Když nechcete používat iTunes (máte smůlu)

Reklama

iTunes používají doslova miliony uživatelů, stále se ale nedokáže zbavit nálepky kontroverzního programu. Kritici mu vyčítají malou rychlost, těžkopádnost a velkou zátěž pro celý systém. Vyzkoušeli jsme několik konkurenčních programů, které se pokouší iTunes nahradit.

Tento článek nemá za cíl zhodnotit, jestli je iTunes dobrý nebo špatný program pro synchronizaci iPhonů, iPodů atd. Zaryté zastánce ani odpůrce by moje argumenty stejně neovlivnily. Cílem je něco úplně jiného. Zjistit, který program se dá obstojně používat jako náhrada za standardní software Applu. Je jasné, že všechny funkce nahradit nepůjdou, těžko se z konkurenčního programu připojíte do obchodu s aplikacemi nebo hudbou. Spoustě uživatelů by ale stačilo přenášet si data mezi přístroji a počítačem po svém, nebo mají místo iPhonů jen přehrávače iPod a pro ně je tak robustní software jako iTunes celkem zbytečný.

Abychom vám ušetřili spoustu práce s hledáním, zkusili jsme nějaké zajímavé programy najít a vyzkoušet. Testovacím zařízením byl iPod Touch 4. Programů, které slibovaly náhradu za iTunes je plný internet, takže jsme začali zkoušet.

Jenomže skoro pokaždé se objevila nějaká chyba či komplikace. Programy umějí kopírovat hudební soubory, ale v naprosté většině nahradí pouze starší, klasické iPody. Že by něco podobného fungovalo i pro iPod Touch, iPhone či snad iPad, vypadalo dlouho nepravděpodobně. Vyzkoušeli jsme mimo jiné i tyto programy:

Songbird – skvělý hudební přehrávač s mnoha doplňky, mezi kterými už ale chybí takové, které zajistí synchronizaci s iProdukty

Floola – nepotřebuje instalaci, ale také nepodporuje iPod Touch a iPhony

YamiPod – stejný případ jako Floola

Foobar – spolupracuje jen se starší generací přehrávačů

Winamp – iPod Touch nebo iPhone mezi podporovanými zařízeními chybí, starší iPody ale připojíte bez potíží

Absolutním a jediným vítězem našeho testu se tak stal až úplně poslední program. Mnoho toho sice nenabídne, s iPodem Touch ale spolupracoval na jedničku.

CopyTrans Manager

Program po instalaci a připojení telefonu zobrazil veškerou hudební knihovnu, včetně ID3 tagů, obrázků alb a playlistů. Kterákoliv skladba se dala smazat, naprosto snadné bylo i přidávání nových alb nebo editace informací. Před odpojením zařízení program upozorní, že provedené změny se musí ještě do zařízení uložit. Nepodařilo se mi pouze aplikaci přinutit, aby skladby přehrála, to je ale docela pochopitelné, informace bere z externího zařízení. Tlačítko Play ale svádělo k vyzkoušení.

Jednoduchým způsobem můžete také upravovat seznam nainstalovaných aplikací. CopyTrans Manager samozřejmě neumí nahrát nové programy, ty nainstalované ale dokáže ze zařízení odstranit.

Nevýhodou určitě je, že program zcela ignoroval veškeré fotky, které mám nahrané, nijak se mi také nepodařilo přidat nové obrázky. Program si můžete stáhnout zde.

Místo nahrazování iTunes je tedy nutné smířit se s tím, že s pořízením nového iPhonu jste nuceni používat i tento program.

Reklama