LG Optimus Sol je typickým zástupcem smatphonů střední třídy. Má velmi solidní výbavu, výrobce zapracoval především na jeho displeji.
LG představilo v loňském roce hned několik hodně zajímavých mobilních přístrojů. Jednak to byl první dvoujádrový telefon (Optimus 2X), dočkali jsme se i 3D telefonu (Optimus 3D). Střední třídu pak zastupoval Optimus Black. Právě na tento model nejvíce navazuje novinka s názvem Optimus Sol. Boduje líbivým vzhledem a velmi kvalitním displejem.
Design, konstrukce
Design telefonů LG se mi v poslední době hodně líbí. Je jednoduchý, ale přitom i elegantní. Na dotykovém telefonu se toho mnoho originálního vymyslet nedá, LG se ale daří v pohodě dosáhnout toho, že mobily nevypadají vůbec nudně.
Optimus Sol vypadá velmi jednoduše. Černé plastové tělo má zakulacené rohy, záda telefonu jsou béžová. Zmíněné dvě barvy se potkávají na obou bocích. Místo zde přitom nemají rozdělené rovnoměrně, černý pruh se směrem dolů postupně rozšiřuje.
Stejně jako Optimus Black mě i tento telefon fascinuje svou nízkou hmotností, vždyť 112 g je na solidně vybavený smartphone perfektní hodnota.
Také zbývající rozměry mi připadají „tak akorát“, 123 × 63 × 10 mm je dobrým kompromisem mezi obřími plackami a malými telefony.
Příkladná je i konstrukce přístroje. Plast vůbec ničemu nevadí, všechno perfektně lícuje a vůbec nevrže. I přes plastové provedení působí telefon v ruce luxusněji, než by člověk podle obrázků předpokládal. Naopak, ovládacích prvků je zase méně než byste očekávali. Chybí hlavně spoušť fotoaparátu, takže vše co najdete, jsou tlačítka pro hlasitost na levém boku. Horní hrana nabízí ještě audiokonektor, microUSB chráněné krytkou a zapínací tlačítko.
Do zadního krytu je zasazený objektiv 5 Mpx fotoaparátu, vlevo dole najdete hlasitý reproduktor.
Zadní kryt jde sundat velmi dobře, pro umístění SIM a paměťové karty nemusíte vyndávat baterii. Baterka má kapacitu 1540 mAh, s trochou šetrnosti se dostanete na dvoudenní výdrž.
Displej a hardware
Na displeji toho najdete mnoho dobrého, ale i jednu negativní vlastnost. Tou je především velikost pouých 3,8“. Pokud se ale smíříte s tímto faktem, displej vám bude dělat už jen radost. LG totiž na tuto menší plochu použilo výborné rozlišení 800 × 480 bodů (tedy stejné, které používá i mnohonásobně větší HTC Titan). Displej je samozřejmě kapacitní, současně je ovšem vyroben technologií Ultra AMOLED. Ta k jasně zářivým barvám přidává další zajímavé vlastnosti. Především je to výrazně lepší čitelnost na slunci, kterou displej dosáhl díky menšímu množství odrazů. Obraz také zůstává věrnější, ať už se na něj díváte z jakéhokoliv úhlu. A jak je to v praxi? Pod výše zmíněnou charakteristiku Ultra AMOLED se klidně můžu podepsat.
Displej má čitelnost opravdu výbornou, pozorovací úhly jsou také naprosto skvělé. Kromě velikosti se tedy vše skutečně povedlo na jedničku.
Zbývající hardwarové parametry patří k dobrému průměru. Nenadchnou, ale telefon se kvůli nim rozhodně nebude zadýchávat. Základem je 1GHz procesor a 512 MB operační paměti. Počítejte ale s tím, že minimálně 250 MB si vezme chod operačního systému, různé widgety apod. Hodnota interní paměti je 1 GB a prakticky celou ji máte opravdu k dispozici. Co se do ní nevejde, pojmou microSDHC karty, přičemž 2GB dostanete hned v základu.
Telefon ovládá rychlá data, HSDPA až do rychlosti 7,2 Mbps, Wi-Fi je ve standardu 802.11 b/g/n. Nechybí GPS, bluetooth s A2DP nebo USB 2.0.
Prostředí
Telefon se kromě dotykového displeje ovládá ještě třemi dalšími tlačítky. Jsou zajímavá tím, že je u nich popisek, ten se ale současně nikdy nerozsvítí. Jasně bílou barvou září pouze piktogramy tlačítek.
Telefon se dostává do prodeje s Androidem 2.3.4. Grafickou nástavbu od LG už jsme mohli vidět např. v modelech Black, 2X atd. Ani v novince se nic nemění. LG nabízí vlastní widgety a líbivé barevné ikonky. Widgetů je necelých třicet a většinou zabírají na obrazovce dost místa, takže sedm pohotovostních displejů opravdu zvládnete využít. Kromě widgetů si do telefonu přidáte i zkratky, nebo celé složky. Výsuvná roleta nabízí nejenom přepínače pro hudbu nebo bezdrátové funkce, ale také ovládání hudebního přehrávače.
Menu se dá uspořádat podle kategorií (původní programy, nainstalované aplikace…), do stránkového režimu (jako má např. Samsung nebo Apple) nebo do abecedního seznamu, kdy se na pravém boku objeví písmenka abecedy. Výběr je tedy skutečně široký.
Podrobně popisovat jednotlivé funkce mi připadá zbytečné, zmíním jen to nejzajímavější. LG vám ušetří práci s hledáním správce aplikací a rovnou nabídne jednoho vlastního. Pro cestování autem zase využijte funkci Na cestě, která zmenší množství ikonek na obrazovce, abyste je mohli snadněji ovládat i ve vašem autě. Samozřejmě nemohou chybět aplikace pro Facebook a Twitter, v telefonu je také Polaris Office pro prohlížení dokumentů. Standardem jsou Google aplikace Mapy a Gmail. K novým programům se dá přistupovat přes LG World nebo standardní Android Market.
Pokud jste fanoušky bezdrátové domácnosti, LG vaše úsilí podpoří dvěma aplikacemi. Pro bezdrátové přehrávání multimédií vyzkoušejte Smart Share, aplikace Wi-Fi Cast zase slouží pro ovládání Wi-Fi Direct. Pokud netušíte, o co se jedná, vězte, že pomocí této funkce spolu mohou komunikovat Wi-Fi zařízení, aniž by mezi nimi současně musel být nějaký hotspot.
Multimédia, závěr
Hudební přehrávač je velmi jednoduchý, kromě dělení skladeb zaujme snad jen možností automatického vypnutí po zvolené době.
Fotoaparát má rozlišení 5 Mpx. Při focení se drží na šířku, ikonky s nastavením se nachází na levém boku. Telefon umí sekvenční snímání i panorama, dokáže ostřit na obličej nebo třeba upravovat expozici. Fotky se dají pořizovat i z přední VGA kamery.
Spoustu nastavení telefon nabízí i při pořizování HD videa. Chtělo by to ale nějaký režim, který se bude specializovat na natáčení jiných než statických scén.
Celkově se dá LG Optimus Sol hodnotit pozitivně. Sice vás nijak výrazně nenadchne, ale ani nepřipraví zklamání. A to je u telefonu střední třídy důležité.
Pokud vám nevadí o chloupek menší displej (v ostatních ohledech skvělý), nenajdete v podstatě žádný velký důvod k nespokojenosti.
Telefon dobře vypadá, pohodlně se ovládá, je dostatečně rychlý a má příjemné rozměry.
Jen cena by mohla být, i s ohledem na vlastní dvoujádrovou konkurenci, trochu nižší. Ale telefon teprve zahajuje svůj prodej a určitě ještě zlevní.
Technické parametry a funkce LG Optimus Sol
Rozměry a hmotnost: 99 × 55 × 16 mm, 95 g
Operační systém: Android 2.3, multitasking, pohotovostní režim, sdílená paměť pro kontakty a SMS
Displej: 3,8“ palce (83 × 50 mm), kapacitní, TFT LCD, 480 × 800 bodů, 16 milionů barev
Datové přenosy: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, Wi-Fi, microUSB, USB 2.0, bluetooth
Procesor a paměť: 1 GHz, 512 MB RAM, 2 GB ROM, paměťové karty microSDHC
Organizační funkce: Kalendář, poznámky, diktafon, prohlížení dokumentů Office, PDF
Multimédia: 5 Mpx fotoaparát, bez blesku, HD video, přehrávání AVI
Baterie: 1250 mAh
GPS: ano, A-GPS, digitální kompas