Každý druhý řidič při řízení mobiluje

Reklama

Podle průzkumu virtuálního operátora Sazka Mobil necelá polovina řidičů používá při řízení mobil. Přitom např. psaní zpráv zvyšuje riziko nehody až 23násobně.

K občasnému používání mobilního telefonu při řízení se ve výzkumu, který pořádal Sazka Mobil ve spolupráci s organizací Besip, přiznalo 47 % řidičů. Všichni přitom dobře vědí, že to není dovoleno a hrozí za to dva body a bloková pokuta ve výši 1 000 Kč. Stejně tak jsou si řidiči dobře vědomi, že používání telefonu je značně nebezpečné.

Telefon při řízení automobilu využíváme k následujícím činnostem: volání (93 %), navigace (48 %), SMS/MMS (42 %), přehrávání hudby (17 %), fotoaparát/kamera (16 %), sociální sítě vč. Whatsapp/Viber/Messenger (13 %), internet (12 %), e-mail (12 %), aplikace (9 %) a hry (7 %).

Podle analýzy organizace Besip je nejrizikovější činností psaní SMS, které zvyšuje riziko nehody 23x. Na druhém místě je obecné používání elektronického zařízení se sedminásobným zvýšením, následuje vyhledávání telefonního čísla, které zvýší riziko trojnásobně. Oproti tomu ladění elektronického zařízení se vyznačuje pouze 1,4násobným zvýšením rizika nehody a telefonování, které představuje 1,3 x větší riziko nehody.

Reklama