Krádež nebo ztráta mobilu: co dělat, jak postupovat

Reklama

Přijít o mobilní telefon je hodně nepříjemná záležitost. Potkat ale může každého a kdykoliv. Jak postupovat, abyste co nejvíce minimalizovali napáchané škody a zloději co nejvíce ztížili situaci? Poradíme vám v tomto článku.

Krádež

Pokud jste si jistí, že váš mobil byl ukraden, nejjistější bude zajít na policii a požádat o zablokování přístroje. Nebude vám ale stačit pouze znalost IMEI přístroje (zjistíte přes kód *#06#), ale také nějaký doklad, prokazující, že mobil byl skutečně váš. Ideálně záruční list nebo nákupní doklad. Na záručním listu IMEI najdete také, nachází se i na krabici od telefonu. Všechny důležité informace se dozvíte zde.

Policie může po splnění podmínek mobil zablokovat a po nalezení zase odblokovat. Nikdy ale nezablokuje přístroj, který je jen ztracený, musíte také sami zavolat na infolinku operátora a zajistit si zablokování SIM karty. V opačném případě by vám mohl dojít doklad o provolání nepříjemně vysoké částky.

Pokud mobil kupujete v bazaru, nebo kdekoliv jinde, a máte pochybnosti o jeho původu, není žádný problém nechat si mobil ověřit. Na této adrese najdete informace o odcizených mobilních přístrojích.

Ztráta

Se ztraceným mobilem vám policie nepomůže, existuje ale několik cest, jak by se mohl dát mobil dohledat.

Přístroje s iOS by měli mít nainstalovanou aplikaci Find My iPhone. Telefon můžete vyhledat, vzdáleně zamknout, vymazat data nebo na displeji nechat zobrazit zprávu.

Také zařízení s Windows Phone mají podobnou funkci. O vyhledání ztraceného telefonu se dozvíte všechny podrobnosti zde. Pro zamčení, prozvonění nebo vymazání údajů potřebujete Windows Live ID, vše provádíte na stránkách windowsphone.com

Android nabízí spoustu aplikací pro vyhledání ztraceného telefonu a ochranu před zloději. Jako příklad můžeme uvést AVG Antivirus, o kterém jsme už psali. Uživatelé také hodně chválí aplikaci Cerberus. Funguje skrytě v telefonu a její odstranění je opravdu složité, údajně nepomůže ani návrat do továrního nastavení. Poplatek za Cerberus je 2,99 dolarů, ale určitě se vyplatí.

Majitelé HTC mají prostřednictvím stránek www.htcsense.com možnost opět zamknout, prozvánět nebo smazat data.

Zajímavou službu pro lokalizaci nabízí i T-Mobile pod názvem Kde je. Služba je navíc zcela zdarma.

Jak vidíte, ztráta mobilu nepředstavuje úplný průšvih. Alespoň v případě, že jste na tuto situaci aspoň trochu připraveni.

Reklama