Jenga: kdo postaví nejvyšší věž? (recenze Android a iOS hry)

Reklama

Hru Jenga možná znáte pod českým názvem Věž, možná jste ji někdy hráli a ani o tom nevíte. Jedná se o skutečně výbornou zábavu, kterou se podařilo přenést i na displeje mobilních telefonů. Vyhraje ten s nejjistější rukou a nejpevnějšími nervy!

Pojďme si nejprve vysvětlit samotný princip hry. Před sebou máte věž složenou z kvádrových bloků, kdy v každém patře jsou vždy tři kvádry. V jednom patře jsou naskládané podélně, v dalším patře příčně. Váš úkol je jednoduchý i záludný zároveň. Musíte z bloku věže jednotlivé kostičky vydělávat a stavět na věži nová patra. Je jasné, že zůstává pouze otázkou času, kdy je věž natolik nestabilní a spadne. Prohrává ten, kdo pád bezprostředně zapříčinil.

Z předchozího popisu je snad patrné, že ve hře hraje velmi důležitou roli fyzika. Všechny síly, které na věž působí, se velmi dobře podařilo přenést do hry. Když vytahujete nějaký kvádr, který je pro konstrukci věže důležitý, celá věž se začíná otřásat, občas se mírně nakloní. Zkrátka, stejně, jako kdybyste hráli se skutečnými dřevěnými kvádry. Jen se mi moc nelíbilo, že hra upozorní varovnou ikonkou, že tady by bylo lepší nechat konstrukci na pokoji. Ztrácí se tak jedno z kouzel hry a to je systém pokusů a omylů. Občas mi také připadalo, že tenhle kvádr přece musí jít vytáhnout, ale věž na displeji mobilu se tvářila velmi odmítavě.

Ovládání je naprosto jednoduché. Jedním ťuknutím si vyberete, který kvádr chcete vytáhnout, můžete do něj zkusit klepnout, jestli trochu nevyjede, nebo to zkusit tlačením. U něj se dá velmi snadno regulovat síla.

Fyzikální vlastnosti jsou tentokrát důležitější než pěkné grafické zpracování, ani na něj ale určitě nebudete nijak nadávat. Docela příjemně se poslouchá i hudební doprovod.

Kromě klasické varianty hry přidali autoři i vylepšený model, kdy je potřeba skládat patra z kvádrů stejných barev. V tomto módu rozhoduje i rychlost skládání a to je teprve ten správný adrenalin!

Jenga kromě toho nabízí i hraní online a hru dvou hráčů proti sobě. Pochopitelně se ale dá hrát klasická varianta s jakýmkoliv počtem soupeřů.

Jenga možná neosloví příznivce akčních her a ty, kdo hodnotí hru podle úrovně grafiky. Jedná se ale o lepší zábavu, než byste na první pohled řekli a hra se opravdu těžko vypíná.

Cena: 59,80 Kč (Android), 0,99 dolarů (iOS)

Operační systém: Android 2.0 a vyšší, iOS 3.2 a vyšší

Odkaz na stažení: Android,  iOS

Reklama