefonní číslo, obchodník ho zadá do platebního terminálu (nejčastěji pokladny) a vám na mobil dorazí informace o požadavku na novou platbu. Zkontrolujete částku, potvrdíte ji a obchodník peníze okamžitě dostane.

V některých případech můžete postupovat opačným směrem, tedy zeptáte se obchodníka na jeho číslo, které zadáte do své aplikace, a peníze mu pošlete vy.

Limitem pro platby je 10 000 Kč, všechny platby i vstup do platební aplikace jsou chráněny PINem. Kromě toho je Mobito pevně svázáno s vaším telefonem, nikdo jiný tedy z vašeho účtu nezaplatí. Zřízení, vedení a používání je pro zákazníky zdarma (s výjimkou již zmíněného poplatku za dobití kartou a poplatků za bankovní převody při dobíjení). Jiná je situace pro obchodníky, kteří z každé transakce odvádí určité procento, podobně jako u platebních karet.

A kde můžete pomocí systému Mobito zaplatit? Samozřejmě lze snadno poslat peníze mezi dvěma Mobito peněženkami, díky podpoře operátorů snadno dobijete kredit. Platební tlačítko Mobito najdete i na řadě internetových obchodů, začínají se objevovat první kamenné obchody, které tuto platbu podporují. Počítá se také s přímou platbou například s plakátů pomocí sejmutí QR kódu.

Aktuální seznam všech míst, kde pomocí Mobito zaplatíte, najdete vždy na stránce www.mobitoplatito.cz/mista-pro-nakup.

Šance jsou nemalé

Mobito má oproti ostatním platebním metodám (a že se jich v poslední době vyrojilo) několik nesporných výhod, které podle mého názoru povedou k jeho finálnímu vítězství.

Za prvé nevyžaduje žádný speciální hardware. Aktuálně funguje na iPhonu a všech telefonech s Androidem ve formě aplikace, na všech ostatních (kromě Windows Phone) ve formě zpráv na displeji. Další vývoj směrem k většímu rozšíření není vyloučen, už nyní ale Mobito funguje řekněme na 95 % telefonů. Srovnání s libovolnou NFC platební metodou proveďte laskavě sami.

Za druhé, má silné zázemí. Stojí za ním banky obsluhující 60 % zákazníků a operátoři pokrývající 100 % Čechů. O propagaci je tak postaráno, o funkčnost a snadnost použití rozhodně taky. Vedle toho postavte několik řešení rozjetých jednou bankou s jedním operátorem, případně jednou karetní asociací.

Drobnou nevýhodou je paradoxně rezignace na NFC. Zatímco platební terminály s podporou NFC budou banky tlačit také kvůli svým bezdotykovým platebním kartám, Mobito platby si své místo na slunci budou muset ještě vybojovat.

 

Reklama