Která data jsou nejrychlejší: srovnání HSDPA, HSUPA a HSPA+

Reklama

V našem Katalogu mobilů uvádíme u každého telefonu přehled podporovaných datových technologií. Abyste se v nich lépe vyznali, přinášíme jejich přehled spolu s informacemi o dosahovaných rychlostech a výskytu v českých mobilních sítích.

3G má dnes skoro každý

Nejobvyklejší rychlou datovou technologií je tzv. síť třetí generace, se kterou se setkáte také pod názvy UMTS nebo WCDMA. Čeští operátoři aktuálně pokrývají více než 80 % populace. Je pravděpodobné, že o moc věší územéí už nepokryjí, museli by se vydat do málo obydlených oblastí, kde jen málokdo využije výhod rychlejšího internetu.

Rychlost samotného 3G není příliš oslňující, nabízí 384 kb/s pro stahování (download) i nahrávání (upload). Síť 3G podporuje naprostá většina dnešních mobilních telefonů.

HS jako High Speed

Operátoři ale skoro nikde nespouští čisté 3G bez dalších doplňků. Obvykle na své vysílače instalují alespoň takzvané HSPA, což je kombinace dvou technologií – HSDPA pro download, HSUPA pro upload. Z toho důvodů jsou tato vylepšení k dispozici takřka v celé 3G síti.

Horší je to s podporou mobilních telefonů. Ty, co podporují 3G, většinou podporují i HSDPA a HSUPA, jenže v různých třídách, z čehož vyplývají různé maximálně dostupné rychlosti. Pro HSDPA je naprosté maximum 14 Mb/s, pro HSDPA platí 5,76 Mb/s. I pokud je váš mobil podporuje, dosáhnete jich jen za ideálních podmínek. Zjednodušeně řečeno, čím jste dále od vysílače, tím menší reálnou rychlost váš mobil dosáhne, i když třeba podporuje u obou technologií nejvyšší třídu.

Naprosté maximum: HSPA+

Ještě o stupeň výš stojí technologie HSPA+, která se v současnosti významně objevuje pouze v síti T-Mobile. Vodafone ji spouští o poznání pomaleji. Takřka žádný ze současných mobilů ji nepodporuje, do budoucna se ale počítá s větším rozšířením.

Co se týká rychlostí, teoreticky maximální stahování zvládnete rychlostí 84 Mb/s, i když T-Mobile i Vodafone aktuálně nasazují teprve technologii s rychlostí 42 Mb/s. Pro upload je k dispozici maximální teoretická rychlost až 22 Mb/s, v praxi jsou ale dostupné rychlosti stěží poloviční.

Reklama