Lenovo S850: styl rozhodně nezapře [recenze]

Reklama

Kompletně plastové Lenovo spoléhá na sílu designu před precizní funkčností. Vzhledově zajímavý mobil s 5palcovým IPS displejem láká na vlastní grafickou nadstavbu Androidu, podporu dual SIM a nabízí svítící logo na zádech.

LenovoS850

Lenovo S850

Rozměry: 141 × 71 × 8 mm, 140 g
Displej: 5″, 720 × 1280 bodů, 16 mil. barev, IPS LCD
Procesor, systém: 4 jádra, 1300 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 1000 MB, 16000 MB, ne
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 13 Mpx, video: 720p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Lenovo S850 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Lenovo S850 můžete koupit za cenu kolem 6 000 Kč v několika barvách, a to v bílé, modré a růžové. Bílou rozhodně nikoho neurazí, zbylé barvy jasně cílí na muže a ženy. V obou případech v rukou budete mít stylový telefon, který je solidním zástupcem střední třídy.

LenovoS850_detail_13LenovoS850_detail_12LenovoS850_detail_11LenovoS850_detail_8

Balení, konstrukce

V krabičce s telefonem se nachází microUSB kabel, nezbytná nabíječka a radost udělají výkonné špunty s plochými kabely proti zamotání. Telefon doplňuje špičatý nástroj k vytažení šuplíčku pro dvojici microSIM na levém boku. Tohle řešení má například HTC One M8. Ovšem Lenovo S850 podporuje dual SIM a vy se můžete zbavit nošení soukromého a služebního telefonu zvlášť.

LenovoS850_detail_7LenovoS850_detail_6

Kompletně plastová konstrukce trochu mate odstínem rámečku na obvodu, není kovový. Design těla mobilu se povedl, hladká je jak přední, tak i zadní strana, hrany nijak nedráždí prsty, mobil se zbytečně nepatlá otisky, prostě spokojenost.  Hmotnost konstrukce je v normě, chválím i tloušťku. Pevnost mobilu nepřekvapuje, nelze jej nijak zkroutit a takto poničit. Zásluhu má třeba nerozebíratelná konstrukce, chybí slot microSD i přístup k akumulátoru. Záda telefonu obsahují téměř nepatrnou texturu a dost viditelné popisky s označením modelu a výrobce.

LenovoS850_detail_1LenovoS850_detail_2LenovoS850_detail_3LenovoS850_detail_10

Displej, tlačítka, konektivita

Displej Lenova je opticky vytažený ke krajům a přitom má 5 palců. HD rozlišení a IPS technolgie začíná být standardem, stejně tak optimální automatická regulace podsvícení displeje. Pozorovací úhly snesou naklonění přístroje, podsvícení zvládne hodně okolního světla. Nad displejem trůní přední kamera a nezbytné logo výrobce, pod displejem uvidíte stříbrné popisky trojice ovládacích tlačítek. Lenovo bohužel neumí podsvícení a tak je ve tmě nespatříte.

LenovoS850_detail_5LenovoS850_detail_4

Lenovo šetří i s tlačítky hardwarovými, a tak na pravé straně bydlí tenké ovládání hlasitosti, pod ním se mírně zanořil zámek/vypínač mobilu. Levý bok poskytuje zmíněný duální slot SIM a rovněž hlasitý monoreproduktor. Telefonu by slušel i druhý na opačném boku, ale co naděláme.Jeho výkon naštěstí není zanedbatelný a tak si vystačí sám. Horní strana s microUSB a 3,5mm jackem doplňuje konektivitu.

Informační dioda

Lenovo opět hraje na design a tak šlo cestou notifikační diody v podobě loga Lenovo na zádech. To umí bílým světlem prozradit nové události nebo aktuální nabíjení. Volby upozornění můžete vypnout v menu, třeba pro noční nabíjení u postele se opravdu nehodí, aby telefon doslova zářil. Logiku umístění diody na zádech nechápu, vepředu by to bylo jednoznačně praktičtější.

Hardware, systém

Lenovo není žádným ořezávátkem, kromě 4jádrového procesoru s taktem jader 1,3 GHz má 1 GB RAM a 16 GB vnitřní paměti. Bohužel nezbyl prostor na microSD karty. Android 4.4.2 je doplněn grafikou výrobce, která například eliminuje hlavní menu se zástupci aplikací. Jednoduše se vše rozkládá na několika pohotovostních displejích ve stylu třeba Applu. Grafické téma telefonu se dá vybrat z bohaté nabídky, na screenshotech vidíte to základní.

LenovoS850_d_1LenovoS850_d_2LenovoS850_d_3

Grafika prostředí je trochu líbivá až dětinská, hodně barviček hraje velkou roli. Některé widgety se hodně povedly, jsou animované a dotykem se promění v jiný (počasí/hodiny). Zůstala nám informační dioda s přepínači voleb, dotykem si zobrazíte kompletní nabídku a ovládání je jednoduché. Přidržením prstu se dají zástupci odstranit, přemístit a odinstalovat.

LenovoS850_d_4LenovoS850_d_5LenovoS850_d_8

Výrobce vsází na aplikace pro zabezpečení a úsporu energie a tak se nabízí, doporučuje čištění aplikací, zakázání sdílení osobních údajů, optimální nastavení funkcí a spotřeby. Pro fanoušky ladění výdrže a výkonu jako dělané. V základu nechybí aplikace Googlu, navíc tu je navigace Route66, povedený prohlížeč souborů, čtečka e-booků a jiné drobnosti.

LenovoS850_d_6LenovoS850_d_7LenovoS850_d_16

Odezva systému na reakce není na 100% plynulá, občas mobil stávkuje a někdy nelze některé aplikace spustit. V naprosté většině času všam telefon pracuje spolehlivě. Trochu mne překvapil zásek hry Air Race od Redbullu, když zřejmě nestíhá grafická část hardwaru.

LenovoS850_d_7LenovoS850_d_14LenovoS850_d_12

Fotoaparát a video

Telefon fotí spíše nadprůměrně, vyložené potíže nemá za zhoršených podmínek. Fotoaplikace podporuje HDR režim, snímání obličeje apod. U videa může pracovat stabilizátor obrazu, maximální kvalita je 720p. Kvalitně přeostřuje a zachytává zvuk, tady budete spokojeni.

LenovoS850_f_2LenovoS850_f_1LenovoS850_f_3 LenovoS850_f_4

Lenovo S850 – 720p video

Závěr

Kromě zklamání z notifikační diody a občasných zádrhelů systému zanechalo Lenovo výborný dojem. Velikost displeje 5 palců, vyvážení podsvícení a slušná doba výdrže rozhodně více než jeden den při běžném využití z něj dělá zajímavého kandidáta. Majitelé budou hrdí na stylový design, i když se třeba nemohou pochlubit podporou LTE přenosů nebo NFC párování. To už je potřeba poohlédnout na dražší telefony.

Reklama