Každý třetí smartphone má Android, Ballmerovi to nevadí

Reklama

Analytická společnost IDC zveřejnila přehled podílů jednotlivých smartphonů ve třetím čtvrtletí. Bezkonkurenčně vede Android s velkým odstupem následovaný iOS. Windows Phone získaly ve stejném období sotva dvě procenta trhu, i když jejich nárůst je nejvyšší.

Telefonů s Androidem se prodalo 136 milionů kusů, což představuje 75 % všech prodaných telefonů s operačním systémem. Za stejné období loňského roku tvořily Androidy pouhých 57,5 % smartphonů. Na druhém místě je trochu překvapivě iOS s podílem 14,9 %, jeho růst je ale minimální. Loni měl 13,8 % a nový iPhone byl představen až na konci čtvrtletí.

V sestupném pořadí pak následuje BlackBerry (letos 4,3 %, loni 9,5 %)Symbian (letos 2,3 %, loni 14,6 %) a Windows Phone (letos 2,0 %, loni 1,2 %). Jak vidíte, podíl BlackBerry klesá, firma se na svém hlavním trhu, americkém, potácí v problémech. O zařízení není příliš zájem, síť postihují dlouhé výpadky apod.

Podobně klesá podíl Symbianu, Nokia totiž tento systém přestala nasazovat do svých nových telefonů. Doprodávají se nějaké dříve představené kusy a model PureView. Nárůst Windows Phone je sice monstrózní, nejnovější operační systém ale roste z příliš malých čísel, takže ani takřka zdvojnásobení podílu neudělá ve výsledku více než 3,6 milionu prodaných kusů.

V souvislosti s tím je zajímavé vyjádření šéfa Microsoftu Steva Ballmera, který v Izraeli přiznal, že Windows Phone jsou stále relativně malým operačním systémem, ale očekává, že prodeje telefonů s tímto systémem nyní rapidně vzrostou (pravděpodobně s příchodem Windows Phone 8 a plánovanými marketingovými akcemi).

Reklama