Na nejrychlejší mobilní internet, síť LTE, většina obyvatel Česka ještě stále čeká. O2 svou LTE síť buduje v malých částech Prahy a Brna, s dalším rozvojem čekalo na výsledky aukce frekvencí. Podívejte se na náš praktický test rychlosti LTE.
V současné době je LTE síť od O2 skutečně jen malá. Rychlý internet si mohou užívat zákazníci v Praze a Brně, přičemž ani tato města nejsou ani zdaleka pokryta stoprocentně. Ostatně, přesvědčte se sami na níže uvedených mapách pokrytí, LTE síť je vyznačena žlutou barvou.
Jelikož LTE síť byla spouštěna v době před proběhnutím aukce frekvencí, nemůže běžet na klasických LTE frekvencích. O2, stejně jako ostatní čeští operátoři, proto používá frekvence původně určené pro GSM, konkrétně 1 800 MHz. Výsledkem tohoto ústupku je poněkud nižší maximálně dosažitelná rychlost stahování.
Modem od ZTE
Abyste mohli využívat síť LTE, musíte splnit několik podmínek. Předně se musíte pohybovat v onom nemalém území, kde je signál LTE k dispozici. To se bude začátkem příštího roku poměrně rychle rozdělovat, O2 vydražilo potřebné frekvence, má odložené peníze, takže lze očekávat rychlý rozvoj LTE i v dalších částech republiky.
Za druhé potřebujete speciální modem. LTE je síť veskrze datová, případné hlasové služby jsou do ní přidávány různými obezličkami až později. O2 má v nabídce například modem od čínské firmy ZTE, který nese označení MF823. Jeho cena se pohybuje od 1 Kč (při podepsání smlouvy s útratou 2 000 Kč měsíčně), přes 195 Kč (úvazek k minimálnímu měsíčnímu plnění 600 Kč) až po 2 595 Kč (bez jakýchkoliv dotací).
Modem zvládá datové přenosy všeho druhu, vždy vybere tu nejrychlejší dostupnou technologii. Vzhledem k podpoře sítí LTE je ale podstatně větší, než jste od obvyklých 3G modemů zvyklí (konkrétně 90 × 28,4 × 13 mm). Za třetí potřebujete SIM kartu s podporou LTE, ty stávající totiž v rychlé datové síti nefungují. Důležité upozornění, za LTE se u O2 nepřiplácí, je součástí datových tarifů. Jen dejte pozor, abyste pohybem v oblastech s rychlým internetem příliš rychle nevyčerpali FUP.
Reálné rychlosti
Maximální dosahovaná rychlost má podle předpokladů operátora činit 75 Mb/s. V praxi se ale na takovou rychlost nikdy nedostanete, LTE je totiž velmi náchylné na kvalitu signálu. Jak se budete vzdalovat od vysílače, bude rychlost pomalu, ale jistě, klesat.
Dalším problémem je vytíženost sítě. Uváděných 75 Mb/s je samozřejmě pro všechny uživatele aktuálně připojených k jednomu vysílači. Čím více lidí se bude pohybovat s notebookem ve vašem okolí a využívat stejné LTE připojení, tím pomaleji vaše stahování pojede.
Při praktickém testu v ulicích Brna jsme v průběhu jednoho odpoledne naměřili na několika místech rychlosti stahování okolo 11 Mb/s, rychlost nahrávání pak okolo 17 Mb/s.