Levný Windows Phone? Nokia Lumia 520 vs. Huawei Ascend W1

Reklama

Nový telefon do 5 000 Kč s operačním systémem s plynulým chodem a přehledným ovládáním může pocházet od finského nebo čínského výrobce. Vyšší cena u Huawei ovšem nemusí znamenat lepší výbavu. Který tedy koupit?

NokiaLumia520_5Huawei_Ascend_W1_03

Duel nejlevnějších telefonů se systémem Windows Phone 8 má jasné účastníky – Nokia Lumia 520 vs. Huawei Ascend W1. Podobné telefony mají stejně velké displeje a hodně podobnou výbavu. Přečtěte si:

Nokia Lumia 520

Rozměry: 120 × 64 × 10 mm, 124 g
Displej: 4″, 480 × 800 bodů, 16 mil. barev, IPS LCD
Procesor, systém: 2 jádra, 1000 MHz, Windows Phone
Paměť, úložiště, karta: 512 MB, 8000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 5 Mpx, video: 720p autofokus
Podrobné specifikace
Aktuální cena Nokia Lumia 520 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Huawei Ascend W1

Rozměry: 125 × 64 × 11 mm, 130 g
Displej: 4″, 480 × 800 bodů, 16 mil. barev, IPS LCD
Procesor, systém: 2 jádra, 1200 MHz, Windows Phone
Paměť, úložiště, karta: 512 MB, 4000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 5 Mpx, video: 720p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena HUAWEI Ascend W1 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

NokiaLumia520_4Huawei_Ascend_W1_02

Cena a obsah balení

Při pohledu na cenovky telefonů je vítěz jasný. Lumia je aktuálně o stokoruny levnější (asi 4 300 Kč vs. 5 000 Kč za Huawei) a to může být jasným parametrem při rozhodování. Cena však může během týdnů samozřejmě klesnout. S Lumií si domů odnesete levná pecková sluchátka a microUSB nabíječku. Od Huawei to dostanete také, ovšem z nabíječky lze odpojit USB kabel a použít pro spojení s počítačem.

Konstrukce

Telefony mají plastovou konstrukci, Lumia má 5 mm na výšku méně. Podobně jsou na tom s dalšími rozměry i hmotností. Zatímco Lumii koupíte v několika barvách (modrá, černá, bílá, žlutá), Huawei je k dostání pouze v nudné černé. Mobily klasické dotykové konstrukce mají 4palcové displeje se shodnou IPS technologií a rozlišením 480 × 800 bodů. U Huawei máme na zadním krytu pogumování pro lepší držení a stabilitu na podložce. Na rozdíl od Lumie fotosnímač doplňuje LED dioda jako blesk nebo nouzová svítilna.

Huawei má rovněž podsvícená senzorová tlačítka, na ty se u Nokie zapomnělo. Huawei má také informační diodu, funguje ale jen pro signalizaci nabíjení. U Lumie se ovládací tlačítka vešla na pravou stranu včetně zámku, u Huawei je ovládání hlasitosti vlevo, spoušť fotoaparátu vpravo a zámek nahoře. Pod zadním krytem se nachází u Huawei baterie s kapacitou skoro 2 000 mAh, to Nokia operuje s kapacitou 1 430 mAh. Huawei při testování prokázala dobrou výdrž.

Hardware

Systém Windows Phone 8 u telefonů pohání dvoujádrové procesory, u Nokie s taktem 1 GHz, u Huawei 1,2 GHz. Operační paměti je shodně 512 MB, velký rozdíl je však ve vnitřní paměti. Lumia vítězí s 8 GB oproti 4 GB u čínského kolegy. Po spuštění tak více místa na instalaci aplikací najdou majitelé Lumií, tady se každý gigabajt počítá. Spolehnutí je alespoň na instalované sloty microSDHC karet a cloudové služby SkyDrive. Co se týká datové konektivity, nenajdeme rozdíl. Podpora 3G sítí s HSDPA a HSUPA je samozřejmostí, ani u jednoho mobilu není NFC nebo nějaká specialita navíc.

Výbava

Platformy Microsoftu vypadají na první pohled stejně, řeč je také o rychlosti odezvy a ovládání. Nokia do svých Lumií vkládá bonusové aplikace, další najdou majitelé na Windows Phone Store ke stažení a instalaci. Nesmíme zapomenout na plnohodnotnou navigaci pro pěší a motoristy HERE, rovněž na aplikace pro focení panoramat, úpravu fotek, hry, počasí, tvorbu vyzvánění a další. V tomhle má Nokia jasně navrch.

Fotoaparát a video

Snímače obou mobilů mají 5 Mpx, nechybí autofokus. Huawei udělá radost LED bleskem. Telefonů nechybí klasická spoušť na pravém boku, stačí namáčknout, doostřit a exponovat. Snímky  fotoaparátů jsou velmi podobné, možná Huawei má barvy sytější. Stejné kvality dosahují ozvučená videa v 720p, podívejte se sami.

Nokia Lumia 520 foto a video

Huawei Ascend W1 foto a video

Závěr

Z výše uvedeného je patrné, že Lumia může být jasnějším favoritem. Radost ovšem neudělá absencí podsvícení tlačítek pod displejem a také může někomu chybět LED blesk. Líbit se však může více barevný kryt ke koupi, více místa ve vnitřní paměti, zajímavé aplikace a plné mapy k navigaci. Huawei by měl stát méně, aby se Lumii vyrovnal.

Reklama