Každý druhý člověk na planetě má mobil

Reklama

Společnost Cisco vydává každoročně zprávu Cisco Visual Networking Index Mobile, která obsahuje informace o celosvětovém mobilním dění a řadu zajímavých odhadů pro příští rok. Co předpovídají analytici Cisco pro nejbližší období?

Hlavní předpovědi firmy Cisco se týkají rozšíření smartphonů a s tím souvisejícím nárůstem datových přenosů v mobilních sítí všeho druhu.

V roce 2014 bylo na celém světě 7,4 miliardy zařízení připojených k internetu prostřednictvím mobilních sítí, což je více než aktuální počet obyvatel Země. Z toho 29 % tvořily chytré telefony, kterých za zmíněný rok přibylo 439 milionů.

Průměrná rychlost připojení v mobilních sítích se zvýšila o pětinu a dosáhla hodnoty 1,68 Mb/s. Již příští rok by průměrná rychlost mobilního připojení měla překročit 2 Mb/s a za pět let by se měla přiblížit průměrně 4 Mb/s.

V roce 2019 bude 3G tvořit 44 % všech připojení na světě, 26 % bude připadat na sítě 4G. Uživatelé rychlost oceňují, a přestože 4G podporuje zatím jen 6 procent připojených zařízení, přenesou 40 % všech dat a jejich podíl na celkových datových přenosech poroste až na 68 % v roce 2019. To už budou 4G využívat 3 miliardy zařízení.

Počet tabletů s podporou mobilního připojení dosáhl v roce 2014 na 74 milionů. Každý z těchto tabletů přenese přibližně dvaapůlkrát více dat než průměrný smartphone. Uživatel tabletu přenese za měsíc asi 2 GB dat, na průměrný chytrý telefon připadá 819 MB. Aktivita uživatelů tabletů se tak blíží spíše notebookům. Těch bylo v mobilních sítích připojeno v roce 2014 189 milionů a přenesly průměrně zhruba 2,6 GB dat za měsíc.

V roce 2014 bylo měsíčně přeneseno 2,5 exabytů dat. Rok předtím to bylo jen 1,5 exabytů, tedy o miliardu gigabytů méně. Za minulý rok se tak v mobilních sítích přeneslo asi třicetkrát více dat než v roce 2000 v celém internetu. Naprostá většina dat přenesených v mobilních sítích bude přitom připadat na video. V roce 2014 tvořilo přehrávání videa 55 % veškerého datového provozu v mobilních sítích. Průměrný chytrý telefon přenesl loni měsíčně 819 MB, zhruba o třetinu více než v roce 2013. Uživatel běžného telefonu přenese průměrně jen 22 MB, třikrát více než loni.

Reklama