Čeští operátoři modernizují své 2G sítě, snaží se dohnat pokrytí 3G sítí a už pomalu testují možnosti, jak by se daly rychle a levně vybudovat sítě LTE. Zjistili jsme proto, jaké firmy vlastně takové služby poskytují. Podívejte se s námi na přehled dodavatelů síťových technologií.
Ve starším článku jsme pro vás shrnuli historii výrobců mobilních telefonů, kteří působí na českém trhu. Dnes se podíváme na firmy dodávající mobilním operátorům tzv. prvky síťové infrastruktury, tedy to, z čeho jsou pak následně budovány mobilní sítě.
Mezi nejvýznamnější dodavatele síťových prvků v současné době patří dvě evropské firmy – Ericsson a Nokia Siemens Networks. V poslední době se i v Česku silně prosazuje trojlístek asijských dodavatelů – Huawei (buduje sítě všech tří českých operátorů), ZTE (postavili síť U:fona) a Samsung (aktuálně pilotně testuje Smart LTE v síti T-Mobile).
Ericsson
Švédský Ericsson se věnuje telekomunikacím v podstatě od samého začátku své existence. Pokoušel se poměrně úspěšně prorazit i s mobilními telefony, v roce 2001 spojil svou telefonní divizi s japonskou firmou Sony, které svůj podíl ve společném podniku Sony Ericsson na konci roku 2011 prodal. Ponechal si ale divizi Networks, která se věnuje budování mobilních i fixních datových sítí.
Nokia Siemens Networks
Poměrně mladou firmou je finsko-německé uskupení vzniklé spojením síťových divizí Nokie a Siemensu v roce 2006. Německý Siemens se v té době potýkal s pořádnými problémy a zbavoval se všeho, co se jen vzdáleně týkalo mobilních komunikací. Koncem roku 2005 prodal výrobu mobilních telefonů firmě Benq, v roce 2006 pak spojil svou síťovou divizi s Nokií.
Firmě se relativně daří, je to jedna z mála divizí Nokie, která dokáže vygenerovat zisk. V roce 2010 koupila síťovou divizi americké Motoroly spolu s 6 500 tisíci zaměstnanci, aktuálně tak zaměstnává okolo 74 tisíc osob, zejména ve svých laboratořích v Mnichově, Espoo, Vratislavi, Chennai, Bangalore, Guangdong a Lisabonu. Do konce roku 2013 se chce ale v rámci úspor 17 tisíc zaměstnanců zbavit.
V Česku aktuálně buduje 3G síť T-Mobile.
Huawei
I když v Česku si Huawei stále více spojujeme s telefony a datovými USB modemy, hlavní náplní činnosti této čínské společnosti je budování telekomunikačních sítí. V tomto oboru je největší v Číně a fakt, že vyhrála výběrové řízení na dodávku 3G sítí (a v mnoha případech i na modernizaci 2,5G sítí) dvou ze tří českých operátorů – O2 a Vodafone – tento fakt jen potvrzuje.
Operátoři si Huawei nemohou vynachválit. Ve srovnání s konkurenty jsou jejich zařízení menší, lehčí a mají nižší spotřebu, samozřejmě se vyznačují i podstatně nižší cenou. Aktuálně vás bude jistě zajímat, že Huawei si pro budování své LTE sítě vybrala Telefónica. T-Mobile zatím není pevně rozhodnut, testuje několik dodavatelů, ale Huawei mezi nimi rozhodně nechybí.
ZTE
Naopak o ZTE se toho v Česku příliš mnoho neví, i když se jedná o čtvrtého největšího výrobce mobilů na světě. Situace se začíná trochu měnit, viz náš starší článek. Co se týká síťové divize, není zatím ZTE tak úspěšné jako jeho čínský kolega Huawei. V Česku ale vybudoval síť pro CDMA mobilního operátora U:fon.
Samsung
Jihokorejský Samsung samozřejmě vyrábí všechno možné, od mobilů, přes ledničky či televize, až po letadla nebo námořní lodě. Řadu produktů v Česku známe, o výrobě mobilů víme, že je v ní Samsung světovou jedničkou (loni poprvé předstihl Nokii a zatím to nevypadá, že by se na pořadí mělo něco změnit). Kromě toho má ale také divizi Telecommunication Systems, která aktuálně dodává LTE technologii 30 operátorům a WiMax technologii 60 operátorům po celém světě.
V Česku se začíná síťová divize Samsungu prosazovat v podobě společného testování LTE s T-Mobilem. Pokud vše dobře dopadne a operátor ji v budoucím výběrovém řízení vybere, mohl by Samsung postavit jeho LTE síť. Došlo by tak k zajímavé situaci, kdy nejstarší část sítí T-Mobile by běžela na technologii Nokia Siemens Networks, novější část a celá 3G síť na technologii Huawei a LTE síť na zařízení Samsung.