LTE od O2 v praxi: záleží na vytížení sítě

Reklama

Na nejrychlejší mobilní internet, síť LTE, většina obyvatel Česka ještě stále čeká. O2 svou LTE síť buduje v malých částech Prahy a Brna, s dalším rozvojem čekalo na výsledky aukce frekvencí. Podívejte se na náš praktický test rychlosti LTE.

V současné době je LTE síť od O2 skutečně jen malá. Rychlý internet si mohou užívat zákazníci v Praze a Brně, přičemž ani tato města nejsou ani zdaleka pokryta stoprocentně. Ostatně, přesvědčte se sami na níže uvedených mapách pokrytí, LTE síť je vyznačena žlutou barvou.

LTE_O2_mapa_1LTE_O2_mapa_2

Jelikož LTE síť byla spouštěna v době před proběhnutím aukce frekvencí, nemůže běžet na klasických LTE frekvencích. O2, stejně jako ostatní čeští operátoři, proto používá frekvence původně určené pro GSM, konkrétně 1 800 MHz. Výsledkem tohoto ústupku je poněkud nižší maximálně dosažitelná rychlost stahování.

Modem od ZTE

Abyste mohli využívat síť LTE, musíte splnit několik podmínek. Předně se musíte pohybovat v onom nemalém území, kde je signál LTE k dispozici. To se bude začátkem příštího roku poměrně rychle rozdělovat, O2 vydražilo potřebné frekvence, má odložené peníze, takže lze očekávat rychlý rozvoj LTE i v dalších částech republiky.

Za druhé potřebujete speciální modem. LTE je síť veskrze datová, případné hlasové služby jsou do ní přidávány různými obezličkami až později. O2 má v nabídce například modem od čínské firmy ZTE, který nese označení MF823. Jeho cena se pohybuje od 1 Kč (při podepsání smlouvy s útratou 2 000 Kč měsíčně), přes 195 Kč (úvazek k minimálnímu měsíčnímu plnění 600 Kč) až po 2 595 Kč (bez jakýchkoliv dotací).

ZTEmodemO2_2ZTEmodemO2_1

Modem zvládá datové přenosy všeho druhu, vždy vybere tu nejrychlejší dostupnou technologii. Vzhledem k podpoře sítí LTE je ale podstatně větší, než jste od obvyklých 3G modemů zvyklí (konkrétně 90 × 28,4 × 13 mm). Za třetí potřebujete SIM kartu s podporou LTE, ty stávající totiž v rychlé datové síti nefungují. Důležité upozornění, za LTE se u O2 nepřiplácí, je součástí datových tarifů. Jen dejte pozor, abyste pohybem v oblastech s rychlým internetem příliš rychle nevyčerpali FUP.

ZTEmodemO2_4ZTEmodemO2_3

Reálné rychlosti

Maximální dosahovaná rychlost má podle předpokladů operátora činit 75 Mb/s. V praxi se ale na takovou rychlost nikdy nedostanete, LTE je totiž velmi náchylné na kvalitu signálu. Jak se budete vzdalovat od vysílače, bude rychlost pomalu, ale jistě, klesat.

O2_LTE_4O2_LTE_3

Dalším problémem je vytíženost sítě. Uváděných 75 Mb/s je samozřejmě pro všechny uživatele aktuálně připojených k jednomu vysílači. Čím více lidí se bude pohybovat s notebookem ve vašem okolí a využívat stejné LTE připojení, tím pomaleji vaše stahování pojede.

O2_LTE_2O2_LTE_1

Při praktickém testu v ulicích Brna jsme v průběhu jednoho odpoledne naměřili na několika místech rychlosti stahování okolo 11 Mb/s, rychlost nahrávání pak okolo 17 Mb/s.

 

Reklama