Když chcete platit předem (srovnání předplacených karet všech operátorů)

Reklama

Více než polovina Čechů z různých důvodů nevyužívá paušální program, ale dává přednost předplacené kartě. Tyto služby nabízí všichni čeští operátoři, výběr je tedy skutečně široký a vyznat se v něm není úplně jednoduché. Přinášíme proto podrobný přehled aktuálně nabízených předplacenek a cen, které vám nabízejí.

Jak funguje předplacená karta? V kamenné prodejně či na internetu si anonymně koupíte balíček obsahující kartu SIM s přednabitou určitou částkou tzv. kreditu. Kredit následně můžete dobíjet zadáním čísla dobíjecího kupónu, z internetového bankovnictví, z terminálů Sazky, CCS, bankomatů a podobně. Většinou neplatíte žádný měsíční paušál, cokoliv provoláte, to se vám z kreditu odečte. Nevýhodou jsou většinou vyšší ceny než u paušálních programů, výhodou (kromě již zmíněné anonymity) přesná kontrola nad útratou.

O2: Volejte nebo pište

O2 nabízí dva tarify předplacené karty nazvané NA!PIŠTE a NA!HLAS. Už samotné názvy napovídají, k čemu jsou jednotlivé tarify určené. V programu NA!PIŠTE zaplatíte za minutu volání 6,60 Kč, za to ale získáte levnější textové zprávy za 1,90 Kč. Po přechodu na program NA!HLAS se situace obrátí, zprávy jsou zpoplatněny 2,60 Kč za kus, za volání ale zaplatíte „jen“ 5,50 Kč/min.

Pokud jste si stihli do konce roku 2011 dobít alespoň 200 Kč a aktivovat vánoční akční nabídku, snížil vám operátor ceny na 3,50 Kč/min volání a 1,50 Kč za hovor. Pro zachování nižších cen ale musíte každý měsíc dobít alespoň 200 Kč, jinak o ně přijdete. U obou tarifů probíhá účtování podle schématu 60+60, tedy libovolně dlouhý hovor vám bude zaokrouhlen na celé minuty nahoru (např. po provolání 62 sekund zaplatíte 2 minuty).

T-Mobile: Největší výběr předplacenek

T-Mobile nabízí aktuálně čtyři twistové tarify, k tomu jeden speciální pro mobilní internet a nakonec jakýsi mezistupeň mezi předplacenou kartou a paušálním programem.

Základní tarif se nazývá Twist Začínám, nabízí volání za 6,90 Kč/min, odesílání textových zpráv za 2,90 Kč a možnost dvou změn na jiný tarif Twist.

Pro příznivce textových zpráv je určen tarif Twist Posílám. Za volání zaplatíte stejně jako v předchozím případě 6,90 Kč/min. Odeslání textové zprávy vyjde na 2,90 Kč, jakmile jich ale za jeden den odešlete alespoň pět, máte po zbytek dne odesílání SMS do sítě T-Mobile zdarma. Odesílání do ostatních sítí se ale platí stejnou sazbou jako doposud.

Obdobně funguje tarif Twist Povídám. Zprávy v něm stojí 2,90 Kč/SMS, volání do všech sítí 6,90 Kč/min. Jakmile ale některý den provoláte alespoň pět minut (kamkoliv), máte po zbytek dne volání do sítě T-Mobile zdarma. Pozor, volání do ostatních sítí je i nadále zpoplatněno.

Pokud voláte především několika vybraným kamarádům, uvažujte také o tarifu Twist Přátelé. V jeho rámci si můžete vybrat až pět přátel (můžete je pětkrát měsíčně zdarma změnit) a těm pak volat a psát za výrazně výhodnější ceny. Standardní sazby jsou 7 Kč/min volání a 3,50 Kč za SMS, pro pět přátel pak platí 3,50 Kč/min a 1,50 Kč/SMS.

Speciální tarif je určen pro datové přenosy, jmenuje se příznačně Twist Internet. Měsíčně vám operátor strhne z kreditu 850 Kč, za to mátě možnost stáhnout až 5 GB dat rychlostí maximálně 512 kb/s. I když je určen především pro datové přenosy, nabízí Twist Internet také možnost volání, a to za 7,90 Kč/min do cizích sítí a 5,70 Kč/min nebo 3,40 Kč/min (ve špičce, mimo špičku) do sítě T-Mobile. Zprávy pak odesíláte za 3,50 Kč.

Pokud vám už z nabídky předplacenek T-Mobilu přechází zrak, jsou tu ještě dva speciální tarify, každý ve dvou variantách. Ty kombinují vlastnosti předplacené karty a paušálu, proto se jmenují T-Mobile Combi. Varianta T-Mobile Combi 300 po vás vyžaduje pravidelné měsíční dobíjení alespoň 300 Kč, za to získáte 300 Kč kreditu, který můžete provolat při sazbách 5,90 Kč/min a 1,20 Kč za SMS. Můžete si vybrat buď dotovaný telefon, nebo 20 % kreditu navíc (varianta Hit).

Variantu T-Mobile Combi 500 musíte dobíjet částkou 500 Kč, za to získáte kredit ve stejné výši a volání za 4,90 Kč/min při ceně zprávy 1,20 Kč. Opět si můžete vybrat mezi slevou na telefon a 20% navýšením kreditu (varianta Hit). Všechny čtyři tarify T-Mobile Combi vyžadují dvouletý úvazek.

Všechny tarify Twist, jak ty standardní, tak internetový nebo Combi, účtují podle účtovacího chématu 60+60, tedy celý hovor po započatých minutách.

Vodafone: Divoká karta, Karta na míru

Vodafone nabízí aktuálně dva druhy předplacených karet: Vodafone Divokou kartu a Vodafone kartu na míru. Divoká karta má jednotné ceny za volání, 3 Kč/min při volání do sítě Vodafone a 7,20 Kč/min při volání do ostatních českých sítí. Za odeslání textové zprávy zaplatíte 2,40 Kč. Velmi zajímavé je účtovací schéma 60+1, tedy po provolání první minuty se hovory účtují po sekundách.

Druhou možností je Karta na míru, která se vám přizpůsobuje podle toho, kolik služeb spotřebujete. Standardní cena je 3,50 Kč/min při volání do všech sítí, tedy Vodafone i všechny ostatní české. Dále pak 1,50 Kč za odeslání SMS. I v tomto případě je účtování po první minutě po sekundách (schéma 60+1). Kromě toho ale můžete získat bonus v podobě víkendových služeb zdarma. Pokud v pracovních dnech provoláte alespoň pět minut, získáte víkendové volání do sítě Vodafone zdarma. Pokud odešlete od pondělí do pátku alespoň pět zpráv, získáváte víkendové SMS do sítě Vodafone zdarma. Obě výhody lze kombinovat, pokud tedy pět minut provoláte a pět zpráv odešlete, máte následující víkend volání i zprávy do sítě Vodafonu zdarma.

Kromě toho si můžete aktivovat libovolný tarif Vodafonu a nastavit způsob placení dobíjením kreditu.

K čemu je dobrá předplacenka

Hlavní výhodou předplacenky je neustálá kontrola nad vaší útratou. Kdykoliv okamžitě vidíte, kolik kreditu vám ještě zbývá, v případě potřeby si ho můžete snadno dobít. Další výhodou je anonymita předplacených karet, operátor od vás při koupi nepožaduje žádné osobní údaje (i když mu je později můžete poskytnout v rámci nějaké marketingové akce). Právě to je důvodem, proč proti předplacenkám brojí nejrůznější policejní útvary, anonymní volání lze snadno zneužít ke kriminální činnosti.

Nevýhodou jsou vyšší ceny za volání, nemožnost aktivovat různé doplňkové balíčky či pokročilé služby. Navíc musíte neustále hlídat výši kreditu, jinak hrozí, že vám dojde v nejméně vhodnou chvíli. To se vám u paušálních programů rozhodně nestane.

I pro předplacené karty ale platí možnost přechodu mezi tarify. Nejsnadněji změníte tarif v rámci nabídky jednoho operátora. Jen o něco složitější je přejít z předplacené karty na paušální program, operátor bude jen rád, že si vás upsal a určitě vám přechod usnadní. Nejsložitější je pak přenos telefonního čísla k jinému operátorovi a přechod na některý z tarifů v jeho nabídce.

Reklama