LG Optimus 2X: první s dvoujádrem (recenze)

Reklama

LG Optimus 2X se stal vůbec prvním dvoujádrovým telefonem, který se na trhu objevil. Od uvedení v půlce loňského roku se dokázal udržet mezi mobilní špičkou. Tenhle mobil si zamilujete, jedná se dost možná o nejlepší LG telefon, který se na trhu zatím objevil. A příznivá cena je jen další bod navíc.

LG Optimus 2X je zajímavým mobilem hned z několika důvodů. Jako první argument se pochopitelně nabízí dvoujádrový procesor Nvidia Tegra 2, tím to ale zdaleka nekončí. Telefon má velmi kvalitní IPS displej, díky přední kameře a speciální aplikaci se dá použít na videohovory a dokáže také natočit video ve fullHD rozlišení 1080p. To je opravdu spoustu důvodů ke koupi, a kdyby vám to stále nestačilo, podívejte se na cenovku. Levnější dvoujádrový telefon stále nenajdete.

Design

LG u svého špičkového modelu nijak přehnaně neexperimentovalo, pro telefon zvolilo černé barevné provedení se zakulacenými rohy, přední stranu pokrývá sklo. Nenajdete na ni nic neobvyklého, ve spodní části je několik softwarových tlačítek pro ovládání systému, nad displejem se zase nalézá reproduktor, optické senzory a 1,2Mpx kamera pro výše zmíněné videohovory.

Kovové prvky na telefonu nehledejte, povrch tvoří sklo a plasty. Zpracování mohlo být o malý kousek lepší, zadní kryt se lehce promačkává.

Na horní hraně se nachází audiokonektor a pod krytkou ještě otvor pro microHDMI kabel. Ten byste ale v balení hledali marně, musíte ho přikoupit. Tlačítka pro úpravu hlasitosti najdete na pravém boku, jedná se o dvě samostatné, oddělené klávesy. Podle provedení spodní hrany byste možná sázeli, že má telefon stereoreproduktory, ale nenechte se mýlit. Pouze jedna mřížka ukrývá reproduktor, druhá je telefonní mikrofon. Mezi nimi se pak nalézá ještě microUSB, tentokrát bez krytky.

Umístění reproduktoru je sice dobré z hlediska hlasitosti, pokud ale mobil uchopíte do horizontální polohy, prsty si reproduktor většinou zacpete. Pro mobilní hráče docela velká nevýhoda.

Zadní strana nabízí 8Mpx fotoaparát a LED blesk. Objektiv z těla telefonu mírně vystupuje, nemá to ale žádný vliv na jeho případné poškození, nebo stabilitu přístroje na nějaké rovné podložce.

Jistě zajímavý je údaj o baterii.

Dvoujádrový procesor rozhodně není o nic nenasytnější, než standardní jednojádrové mobily.

Baterie má kapacitu 1500 mAh, počítejte s každodenním dobíjením. Při navigování, nebo hraní her, i častěji.

Hardware a displej

Telefon obsahuje čip NVidia Tegra 2, který v sobě kombinuje dva procesory Cortex A9, každý na frekvenci 1 GHz.

I když je tato konfigurace dnes už překonaná, můžete ještě celkem dlouhou dobu počítat s tím, že na telefonu bez potíží spustíte prakticky jakoukoliv aplikaci.

O výkon se stará ještě grafický akcelerátor GeForce, výkonu tedy máte k dispozici více než dost. Pro vyzkoušení možností přístroje doporučuji stáhnout aplikaci Tegra Zone, která nabízí hry speciálně určené pro tuto čipovou sadu.

Rychlý procesor doplňuje 512 MB operační paměti a vnitřní paměť 8 GB. Ta je rozdělena do dvou částí, systémová a část pro instalaci nových aplikací. Ta se ještě dá dále rozšířit díky podpoře paměťových karet microSDHC. Místo pro ukládání tedy máte každopádně dost a dost.

Kromě kompletních datových přenosů ovládá LG Optimus 2X i bluetooth nebo GPS.

Jako displej použilo LG plochu o velikosti 4“ s rozlišením 480 × 800 bodů. Dnešní nejlepší smartphony umí i více, 4“ ale pro mne zůstávají hodnotou, kdy je telefon ještě přiměřeně kapesní a netaháte s sebou obrovskou cihlu. Displej je typu TFT, využívá ještě IPS technologii, což ve výsledku znamená velmi pěkný obraz. Displej září docela silně, ale na přímém slunci přesto není viditelnost úplně nejideálnější. Občas musíte bojovat s odrazy, naopak pozorovací úhly jsou výborné.

Ovládací tlačítka pod displejem mají sytě bílé podsvícení, které se občas rozsvěcuje i za denního světla.

Operační systém

Když Optimus 2X přišel na trh, nabízel systém Android 2.2.2. Od té doby už uplynul určitý čas, majitelé měli možnost Android upgradovat a dnes mají jistotu, že v telefonu budou mít i Android 2.4.

Prostředí operačního systému si LG, stejně jako u dalších svých telefonů, zcela přepracovalo. Jinak vypadá zamčená obrazovka, k dispozici máte originální widgety od LG, můžete si upravovat množství pohotovostních obrazovek… Horní roletové menu nabízí přepínače signálů Wi-Fi, GPS, bluetooth nebo hlasitosti. Telefonu také můžete zakázat, aby automaticky překlápěl displej.

Hlavní nabídka může mít hned několik různých podob. Mezi aplikacemi se dá pohybovat ve vertikálním nebo horizontálním směru, záleží na vašich preferencích. V prvním případě přidalo LG do systému u jakési kategorie, rychle tak najdete např. aplikace, které jste si do telefonu sami nainstalovali. Praktická je i třetí struktura, kdy se aplikace přeskládají po vzoru telefonního adresáře.

Specialitou v ovládání jsou gesta, kdy různým klepáním můžete docílit provedení nastavené operace. Toto je možné díky přítomnosti gyroskopu v mobilu.

Pokud se na telefonu rozhodnete standardně psát, LG pro vás připravilo klávesnici podobnou té z iPhonu. Psaní je pohodlné, problém ale nastává, pokud chcete rychle napsat některé interpunkční znaménko. Tečka i čárka v základním zobrazení chybí, přepínat musíte mezi dalšími symboly. Slovník bohužel odesílá zprávy i s diakritikou, musíte ho naučit vlastní výrazy.

Telefonní adresář nenabízí nic zvláštního, je samozřejmě vícepoložkový, s možností snadné synchronizace s Googlem nebo Exchange účtem.

To stejné platí i pro kalendář. Při vytvoření nové události také máte na výběr, do kterého z kalendářů se má událost uložit.

Internetový prohlížeč potěší svou rychlostí a spoluprácí s Flashem. Otevřeno můžete mít i více záložek, pokud jsou ale zobrazované stránky složitější, s určitým zpomalením telefonu už tady počítejte.

Telefon nabízí vlastní aplikace i pro sítě Facebook a Twitter, mnoho toho ale neumí a doporučuji je nahradit alternativními programy. S aplikací Polaris Office můžete upravovat dokumenty, nechybí ani jednoduché vytváření poznámek nebo hlasových záznamů.

Výrobce k telefonu dodává i několik desktopových aplikací. Hodí se především PC Suite, které umí synchronizovat kontakty. LG On-Screen Phone zase zvládá ovládat mobilu přes počítač.

Multimédia

Telefon se díky své hardwarové výbavě může spolehnout i na velmi výkonná multimédia. Hudební přehrávač je ještě celkem standardní, hodí se ovšem funkce automatického vypnutí. Základem je ovšem fotoaparát s rozlišením 8 Mpx. Chybí sice hardwarová spoušť, ale telefon to dohání širokou nabídkou doprovodných funkcí. Můžete pořizovat sekvenční snímky, panoramata, zpravovat expozici, vyvážení bílé a spoustu dalšího. Snímky vypadají dobře, i když někteří uživatelé tvrdí, že lepší kvality docílí až se sundaným zadním krytem a objektiv tak nefotí přes sklíčko na zadní straně.

Kromě fotek určitě vyzkoušejte i fullHD video. Snímky mají rozlišení 1920 × 1080 bodů a ukládají se do formátu 3GP. Určitě vyzkoušejte i nižší rozlišení, videa působí o něco ostřejším dojmem.

V telefonu je pochopitelně možné i přehrávání videa. Telefon podporuje divX i Xvid. Videa do rozlišení 720p by neměla být problém, potíže byste mohli mít s titulky. Vyzkoušet se ale dá spousta alternativních programů z Android Marketu.

Závěr

I přes své stáří zůstává LG Optimus 2X stále jedním z nejlepších telefonů na trhu. Díky podpoře nejnovějšího Androidu se vyplatí i do budoucna a nízká cena zaručuje, že o něj bude zájem ještě dlouho. Na nejnovější smartphony sice LG Optimus 2X něco ztrácí, díky své ceně ale všechny nedostatky hravě zahladí.

Technické parametry a funkce LG Optimus 2X

Rozměry a hmotnost: 124 × 63 × 11 mm, 139 g

Operační systém: Android 2.3.3, multitasking, pohotovostní režim, sdílená paměť pro kontakty a SMS

Displej: 4 palce (87 × 52 mm), kapacitní, TFT LCD, 800 × 480 bodů, 16 milionů barev

Datové přenosy: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, Wi-Fi, microUSB, USB 2.0, bluetooth

Procesor a paměť: 2× 1 GHz, 512 MB RAM, 8 GB ROM, paměťové karty microSDHC

Organizační funkce: Kalendář, poznámky, diktafon, úprava dokumentů Office, PDF

Multimédia: 8 Mpx fotoaparát, blesk, full HD video, přehrávání AVI

Baterie: 1500 mAh

GPS: ano, A-GPS, digitální kompas

Ukázkové snímky

Fotka 1 v plném rozlišení
Fotka 2 v plném rozlišení
Fotka 3 v plném rozlišení

LG P990 Optimus 2X lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Reklama