LTE vs. LTE: Ve Varech bojují filmy i operátoři

Reklama

Každoroční filmový festival v Karlových Varech přilákal nejen tisíce fanoušku filmu, ale i české mobilní operátory. Ti zde po dobu konání festivalu zažehli síť 4. generace LTE-A s rychlostí až 75 Mb/s u O2, respektive 225 Mb/s, kterou nabízí operátor Vodafone.

Kromě navýšení rychlosti má LTE pomoci i posílit datovou kapacitu sítě a předejít tak výpadkům a problémům s dostupností. LTE síť je zde dostupná od 4. července a své telefony můžete žhavit až do konce festivalu, tedy do 13. července. Poté se zde situace opět utiší až do příštího roku, nebo do nasazení trvalého LTE připojení společností T-Mobile, která má podle smlouvy o sdílení sítí s O2 oblast Karlových Varů pokrýt nejdříve.

Karlovy Vary se tak vedle Prahy, Plzně a Mladé Boleslavi staly kolébkou plnohodnotného LTE-A. To by mělo dle podmínek loňské aukce frekvencí 800, 1800 a 2600 MHz ČTÚ pokrýt polovinu okresů ČR do 30 měsíců. O2 zatím experimentuje s rychlostí 110 Mb/s, zatímco Vodafone a T-Mobile nasazují techniku dosahující rychlosti až 225 Mb/s. Cílem je pak teoretický strop této sítě, rovných 300 Mb/s.

Vodafone se prozatím snaží pokrýt co nejvíce obyvatel svým Turbo internetem s rychlostí až 150 Mb/s. Ten ale šíří na frekvenci 900 MHz, kterou bohužel některé LTE smartphony nepodporují.

Reklama